< sekcia Ekonomika

P. Bálint: Rastúce ceny ropy prinesú infláciu, vyššie úroky i recesiu

Relácia Ekonomika Tu a teraz. Foto: TABLET.TV

Ekonomický rast pri veľkých krajinách, ako je Čína a USA, zvyšuje apetít po rope a ženie jej cenu nahor. Ďalší zásadný faktor v pozadí rastu cien ropy je podľa Bálinta politika členov OPEC.

Bratislava 18. januára (TASR/Tablet.TV) - Ak je ropa lacná, nestačí to na naštartovanie hospodárskeho rastu, no ak jej cena rýchlo rastie, môže to signalizovať, že sa blíži recesia. Cena ropy atakuje trojročné maximum na úrovni 70 dolárov za barel (159 litrov), čo skôr či neskôr prinesie vyššiu infláciu, a tým aj rast úrokových sadzieb. V diskusnej relácii na TABLET.TV to povedal partner hedžového fondu Infinity Capital Group Peter Bálint.

„Rastúce ceny komodít sú vlastne infláciou a skôr či neskôr centrálne banky proti nej zasiahnu, zvýšia úrokové sadzby, tým vyprovokujú recesiu a potom aj ceny komodít klesnú,“ konštatoval Bálint, ktorý očakáva, že recesia by mohla prísť v rokoch 2020 až 2021.Dovtedy však globálna ekonomika porastie potom, ako sa dobre naštartovala vlani. V tom čase bola ropa o 10-15 dolárov lacnejšia ako v súčasnosti. Bálint tvrdí, že lacnejšie palivá nemajú zásadný vplyv na naštartovanie ekonomického rastu. "Lacná ropa nie je až taký dôležitý faktor naštartovania ekonomiky. V celom produkčnom reťazci predstavujú energie len 8-10 % váhy,“ zdôraznil Bálint.

Ekonomický rast pri veľkých krajinách, ako je Čína a USA, zvyšuje apetít po rope a ženie jej cenu nahor. Ďalší zásadný faktor v pozadí rastu cien ropy je podľa Bálinta politika členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), ktorí sa spolu s Ruskom dohodli na zmrazení ťažby a dodávok ropy na trh. „Túto dohodu od vlani všetci dodržujú, tak aby sa do konca roku 2018 vybalansoval trh. Menej ponuky tlačí na rast cien na trhu. Ďalším dôvodom sú aj výpadky v dodávkach pre poruchy ropovodov vo Veľkej Británii a v Líbyi. Ropa sa správa tak, že aj veľmi malý výpadok alebo nárast produkcie dokáže s cenou poriadne zahýbať,“ upozornil Bálint.

Dôležitý vplyv má aj slabnúci dolár, ktorý je k euru na úrovni trojročného minima. „Platí, že ak jeho hodnota klesá, tak cena ropy stúpa,“ dodal Bálint s tým, že cena ropy je už veľmi blízko trhovej rovnováhe a v najbližších rokoch by sa mala pohybovať v rozmedzí 60-80 dolárov za barel.

Barel americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou vo februári sa vo štvrtok o 8.00 h SEČ predával po 63,98 USD (54,42 eura). To je len o 1 cent viac ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.

Cena marcového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent sa, naopak, mierne znížila, o 7 centov na 69,31 USD/barel.

(1 EUR = 1,2203 USD)

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.