< sekcia Basketbal

KRÔČIK OD SENZÁCIE: Slovenky podľahli Španielkam o jediný bod

Na snímke lavička Slovenska, v popredí tréner Maroš Kováčik, počas zápasu D-skupiny majstrovstiev Európy v basketbale žien Slovensko - Španielsko v maďarskom meste Šopron 13. júna 2015. Foto: TASR/František Iván

Po nedeľňajšom dni voľna si naše basketbalistky v poslednom zápase D-skupiny zmerajú sily s domácimi Maďarkami.

Šopron 13. júna (TASR) – Slovenské basketbalové reprezentantky prehrali v sobotu v treťom zápase ME s obhajcom titulu zo Španielska až po dramatickej koncovke 81:82. V maďarskom Šoprone v D-skupine majú na konte päť bodov a priebežne figurujú na prvej pozícii. Slovenské družstvo odohralo väčšinu duelu bez svojej kapitánky Zuzany Žirkovej, ktorá do diania na palubovke zasiahla až v 33. minúte.

Slovenky nabudené dvoma víťazstvami proti Švédsku a Litve vstúpili do stretnutia nebojácne a so španielskymi súperkami hrali prekvapivo vyrovnanú partiu. V prvej štvrtine sa strelecky presadili všetky hráčky, ktoré sa dostali na palubovku a vďaka svojej dravosti a zónovej obrane si vypracovali šesťbodové vedenie. Hráčky z Pyrenejského polostrova síce v 15. minúte otočili stav vďaka Cruzovej, no k polčasovému náskoku 39:34 doviedla Slovenky predovšetkým Kristi Toliverová. Tretia štvrtina bola dlho vyrovnaná, španielsky tím prešiel v defenzíve do zóny a otočil vývoj zápasu na 58:57. V záverečnej štvrtine sa v dramatickej koncovke šťastie priklonilo na stranu Španielska.

Po nedeľňajšom dni voľna si Slovenky v poslednom zápase D-skupiny zmerajú sily s domácimi Maďarkami (19.00), ktoré v sobotu prehrali s Litvou 66:72. Z päťčlennej skupiny do druhej fázy postupujú prvé tri tímy.

Hráčky Slovenska pred zápasom D-skupiny majstrovstiev Európy v basketbale žien Slovensko - Španielsko v maďarskom meste Šopron 13. júna 2015.

Favorit doťahoval

Od úvodných minút sa v šopronskej aréne hral rýchly a agresívny basketbal. Španielky si v 2. minúte vypracovali vedenie 6:0, ale slovenský tím v 5. minúte korigoval po koši Jurčenkovej na 5:6. Španielske družstvo vyhrávalo 8:5, obrat však zariadila Hruščáková (2) s Toliverovou (3) a favoritky stretnutia sa museli doťahovať skóre. Podarilo sa to Xargayovej i Torrensovej (12:12), do konca prvej štvrtiny sa však Slovenkám podarilo získať šesťbodový náskok aj vďaka dravým prienikom Kiššovej s Bálintovou (14:20). Sľubné vedenie si zverenky Maroša Kováčika udržali do 11. minúty (17:23), ale potom prišla deväťbodová šnúra Španielok. Úspech slávilo zrýchlenie hry, výborná defenzíva, ktorá prinútila súperky k ofenzívnym faulom a stratám lopty - 26:23. Slovenské družstvo tento moment nezlomil a predovšetkým vďaka Toliverovej streleckým schopnostiam naklonili misku váh znova na svoju stranu (28:34). Rovnaká hráčka uzavrela i prvý polčas presnou strelou spoza trojkového oblúka - 34:39.

Hráčka Slovenska Kristi Toliverová (vľavo s loptou) a hráčky Španielska Laura Gilová (vpravo) a Silvia Dominguezová (chrbtom) počas zápasu D-skupiny majstrovstiev Európy v basketbale žien Slovensko - Španielsko v maďarskom meste Šopron 13. júna 2015.

Rozdiel medzi oboma družstvami nebolo vidieť ani na začiatku druhého dejstva. Obidve sa striedali v zakončení a ani jedno z nich sa nepúšťalo do bezhlavého útoku. Španielky v obrane prešli do zóny, Torrensovej sa v 27. minúte podarilo korigovať na rozdiel dvoch bodov (49:51) a Gilová v 29. minúte upravila na 55:53. Po tridsiatich minútach svietil na ukazovateli skóre stav 58:57. Za stavu 65:61 sa dostala na palubovku i kapitánka Zuzana Žirková a práve ona, svojimi režisérskymi i streleckými schopnosťami pomohla zmazať osembodové manko, keď v 37. minúte korigovala na 69:72 z pohľadu Slovenska. V zostávajúcom čase sa šťastie priklonilo na stranu Španielska, ktoré sa radovalo z najtesnejšieho víťazstva 82:81.

Krôčik od senzácie

Iba krôčik od senzácie boli slovenské basketbalistky v sobotňajšom dueli proti úradujúcim majsterkám Európy zo Španielska. Jediný bod totiž rozhodol, že si do tabuľky D-skupiny nepripísali dva body a nerozhodli predčasne o svojom postupe do II. fázy turnaja.

"Z jednej strany je tam sklamanie, že sme dnes mali šancu zdolať Španielky, na druhej strane nás môže tešiť, že sme odohrali kvalitný duel s obhajkyňami titulu," konštatovala Barbora Bálintová. Konto súperiek zaťažila 16-timi bodmi, pričom zaznamenala dve trojky. "Som rada, ale osobne by ma potešilo viac, ak by sme zvíťazili ako tím."

Hráčka Slovenska Barbora Bálintová (vľavo) a hráčka Španielska Laia Palauová (vpravo) počas zápasu D-skupiny majstrovstiev Európy v basketbale žien Slovensko - Španielsko v maďarskom meste Šopron 13. júna 2015.

Sen o Riu

Tento výsledok ukázal, že Slovenky môžu naďalej snívať svoj sen o účasti na olympiáde v Rio de Janeiro 2016. Zatiaľ však nesplnili svoj základný cieľ, ktorým je postup z D-skupiny. "Musíme sa ešte sústrediť na túto skupinu a zabudnúť na prehru, zároveň sa tešiť z dobrého výkonu. V pondelok vyhrať s Maďarkami a až potom sa pozerať ďalej," konštatovala pivotka Anna Jurčenková.

Hráčka Slovenska Anna Jurčenková (vľavo) a hráčka Španielska Laura Nichollsová (vpravo) počas zápasu D-skupiny majstrovstiev Európy v basketbale žien Slovensko - Španielsko v maďarskom meste Šopron 13. júna 2015.

Nervozita Španielok

Po celý zápas bolo badať na španielskych reprezentantkách nervozitu, ktorá sa preniesla i na lavičku. Tá sa stupňovala aj s príchodom kapitánky Zuzany Žirkovej v 33. minúte duelu na palubovku. Uvoľnenie napätia priniesol až záverečný hvizd. "Bol to i taktický ťah, nevedeli sme, ako sa bude zápas vyvíjať, pretože Španielky boli favoritkami. Skúsili sme to bez nej, chceli sme ju ušetriť na ďalšie stretnutie, ale keď sme videli, že zápas je hrateľný, tak sme ju poslali na ihrisko. Bohužiaľ, dnes to nevyšlo, no myslím si že nemusíme byť smutní. Po takomto zápase musíme zdvihnúť hlavu a v pondelok budeme hrať o všetko," povedal asistent trénera Peter Jankovič.

D-skupina:

Španielsko - Slovensko 82:81 (34:39)

Štvrtiny: 14:20, 20:19, 24:18, 24:24.

Zostavy a body: Torrensová 20, Xargayová a Ndourová po 11, Palauová 7, Nichollsová 2 (Cruzová 14, Dominguezová 7, Gilová 6, Herrerová 4, Pascuaová 0, Martinezová 0, Romerová 0) - Toliverová 22 /3 trojky/, Bálintová 16, Jurčenková 10, Hruščáková 7, Kiššová 4 (Krč-Turbová 8, Žirková a Páleniková po 5, Vyňuchalová 4, M. Tetemondová 0, Janoščíková 0). TH: 31/23-32/25, trojky: 5:6, osobné chyby: 31:30, 5 faulov: Xargayová - Kiššová, Vyňuchalová, Jurčenková, rozhodcovia: J. Bissang (Fr.), A. Šarapa (Biel.), A. Manos (Gré.), 1100 divákov.

HLASY Z KABÍNY:

Peter Jankovič, asistent trénera SR: "Zápas sa lámal v druhom polčase, prvý sme odohrali fantasticky. Chytili sme úsek, kde sme dostali veľa ľahkých bodov spod koša a prehrali sme súboj jedna na jedna, čo bol dnes najdôležitejší ukazovateľ tohto stretnutia. Napriek tomu klobúk dole pred dievčatami, že zvládli takýto ťažký zápas, či už v hlave alebo po fyzickej stránke."

Barbora Bálintová, hráčka SR: "Naozaj nám chýbal iba krôčik k víťazstvu. Škoda toho, pretože celý zápas sme sa doťahovali, raz sme vyhrávali my, raz oni. Myslím si, že nás zdobil tímový a bojovný výkon a môžeme byť na seba hrdé."

Anna Jurčenková, hráčka SR: "Do zápasu vstupovali s tým, že je to hrateľný súper a treba do neho ísť. Keby sme si neverili, že môžeme vyhrať, tak zbytočne pôjdeme na palubovku. Znova sme podali kolektívny výkon, bolo tam srdce, no zlomilo sa to v poslednej štvrtine, kde sme dostali veľa bodov spod koša a toto nás asi porazilo."