< sekcia Ekonomika

Raši: Priority musíme zadefinovať tak, aby odrážali potreby regiónu

Na archívnej snímke Richard Raši. Foto: TASR Martin Baumann

Raši verí, že rokovania s Európskou komisiou (EK) skončia pred voľbami do europarlamentu v máji 2019.

Bratislava 14. júna (TASR) – Vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) otvoril dialóg s odborníkmi z akademického a podnikateľského prostredia, z tretieho sektora aj samospráv, ktorého cieľom je čo najlepšie zadefinovať eurofondové priority Slovenska po roku 2020. Médiá o tom vo štvrtok informoval odbor komunikácie a protokolu Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

Raši verí, že rokovania s Európskou komisiou (EK) skončia pred voľbami do europarlamentu v máji 2019. "Naše priority musíme dovtedy zadefinovať tak, aby odrážali potreby regiónu, konečných prijímateľov a štátu, a zároveň boli v súlade s prioritami EK," uviedol vicepremiér na zasadnutí pracovnej skupiny Partnerstvo pre politiku súdržnosti 2020+.

Ďalej povedal, že SR chce, aby EK v novom legislatívnom balíku čo najviac zjednodušila podmienky čerpania eurofondov. "Určité zjednodušenie nastalo, ale nie až také, ako sme čakali. Žiadame, aby financovanie bolo viazané takmer výlučne na dosiahnutý výsledok," vyhlásil s tým, že aj národnej úrovni sú v príprave ďalšie opatrenia.

Konkretizoval, že na jeseň sa plánuje predloženie návrhu nového zákona o verejnom obstarávaní, ktorý by ho mal zjednodušiť na úroveň smerníc EÚ. V minulom programovom období obstarávania trvali v priemere 29 mesiacov, zatiaľ čo v iných krajinách to bolo menej ako polovica, uviedol Raši.

EK navrhuje vo väčšej miere financovať oblasti, ako výskum a inovácie, mládež, digitálne hospodárstvo, riadenie hraníc, bezpečnosť a obrana. Na tradičné politiky ako spoločná poľnohospodárska politika a politika súdržnosti má byť vyčlenených menej prostriedkov. Majú sa však zmodernizovať tak, aby napriek menšiemu objemu financií naďalej dosahovali potrebné výsledky, uzavrel odbor.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.