< sekcia Ekonomika

NBS hospodárila v roku 2017 so ziskom 127,7 milióna eur

Na snímka budova Národnej banky Slovenska (NBS) v Bratislave, archívne foto Foto: TASR/Tomáš Halász

Čisté prevádzkové náklady tvorili 65,3 milióna eur a čisté náklady na emisiu obeživa a zberateľských mincí 2,98 milióna eur.

Bratislava 22. mája (TASR) - Národná banka Slovenska (NBS) dosiahla v roku 2017 zisk vo výške 127,7 milióna eur. Celkové náklady banky pritom boli takmer 421,1 milióna eur a celkové výnosy predstavovali 548,8 milióna eur.

Vyplýva to zo Správy o výsledku hospodárenia Národnej banky Slovenska za rok 2017, ktorú v úvode ôsmeho rokovacieho dňa 31. schôdze Národnej rady (NR) SR predstavil plénu guvernér NBS Jozef Makúch.

"Zisk zásadne ovplyvnili výnosy z finančných činností 196,03 milióna eur," uviedla NBS v správe. Čisté prevádzkové náklady tvorili 65,3 milióna eur a čisté náklady na emisiu obeživa a zberateľských mincí 2,98 milióna eur. Do štátneho rozpočtu pritom NBS odviedla zrážkovú daň 28,46 milióna eur z výnosov z tuzemských cenných papierov.

Po prerokovaní tohto bodu programu by mali poslanci hovoriť aj o stave a vývoji finančného trhu za rok 2017, výsledkoch kontrolnej činnosti Najvyššieho kontrolného úradu, stave vysielania na Slovensku, činnosti verejného ochrancu práv, ale aj o minuloročnej práci komisárky pre deti a komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím. Následne prídu na rad ďalšie doteraz neprediskutované body.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.