Československé výročia 2018

V Holíči skončil odboj aj fackou a dvojtýždňovým domácim väzením

V Holíči sa ľudia v ranných hodinách zobúdzali na hluk prechádzajúcej vojenskej techniky. Cez mesto prechádzali tanky z Maďarska a smerovali ďalej za rieku Moravu cez most do Hodonína.

Premiér: Slovenský národ sa vie postaviť za kľúčové hodnoty

Po pochode Nesmrteľného pluku položil premiér spolu s poslancami Národnej rady SR, predstaviteľmi TSK, samospráv a Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov vence k pamätníku SNP.

M. Zeman si myslí, že k výročiu invázie mali hovoriť ňou postihnutí

V rozhovore pre internetový server Parlamentnilisty.cz formuloval, že pokiaľ ide o neho, zastáva názor, že k výročiu sovietskej okupácie mali hovoriť tí, ktorí boli okupáciou postihnutí.

Bratov, ktorých zrazil sovietsky vojak, sa advokáti báli obhajovať

Vyučení kamenári sa v máji 1969 vracali z práce domov na motorke, keď ich na hlavnej ceste zrazilo nákladné auto vychádzajúce z brány letiska, ktoré bolo už v tom čase pod kontrolou okupačných vojsk.

Strata mladšieho brata bolí Annu Malú rovnako aj po 50 rokoch

Pred 50 rokmi pritom 19-ročný Jozef Bonk vôbec nemal byť v Poprade a jeho rodina dlho neverila, že obeťou streľby do davu ľudí je práve on.

Aj rok po okupácii, 21. augusta 1969 boli na uliciach mŕtvi

Predzvesťou udalostí, ktoré sa odohrali 21. augusta 1969 bola eufória, ktorá vypukla po druhom víťazstve československého hokejového mužstva nad Sovietskym zväzom na MS vo Švédsku 28. marca 1969.

Emigrant o auguste 1968: Socializmus je zoo, kapitalizmus je džungľa

Bob by rád odkázal mladej generácii, ktorá bývalý režim nezažila, aby nepovažovala demokraciu a slobodu za garantovanú samozrejmosť. Je v ich rukách, či ich budú mať alebo nie.

VIDEO: Na deväť obetí z augusta 1968 spomínal v Liberci aj Ján Šoltys

Tragické udalosti spred polstoročia pripomenuli výstava veľkoplošných fotografií, premietanie dokumentárnych filmov a koncert pesničiek Karla Kryla, ktoré pripravilo občianske združenie G300.

Dočasný pobyt sovietskych vojsk v ČSSR trval takmer 23 rokov

Významným medzníkom v tomto zmysle je dátum 27. júna 1991, keď odišiel z územia Československa posledný sovietsky vojak.

Udalosti po 21. auguste 1968: Takto sa začala normalizácia

Teraz.sk prináša chronológiu udalostí po 21. augusta 1968.

Prezident: Je povinnosť demokratických politikov chrániť našu slobodu

Preto podľa neho potrebujeme spojencov s rovnakými hodnotami a rešpektom k slobode, právam ľudí a demokracii.

Výstava v centre Ružomberka pripomína udalosti spred 50 rokov

Fotografie zachytávajú nielen náladu v uliciach mesta, protestné transparenty, ale aj nápisy na plotoch, visiace čierne vlajky či ruského vojaka, za ktorým pochoduje malý chlapec.

Druhá osmičková historická výstava v SNG August 1968 je aj vtipná

Návštevník sa môže zabaviť sledovaním videa z predstavenia Soirée v Divadle na korze, kde zmesou ruských ľudových piesní exceluje herecká dvojica Milan Lasica a Július Satinský.

Rozhlas zohral počas augustových udalostí v roku 1968 dôležitú úlohu

Historik Stanislav Sýkora v spomínaní na augustové udalosti z roku 1968 vyzdvihol úlohu rozhlasu ako najvýznamnejšieho masmédia tej doby.

Ministri si pripomínajú okupáciu. Zdôrazňujú, že nesmieme zabudnúť

Udalosti z augusta 1968 si ministerka spája najmä s menom Alexandra Dubčeka.,aktualizované 

Bývalí politickí väzni, politici aj verejnosť si uctili obete okupácie

Okrem politikov, veľvyslancov a vojakov prišli aj zástupcovia viacerých hnutí a iniciatív, vrátane iniciatívy Za Slušné Slovensko. ,aktualizované 

Bielikova fotka občianskeho odporu proti okupácii zdobí pamätné diela

Tieto diela zobrazujúce občiansky odpor proti okupácii z roku 1968 v utorok prezentovali v bratislavskej Univerzite Komenského, na mieste, kde pred 50 rokmi vyhasli životy 3 ľudí po streľbe okupantov.,aktualizované 

VIDEO: V Bratislave otvorili výstavu Invázia August 68

Výstavu pripravila nezisková organizácia Camera Obskura a potrvá do 30. septembra.,aktualizované 

Udalosti z 21. augusta 1968 si v Poprade pripomenuli desiatky ľudí

Ján Endrődi z Ústavu pamäti národa vo svojom príhovore zdôraznil, že vojská Varšavskej zmluvy ukončili ilúzie o reformovaní socializmu na novú podobu s ľudskou tvárou.

Univerzitná knižnica sprístupnila zdigitalizovanú tlač z augusta 1968

Zbierka je prameňom, ako o udalostiach augusta 1968 v tom čase informovali viaceré tituly celoštátnych novín a časopisov.