< sekcia Basketbal

Toronto opäť doma prehralo, texaské derby pre Houston

Zápas tímov Toronto a Washington 21. apríla 2015 Foto: TASR/AP

V texaskom derby Houston - Dallas triumfovali domáci.

New York 22. apríla (TASR) - Basketbalisti Toronta Raptors nezvládli ani druhý domáci duel v play off zámorskej NBA. V noci na stredu nestačili na Washington Wizards a po výsledku 106:117 prehrávajú v štvrťfinálovej sérii Východnej konferencie už 0:2 na zápasy.

Úvod patril domácim, ktorí chceli odčiniť zaváhanie z prvého duelu, ale druhú a tretiu štvrtinu vyhrali hostia z hlavného mesta USA súčtom skóre 71:44 a o výsledku bolo rozhodnuté. Wizards v útoku potiahla dvojica Bradley Beal, John Wall. Prvý menovaný bol s 28 bodmi najlepším strelcom duelu, Wall okrem 26 bodov rozdal spoluhráčom aj 17 asistencií, čím vytvoril klubový rekord v play off. "Opäť nás potopila naša slabá defenzíva. V ďalších zápasoch musíme prísť na to, ako inkasovať menej bodov," hodnotil duel domáci kouč Dwane Casey. Jeho zverencov však v ďalšom priebehu série čaká ťažká úloha, keď v histórii súťaže sa iba trom tímom podarilo postúpiť do ďalších bojov v prípade, že prehrali prvé dva domáce zápasy.

Úlohu favorita potvrdil Cleveland, ktorý zdolal Boston 99:91 a v sérii vedie 2:0. Triumf domácich sa však nerodil ľahko. Húževnatí hostia kládli Cavaliers veľký odpor najmä v prvom polčase. O výsledku rozhodlo záverečné dejstvo, v ktorom prebral zodpovednosť na svoje plecia LeBron James. Domáci líder v štvrtej štvrtine nastrieľal 15 zo svojich 30 bodov, okrem toho pridal aj 9 doskokov a 7 asistencií. "Bol som v tejto pozícii už niekoľkokrát predtým. Niektorí moji spoluhráči nie a preto som im chcel ukázať, ako zvládnuť závery súbojov v play off. Som rád, že to vyšlo," povedal po zápase James. Svojho zverenca pochválil aj tréner David Blatt: "LeBron presne vie, kedy má zabrať. Tím ho potreboval a on v kľúčových momentoch spoluhráčom ukázal, prečo je najlepším hráčom na svete." Cavaliers z predchádzajúcich 23 domácich duelov prehrali jediný.

V texaskom derby Houston - Dallas triumfovali domáci a po výsledku 111:99 vyhrávajú 2:0 na zápasy. Rockets k triumfu potiahol Dwight Howard, ktorý k 28 bodom pridal aj 12 doskokov. Elitný pivot zaznamenal deväť bodov počas série 19:4, zásluhou ktorej si domáci v záverečnej štvrtine vytvorili rozhodujúci náskok. Hosťom chýbal zranený Chandler Parsons, duel navyše nevyšiel Dirkovi Nowitzkemu. Nemecký veterán premenil z hry iba tri zo 14 pokusov, celkovo zaznamenal 10 bodov a jeho koše chýbali Mavericks najmä v dôležitom štvrtom dejstve.