Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. marec 2024Meniny má Miroslav
< sekcia Ekonomika

V Nemecku vlani vyťažili najviac dreva za uplynulé desaťročie

Ilustračné foto Foto: TASR

V odvetví sa už viac rokov propagujú zmeny v zložení lesných porastov, aby lepšie dokázali odolávať meniacim sa klimatickým podmienkam.

Berlín 22. apríla (TASR) - Kombinácia búrok, sucha a pôsobenia kôrovca viedli v minulom roku k najväčšej ťažbe dreva v nemeckých lesoch za uplynulé desaťročie. Vyťažilo sa ho 64,4 milióna kubických metrov. Uviedol to Spolkový zväz píl a drevárskeho priemyslu. Väčšia ťažba dreva bola naposledy v roku 2007. Takmer polovica vyťaženého dreva v minulom roku pochádzala z kalamít.

„Klimatické zmeny zasiahli aj lesy,“ povedal Martin Neumeyer, predseda správnej rady Bavorských štátnych lesov, ktoré sú s plochou viac ako 800.000 hektárov najväčším vlastníkom lesov v Nemecku.

Majitelia lesov musia vyťažiť spadnuté stromy, ale trápia ich nízke ceny za kalamitné drevo. Vlani sa znížila cena smrekového dreva pod 100 bodov, kým v roku 2015 bola na hodnote 125 bodov.

Mnohí odborníci usudzujú, že pomerne veľký počet silných búrok a rovnako aj období sucha, ktoré sa pozorovali v minulých rokoch, sú príznakom klimatických zmien. Na rozdiel od dubov a bukov sú smreky zakorenené plytko, a preto ich búrky a sucho poškodzujú.

V odvetví sa už viac rokov propagujú zmeny v zložení lesných porastov, aby lepšie dokázali odolávať meniacim sa klimatickým podmienkam.

Škody, ktoré v lesoch vznikli vlani, prekonal v roku 2007 orkán Kyrill. Zostalo po ňom ležať na zemi 77 miliónov kubických metrov drevnej hmoty.