< sekcia Ekonomika

SaS: Konanie štátnych Lesov SR je neakceptovateľné

Ilustračná snímka. Foto: TASR Adriána Antošková

Strana SaS vyzýva na okamžité odvolanie generálneho riaditeľa Lesov SR a všetkých členov komisie.

Bratislava 18. júna (TASR) - Štátny podnik Lesy Slovenskej republiky uzavrel na 15 rokov nevýhodný prenájom za necelých 23.000 eur ročne poľovného revíru Višničky s Poľovníckou organizáciou Vysoká-Višničky, ktorej predsedom je Martin Zachar, prepojený na Martina Kvietika zo Slavie Capital. Štátne Lesy SR tým spôsobili podľa opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) viac ako polmiliónovú škodu.

"Následne prišlo k uzatvoreniu zmluvy o odpredaji 100-percentného ročného odstrelu zveri. Lesy SR však konali v rozpore so zákonom o štátnych podnikoch a v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní. Štátny podnik Lesy SR je zo zákona verejným obstarávateľom, a preto mal urobiť klasické verejné obstarávanie. Namiesto toho urobil ponukové konanie. Lesy SR tak obišli zákon, a to nielen v tomto prípade, ale aj v ďalších viac ako 50 prípadoch," priblížila podpredsedníčka Národnej rady (NR) SR za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Nicholsonová upozornila aj na podmienky ponukového konania. "Bola pevne stanovená cena za odpredaj 100-percentného odstrelu. Taktiež boli pevne zadefinované podmienky odpredaja a hospodárenia. Je teda otázne, čo hodnotila komisia, ktorá rozhodla o víťazovi. Lesy SR si navyše vyhradili právo nepodpísať zmluvu, ak doterajšie pôsobenie a aktivity uchádzača sú alebo boli v rozpore so záujmami štátneho podniku. Jediné, čo komisia hodnotiť mohla, bol plán rozvoja poľovníckeho hospodárenia v poľovnom revíri. Viaceré plány však boli úplne identické, okrem mena predkladateľa," spresnila.

"Dobrý zákon o poľovníctve je len jedným z nástrojov, ako by sa situácia dala zlepšiť. Touto cestou žiadam predkladateľa zákona o poľovníctve (Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, pozn. TASR), aby inicioval verejnú a odbornú diskusiu s tými, ktorí majú reálny záujem o zver a poriadok v našich lesoch. Aby pripravili taký zákon, ktorý nebude platiť prednostne pre papalášov, ale aby mal každý slušný človek možnosť dostať sa k revíru a starať sa oň," povedala Jarmila Halgašová z SaS.

Strana SaS vyzýva na okamžité odvolanie generálneho riaditeľa Lesov SR a všetkých členov komisie. "Je to výzva aj na odstúpenie ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriely Matečnej (SNS), bez ktorej vedomia by sa takéto veci nemohli diať. Je priamo zodpovedná za to, ako sa správajú Lesy SR," uzavreli liberáli.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.