Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 30. apríl 2024Meniny má Anastázia
< sekcia Banskobystrický kraj

Horúčavy napomáhajú množeniu nepríjemných komárov

Foto: TASR/AP

Liahniskami sú okrem stojatých vôd, mokradí, jazier, či lužných lesov a území v okolí pomaly tečúcich potokov, aj dutiny stromov s dažďovou vodou či mláky po daždi.


Banská Bystrica 2. júla (TASR) - Nepríjemný piskľavý zvuk komárov je v týchto dňoch počuť čoraz častejšie. Horúčavy, ktoré nastali, napomáhajú množeniu tohto hmyzu, navyše slabá zima umožnila prežiť oveľa väčšej populácii komárov.

"So stúpajúcimi teplotami a vlhkom z búrkových dažďov sa vytvárajú ideálne podmienky na rozmnožovanie a plodenie ďalších generácií komárov. Keď sa voda zohreje na požadovanú teplotu, z vajíčok sa vyliahnu larvy, ktoré hneď smerujú k hladine, aby sa prvýkrát nadýchli," vysvetlila vedúca odboru epidemiológie banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Avdičová.

Ako ďalej uviedla, rýchlosť vývoja larvy závisí od teploty vody. K rýchlemu premnoženiu komárov dochádza práve vtedy, keď dažďové počasie vystrieda náhle a výrazné oteplenie. Larva sa následne zakuklí a po dvoch či troch dňoch, keď kukla praskne, na hladinu sa vynorí dospelý jedinec. Do hodiny sa vydáva za potravou, ktorou je na začiatku jeho života nektár rastlín. Keď sa prvýkrát nasýti, samička dostane chuť na iný druh obživy - na krv. Tento cyklus od vajíčka po dospelého komára trvá v našich podmienkach spravidla dva až tri týždne, pričom teplé letné počasie ho môže ešte urýchliť.

„Krv nám pijú iba samičky, ale skôr, ako urobia prvý štípanec, dochádza k spáreniu so samčekom. Krv pre ne predstavuje bohatý zdroj bielkovín, ktoré potrebujú na dozretie vajíčka. Jedna samička je schopná vyprodukovať za život až 2000 ďalších komárov. Niektoré druhy kladú vajíčka v zhlukoch na hladinu, ďalšie na hladinu jednotlivo, iné ich zas lepia na spodné strany plávajúcej vegetácie a pod. Spoločnou črtou všetkých komárov je, že vajíčka kladú do vody a najlepšia je stojatá,“ dodala Avdičová.

Liahniskami sú okrem stojatých vôd, mokradí, jazier, či lužných lesov a území v okolí pomaly tečúcich potokov, aj dutiny stromov s dažďovou vodou, mláky po daždi, vyjazdené koľaje po ťažkých mechanizmoch aj znečistené okolie ľudských sídiel. Preto by mali podľa odborníčky ľudia viac hľadieť na ochranu životného prostredia.

Ľudia, ktorí majú v anamnéze alergiu by sa mali vystríhať pobytu na miestach s výskytom komárov, a ak je pobyt nevyhnutný, mali by používať vhodné oblečenie. Ďalšou možnosťou je používať repelenty a postreky tela či odevu niekoľkokrát denne opakovať. „Okrem poštípania, nepríjemného svrbenia, pálenia, vyrážok, môžu komáre prenášať aj niektoré prenosné ochorenia. Našťastie v našich oblastiach sa choroby, ktoré prenáša komár nevyskytujú. Je pravda, že jeden druh komára, vyskytujúci sa na území Slovenska (druh Anopheles) sa podieľa na šírení malárie, tá sa však u nás už mnoho rokov nevyskytuje," podotkla Avdičová.

Ničenie tohto hmyzu sa teda podľa jej slov vykonáva preto, že uštipnutie je rizikom pre alergikov a že je to mimoriadne obťažujúci hmyz. "WHO je však opatrná a vydala aktuálne letáky, upozorňujúce na nebezpečenstvo uštipnutia komármi, ale aj pieskovými muchami a kliešťami. Najzávažnejší je fakt, že ročne na choroby šírené týmto hmyzom a ďalšími vektormi umrie vo svete milión ľudí a viac ako polovica ľudstva je nimi ohrozená, a to je dôležité najmä pre cestovateľov,“ uviedla Avdičová. Proti niektorým nákazám prenášaným komármi existuje totiž účinné očkovanie alebo vhodný preventívny liek.