Československé výročia 2018

Slovenskí a českí odborári chcú riešiť výšku mzdy či pracovnú dobu

Predseda KOZSR Jozef Kollár a predseda Českomoravskej konfederácie odborových zväzov Josef Středula sa stretli na Spoločnom Prvom máji slovenských a českých odborov 2018 v Budatínskom parku.

Sté výročie Pittsburskej dohody si pripomenuli aj v mieste jej podpisu

Stretnutie organizovali honorárni konzuli Slovenskej a Českej republiky v spolupráci so zastupiteľskými úradmi oboch krajín vo Washingtone a s účasťou slovenskej a českej komunity.

Na Vojenskom cintoríne v Žiline odhalili pamätnú tabuľu

Podľa zástupcu primátora Žiliny Patrika Gromu zároveň na Vojenskom cintoríne vysypali na hroby vojakov Červenej armády hlinu z bieloruského partnerského mesta Grodno.

V Poprade zachránili pomník obetiam 1. sv. vojny, ktorý sa mal zbúrať

Na pamätník sa často pýtajú aj turisti, ktorí do historickej časti Popradu každoročne zavítajú z rôznych kútov sveta.

Československo vzniklo ako štát Čechov, Slovákov a Rusínov

Česká národná eufória a urýchlený vývoj emancipačného procesu slovenského národa sa odrazili v rozvoji rusínskej spoločnosti a pomáhali jej prekonávať storočné zaostávanie.

VIDEO: Kiska, Babiš a Pellegrini otvorili výstavu o Československu

Slovenský prezident poznamenal, že na hodinách dejepisu sa väčšinou dejinám Československa nevenuje dostatočná pozornosť.,aktualizované 

Na Bratislavskom hrade otvoria výstavu k 100. výročiu Československa

Cieľom Česko-slovenskej/Slovensko-českej výstavy podľa tvorcov nie je len opisovať významné politické momenty Československa.,aktualizované 

Pomníky prvej svetovej vojny OBRAZOM: Bratislavský kraj V.

V rámci projektu Pomníky prvej svetovej vojny TASR mapuje pamiatky súvisiace s touto dejinnou udalosťou. Ponúkame fotografie, ktoré dokumentujú pomníky v Bratislavskom kraji.

Mesto Litomyšl zo Zoznamu UNESCO otvorí turistickú sezónu

Tohtoročné päťdňové podujatie (25.-29.4.) ponúka pestrý program pre všetky vekové kategórie.

Bratislavské mestské dni sa začali výstavou o 25-ročných premenách

Výstava je zameraná na premeny mesta v období slovenskej samostatnosti po tzv. zamatovom rozdelení Česko-Slovenska na dva štáty.

Pomníky prvej svetovej vojny OBRAZOM: Bratislavský kraj IV.

V rámci projektu Pomníky prvej svetovej vojny TASR mapuje pamiatky súvisiace s touto dejinnou udalosťou. Ponúkame fotografie, ktoré dokumentujú pomníky v Bratislavskom kraji.,aktualizované 

Výstava v prievidzskom múzeu ponúka spomienku na čokoládový priemysel

Expozícia obsahuje predmety, ktoré sa týkajú čokolády i jej výroby, či už sú to formy na mačacie jazýčky, alebo iné cukrovinky z čokolády, ale aj automat na cukríky.

V súťaži 100 rokov Československa v našej škole uspeli Malačania

Študenti odhaľovali príbehy na prvý pohľad obyčajných predmetov z obdobia spoločného štátu Slovákov a Čechov a osudy ich majiteľov.

Pamätná tabuľa na vrbickom kostole pripomína osudy padlých Liptákov

Liptovský Mikuláš a okolité obce nemajú veľké množstvo pomníkov obetiam 1. svetovej vojny. Kompetentní preto dlho zvažovali, kde bude umiestnená táto pamätná tabuľa.

Projekt k 100. výročiu ČSR pripomína, že sloboda nie je samozrejmosťou

Za posledných 100 rokov náš národ slobodu niekoľkokrát stratil a spolupráca tiež upozorňuje na momenty, ktoré boli pre Česko-Slovensko a jeho obyvateľov bolestivé.

Pred 25 rokmi ČR a SR podpísalo zmluvu o zriadení colných priechodov

Po rozdelení niekdajšieho spoločného štátu nastúpili colníci na hranice s ČR už 1. januára 1993, pričom colné konanie sa nelíšilo od toho na hraniciach s inou susednou krajinou.

Pred 35 rokmi ŠtB prepadla domy františkánov a františkánok

Príslušníci ŠtB v domoch vykonali domovú prehliadku, pri ktorej zhabali náboženskú literatúru, liturgické predmety, písacie stroje a vkladné knižky.

A. Kiska udelil bývalému nemeckému prezidentovi štátne vyznamenanie

Joachim Gauck pricestoval na návštevu Slovenska už v nedeľu (25.3.) pri príležitosti osláv 30. výročia Sviečkovej manifestácie.

Dubovský: Manifestácia zapadla do procesu vrcholiaceho Novembrom 89

Zástupca Sekcie vedeckého výskumu Ústavu pamäti národa Patrik Dubovský pripomenul, že zásah polície voči pokojnému zhromaždeniu mal veľký ohlas v zahraničí.

KBS: Ak pozývame predstaviteľov na podujatia, nerobíme politiku

KBS, ktorá koncert v bratislavskej Redute v nedeľu večer pre pozvaných hostí zorganizovala, však rozhodnutie prezidenta rešpektuje.