< sekcia Banskobystrický kraj

V Žiari nad Hronom sa vyskytla rodinná rotavírusová epidémia

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Rotavírusové a norwalk vírusové ochorenia sa šíria najmä kontaktom v užších kolektívoch.

Žiar nad Hronom/Banská Bystrica 27. júna (TASR) - Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Žiari nad Hronom zaevidoval v týchto dňoch rodinný výskyt rotavírusovej epidémie. V päťčlennej rodine ochoreli tri deti vo veku jeden, šesť a deväť rokov, pričom najstaršie dieťa sa pred niekoľkými dňami vrátilo zo školy v prírode na Horehroní.

Ako pre TASR uviedla hovorkyňa RÚVZ v B. Bystrici Mária Tolnayová, všetky deti sú hospitalizované na infekčnom oddelení spádovej nemocnice, kde im laboratórne toto ochorenie potvrdili. "Ani jedno z detí nebolo očkované. Do nemocnice ich priviezli s vysokými teplotami, bolesťami brucha, vodnatými hnačkami a nutkaním na zvracanie. Boli dehydrované a v predkolapsovom stave," uviedla hovorkyňa. Epidemiológovia vykonali v rodine protiepidemické opatrenia.

Rotavírusové a norwalk vírusové ochorenia sú hrozbou pre ľudí počas celého roka. Šíria sa najmä kontaktom v užších kolektívoch. Kým rotavírusové infekcie sú najmä problémom detskej populácie, norovírusy viac ohrozujú dospelú populáciu a staršie osoby. Oba typy vírusov spôsobujú závažné hnačkové ochorenia, ktoré ohrozujú najmä malé detí a staršie osoby. Proti rotavírusom existuje účinná očkovacia látka, ktorá chráni po podaní deti pred infekciou najmä do dvoch rokov veku. Proti norovírusom zatiaľ očkovacia látka vyvinutá nebola.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.