< sekcia Ekonomika

Poistenci nemusia požiadať o dôchodok hneď, ako dovŕšia dôchodkový vek

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Jakub Kotian

Výhodnejšie to pre poistencov môže byť z dôvodu, že obdobie práce po dovŕšení dôchodkového veku sa im pozitívne odrazí pri výpočte sumy starobného dôchodku.

Bratislava 13. augusta (TASR) - Poistenci, ktorí dovŕšili dôchodkový vek, nemusia hneď požiadať o starobný dôchodok. Môžu naďalej pracovať bez toho, aby dôchodok poberali, dokonca to pre nich môže byť aj výhodnejšie. Upozornila na to Sociálna poisťovňa (SP).

Výhodnejšie to pre poistencov môže byť z dôvodu, že obdobie práce po dovŕšení dôchodkového veku sa im pozitívne odrazí pri výpočte sumy starobného dôchodku. Ak sa po nejakom čase rozhodnú požiadať o dôchodok, môžu tak spraviť aj spätne, alebo k aktuálnemu dátumu, priblížila SP.

V prvom prípade môže byť poistencovi vyplatený dôchodok najviac tri roky spätne od podania žiadosti o dôchodok, avšak len za obdobie po dovŕšení dôchodkového veku. "Napríklad ak poistenec dovŕšil dôchodkový vek v roku 2010 a o dôchodok požiada v roku 2018 so spätnou platnosťou, bude mu vyplatený iba od roku 2015," ozrejmil hovorca poisťovne Peter Višváder.

Ak niekto žiada o dôchodok neskôr, napríklad po ukončení zamestnania, má nárok na zvýšenie vypočítaného dôchodku, a to za obdobie odo dňa dovŕšenia dôchodkového veku do ukončenia zamestnania. "Takto upravená čiastka sa ešte zvýši o pol percenta za každých celých 30 dní dôchodkového poistenia získaného po vzniku nároku na dôchodok," dodal Višváder.