< sekcia Ekonomika

Érsek:Niektoré kategórie vozidiel nebudú podliehať technickej kontrole

Ilustračné foto. Foto: TASR

Tieto zmeny by mali byť účinné od 20. mája tohto roka.

Bratislava 17. mája (TASR) – Niektoré kategórie vozidiel nebudú podliehať technickej kontrole a ďalším kategóriám sa zvýši frekvencia pravidelnej technickej kontroly na štyri roky. Uviedol to na štvrtkovej Hodine otázok v parlamente minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd). Tieto zmeny by mali byť účinné od 20. mája tohto roka.

Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR vypracovalo k zákonu o prevádzke vozidiel v cestnej premávke jedenásť vyhlášok, pričom jedna z nich upravuje aj lehoty technických kontrol, priblížil Érsek. Odpovedal tak na otázku Igora Janckulíka (nezaradený) o tom, v akom stave sú pripravované zmeny periód technickej kontroly najmä pri nebrzdených prívesných vozíkoch, štvorkolkách, motocykloch a hlavne poľnohospodárskych traktoroch.

"Vozidlá kategórie L1e - malé motocykle do 50 kubických centimetrov, kategórie L2e - malé trojkolky do 50 kubíkov, kategórie O1 - malé prípojné vozidlá do 750 kilogramov, kategórie R1 - malé prípojné vozidlá za traktor do 1500 kilogramov, nebudú podliehať pravidelnej technickej kontrole," objasnil minister.

Zároveň dodal, že motocyklom od 50 do 125 centimetrov kubických (cm3), motocyklom s postranným vozíkom od 50 do 125 cm3, prípojným vozidlám od 750 do 3500 kilogramov (kg) a prípojným vozidlám za traktor od 1500 do 3500 kg sa zvyšuje lehota pravidelnej technickej kontroly na frekvenciu raz za štyri roky.

"V ostatných kategóriách vozidiel nedošlo k žiadnym zmenám, pretože tu sme v prevažnej miere viazaní európskou smernicou a rovnako aj Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR v pripomienkovom konaní namietalo predlžovanie lehôt z dôvodu zlej kvality ovzdušia," vysvetlil Érsek. Podľa Janckulíka ide o dobrú správu, i keď len čiastočnú, pretože pri poľnohospodárskych traktoroch by to pomohlo farmárom. Uviedol, že rozumie, že emisné normy nevyhovujú tak, ako by mali.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.