< sekcia Banskobystrický kraj

Vychádza prvá mapa technických pamiatok Banskej Bystrice

Ilustračná snímka. Foto: Facebook

Vďaka OZ Čierne diery, ktoré propaguje priemyselnú architektúru a zabudnuté miesta Slovenska, vznikla mapa so 48 objektmi s detailnými ilustráciami, popismi a GPS súradnicami.

Banská Bystrica 11. júna (TASR) – Na diskusiu a krst prvej mapy technických pamiatok Banskej Bystrice pozývajú všetkých záujemcov občianske združenie (OZ) Čierne diery a Stredoslovenská galéria (SSG) v Banskej Bystrici. Podujatie sa uskutoční v Pretóriu SSG 16. júna o 17.30 h.

Ako TASR v pondelok informovala Zuzana Medzihorská z galérie, vďaka OZ Čierne diery, ktoré propaguje priemyselnú architektúru a zabudnuté miesta Slovenska, vznikla mapa so 48 objektmi s detailnými ilustráciami, popismi a GPS súradnicami. Ich séria máp sa po Bratislave, Trnave a Prešove rozširuje o Banskú Bystricu.

Podľa Medzihorskej v diskusii účastníci predstavia novú mapu a nosnou témou bude ochrana technických pamiatok. "Vydanie mapy bolo o to naliehavejšie, že v Banskej Bystrici a okolí je viacero objektov s otáznou budúcnosťou. Medený hámor fungoval takmer 500 rokov a pamätá časy, keď sa v oblasti vyrábalo až 40 percent medi. Dnes chátrajú i jeho posledné zachované objekty," priblížila Medzihorská.

"Fabrika na modrotlač a stoličková továreň už zanikli, ale napríklad málokto vie, že hodinovou vežou sa zachoval starý pivovar a meštiansky dom s unikátnou reťazovou strechou, zrejme poslednou na svete," dodala.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.