< sekcia Basketbal

Slovenky smolne prehrali veľkú drámu so silným Srbskom o jediný koš

Hráčka Slovenska Kristi Toliverová (uprostred) a hráčky Srbska Kristina Topuzovičová (vpravo) a Ana Dabovičová (vľavo) v zápase osemfinálovej F-skupiny Slovensko - Srbsko na ME v basketbale žien v maďarskom meste Györ, 18. júna 2015. Foto: TASR/František Iván

Necelé 3 minúty pred koncom naše vyhrávali 70:65, ale koncovka patrila Srbkám.

Győr 18. júna (TASR) – Slovenské basketbalové reprezentantky prehrali vo štvrtok v úvodnom vystúpení nadstavbovej F-skupiny ME so Srbskom po dráme 74:76, keď o ich triumfe rozdhodla necelé tri sekundy pred koncom zápasu Sonja Petrovičová. V tabuľke im so ziskom štyrochch bodov patrí priebežne 4. pozícia.

Slovenky vstúpili do stretnutia s favoritom stretnutia nebojácne a v prvom polčase si vypracovali osembodový náskok hneď dvakrát (23:15 i 30:22). Srbsku sa za každým podarilo zmazať manko a polčasový rezultát uzavrieť na 42:40. Vo vyrovnanej partii sa pokračovalo i v tretej štvrtine, po ktorej Slovensko vyhrávalo o jeden bod. V závere duelu Žirková šestkami vyrovnala, ale dva body pre Srbsko zariadila Petrovičová.

Zverenky Maroša Kováčika po dni voľna nastúpia v sobotu 20. júna proti Rusku (18.00), v poslednom dueli F-skupiny si v pondelok 22. júna zmerajú sily s Chorvátskom (15.30).

6. Chorvátsko 2 0 2 134:172 2

Z dvoch šesťčlenných skupín postúpia po štyri tímy, ktoré vytvoria štvrťfinálové dvojice. Nový majster Európy automatický získa miestenku na OH 2016 do Ria, tímy z druhého až piateho miesta budú hrať interkontinentálnu olympijskú kvalifikáciu.

Slovensko - Srbsko 74:76 (42:40)
Zostavy a body: Toliverová 23, Jurčenková a Hruščáková po 8, Kiššová 7, Bálintová 4 (Žirková 16, Vyňuchalová 6, Baburová 2) - Milovanovičová 11, A. Dabovičová 9, M. Dabovičová 5, Ajdukovičová 2, Čadová 0 (Petrovičová 15, Pageová 14, Radočajová 8, Jovanovičová a Butulijová po 6, Topuzovičová 0, Krnjičová 0). TH: 20/17-25/19, trojky: 7:5, osobné chyby: 25:22, 5 faulov: Baburová (SR), rozhodcovia: J. Bissang (Fr.), M. Mazzoni (Tal.) , A. Šarapa (Biel.).

Od úvodných minút sa hral v aréne Győr vyrovnaný basketbal, obidve družstvá sa nepúšťali do bezhlavého útočenia, pozorne bránili a podnikali rýchle protiútoky. Slovenky sa najprv iba doťahovali, vďaka Toliverovej trojkám vyrovnali na 7:7 i 10:10. V 5. minúte rovnaká hráčka spoločne s Jurčenkovou naklonila misku váh na stranu Slovenska - 14:10. Slovenský tím forsíroval osobnú defenzívu, ktorá Srbkám príliš nevyhovovala a po rýchlych brejkoch dokázal zvýšiť svoje vedenie už na rozdiel ôsmich bodov - 23:15. V závere úvodnej desaťminútovky však Slovenky pri agresívnom napadaní súpera vyrobili chyby a Pageová uzavrela jej rezultát na 23:21. Začiatok druhej desaťminútovky vyšiel zverenkám Maroša Kováčika, ktoré sa predovšetkým vďaka Žirkovej dostali späť do osembodového vedenia 30:22. Srbský tím znova zamazal manko a v 16. minúte Ana Dabovičová upravila na 32:33. Zápas ako na hojdačke pokračoval aj v zostávajúcich minútach prvého polčasu. Slovenky vyhrávali 38:33, šestnásť sekúnd pred koncom druhej desaťminútovky prehrávali o dva body po koši Radočajovej 38:40, no posledné slovo si vzala Toliverová, ktorá zaznamenala trojku, navyše bola faulovaná a premenila i následnú šestku (42:40).

Na začiatku druhého dejstva dominovali na palubovke obrany oboch družstiev a aj preto padlo v úvodných troch minútach po jednom koši na oboch stranách (44:42). Za stavu 46:44 sa presadili Milovanovičová, Pageová a svoje dva trestné hody premenila v 27. minúte i Ana Dabovičová - 46:50. Slovenkám sa podarilo otočiť vďaka presnej ruke Toliverovej spoza trojkového oblúka (53:52) a Kiššová šestkou upravila stav stretnutia po tridsiatich minútach na 55:54. Nedarilo sa kapitánke Zuzane Žirkovej, ktorá pri pokusoch spoza trojkového oblúka netrafila ani len priestor koša a zdalo sa, že ju limituje i zranenie. V záverečnej štvrtine sa schyľovalo k taktickému súboju, v ktorom sa Slovenkám podarilo v 33. minúte odskočiť na rozdiel štyroch bodov (61:57), avšak srbský tím okamžite vyrovnal. Do päťbodového vedenia poslala Slovensko trojkou v 37. minúte dovtedy nie príliš výrazná Žirková (68:63), no Srbsko vďaka Petrovičovej korigovalo na rozdiel jedného bodu a po chybe Bálintovej Butulijová upravila na 70:71. Dramatický záver vyznel v prospech Srbska 76:74, ktoré získalo dôležité dva body po dvoch bodoch Petrovičovej necelé tri sekundy pred koncom zápasu.

POVEDALI PO ZÁPASE
Martin Pospíšil, asistent trénera SR: "Všetci sme to videli a cítili, že sme nezvládli niektoré momenty, i keď sme odohrali fantastický zápas. Urobili sme chyby a Srbky ich potrestali. Obrana však bola lepšia v predchádzajúcich stretnutiach."
Kristi Toliverová, hráčka SR: "Ťažko sa hodnotí duel, ktorý prehráte strelou v závere. Odohrali sme dobrý zápas. Verím, že sa z tejto prehry otrasieme a zvíťazíme v najbližšom stretnutí."
Martina Kiššová, hráčka SR: "Samozrejme sme sklamané ako po každom prehratom dueli. Najmä preto, že po väčšinu duelu sme vyhrávali. Musíme si dať do poriadku to, kde sme robili chyby, dať hlavy hore a pozerať sa do ďalších stretnutí."