< sekcia Ekonomika

Britské aerolínie Flybmi skrachovali, hlavným dôvodom je brexit

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Spoločnosť Flybmi prevádzkovala 17 lietadiel a lietali do 25 európskych miest.

Londýn 17. februára (TASR) - Britská letecká spoločnosť Flybmi skrachovala. Hlavným dôvodom je brexit.

Regionálne aerolínie v sobotu (16. 2.) večer na svojej internetovej stránke oznámili, že podali insolventný návrh a s okamžitou platnosťou rušia všetky lety z dôvodu "neriešiteľných" problémov spojených s brexitom. Spoločnosť Flybmi prevádzkovala 17 lietadiel a lietali do 25 európskych miest.

"S ťažkým srdcom sme dnes prišli s týmto neodvratným oznámením. Aerolínie čelia viacerým ťažkostiam vrátane prudkému nárastu palivových a karbónových nákladov," uviedol hovorca firmy. Dodal, že dôvodom zvýšenia karbónových nákladov bolo rozhodnutie Európskej únie (EÚ) vylúčiť britské aerolínie "z plnej participácie na systéme obchodovania s emisiami".

Budúcnosť aerolínií negatívne ovplyvnila "neistota spôsobená procesom brexitu", uviedol hovorca. To zapríčinilo, že firma si nedokázala zaistiť dôležité "kontrakty v Európe a bola spochybnená schopnosť Flybmi naďalej prevádzkovať lety medzi európskymi destináciami".

"Úprimne ľutujeme, že nám zostala len táto posledná možnosť, ale problémy, a predovšetkým tie, ktoré vytvoril brexit, sa ukázali ako neriešiteľné."


Aerolínie vlani uskutočnili 29.000 letov a prepravili 522.000 cestujúcich. Celkovo zamestnávajú 376 ľudí v Británii, Nemecku, Švédsku a Belgicku.

Flybmi sú ďalšou firmou, ktorej brexit spôsobil problémy. V januári oznámil japonský koncern Sony, že presunie svoju európsku centrálu z Londýna do Amsterdamu, a technologická firma Dyson ohlásila presun globálneho sídla z Londýna do Singapuru.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.