Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 19. máj 2024Meniny má Gertrúda
< sekcia Ekonomika

Spotrebiteľské úvery v Česku sú rekordne drahé, na príčine je recesia

Foto: TASR

Banky majú obavy z väčších odpisov pôžičiek a snažia sa zvýšiť svoju maržu, aby si udržali vysoké zisky.

Praha 4. apríla (TASR) - Banky v Česku prekvapujúco zdražujú spotrebiteľské úvery na rekordné úrovne, a to aj v čase, keď majú k dispozícii veľké množstvo lacných peňazí na požičiavanie.

Priemerná ročná cena úverov, ktoré si v uplynulých rokoch brali státisíce klientov na zlepšenie životnej úrovne, sa vyšplhala na 16,38 %, konštatujú vo svojom dnešnom vydaní pražské Hospodářské noviny.

Noviny pripomínajú, že napríklad v Nemecku či v Rakúsku sú podobné pôžičky o viac než polovicu lacnejšie. A pritom Česká národná banka má ešte nižšiu základnú úrokovú sadzbu ako Európska centrálna banka, ktorá ovplyvňuje cenu peňazí na trhu. Práve nízke úrokové sadzby pritom české banky využívajú ako argument pre znižovanie úrokov na vkladoch. Pri úveroch však vidia situáciu inak.

"Je to dané horším rizikovým profilom klientov, ktorí o ne žiadajú. Tí, ktorí v minulosti dobre splácali, majú pravidelný príjem a sú našimi klientmi, dostanú lepšiu ako priemernú sadzbu," tvrdí Veronika Jančová, riaditeľka retailovej divízie Českej sporiteľne.

Podobne sa vyjadril aj Radek Ženka, manažér spotrebiteľských úverov GE Money: "Pravdepodobnosť, že sa nový klient dostane do problémov, je teraz väčšia ako vlani."

Podľa Jančovej situáciu v Česku nemožno porovnávať s Rakúskom a Nemeckom. "Tam je odlišná cenová politika a banky inkasujú príjmy od klientov inak."

Ale aj Česká spořitelna svoju stratégiu momentálne prehodnocuje a chce viac diferencovať ceny pôžičiek na základe spoľahlivosti pri splácaní. "Plánujeme ešte viac roztvoriť nožnice medzi klientmi. Minimálna sadzba pre dobrých klientov bude začínať na 6,9 % namiesto súčasných 8,9 %," dodala Jančová.

Drahé úvery v Česku sú aj podľa ekonómov predovšetkým dôsledkom pokračujúcej recesie. Banky majú obavy z väčších odpisov pôžičiek a snažia sa zvýšiť svoju maržu, aby si udržali vysoké zisky.

"Teraz si požičiavajú skôr ľudia, ktorí majú hlboko do vrecka a ľahšie spadnú do problémov," upozorňuje ekonóm a bývalý minister financií Pavel Mertlík.

Noviny pripomínajú, že nezamestnanosť v ČR vzrástla a blíži sa k 10 %. Firmy tento rok pokračujú v prepúšťaní. Ale to je iba jeden z dôvodov rastúcich úrokov.

Tým druhým je podľa bývalého šéfa Raiffeisenbank Libora Žalmana to, že v ČR nefunguje konkurencia pri spotrebiteľských pôžičkách, na rozdiel od hypoték, firemných úverov a poplatkov z vedenia účtov.

"Spotrebiteľské úvery sú v Česku lukratívny biznis a banky sa snažia udržať vysoké marže čo najdlhšie. Už sa to však láme - nové banky prichádzajú s lacnejšími úvermi. Do dvoch rokov drahé pôžičky zmiznú a priblížia sa k úrovni v Nemecku," tvrdí Žalman.

Česi v priemere platia bankám za spotrebiteľské úvery 16,38 %, kým v Rakúsku je to 6 % a v Nemecku 6,9 %.