Ekonomika

Vo februári sa na mýte vybralo o milión eur viac ako pred rokom

V druhom mesiaci roka 2019 sa za využívanie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest vybralo mýto vo výške 11,79 milióna eur.

Írsko už získalo 5000 pracovných miest a 70 investícií

Nedávna správa inštitútu New Finance odhalila, že samotný Dublin si v dôsledku brexitu zvolilo za nové sídlo v Európskej únii (EÚ) až 100 firiem.

Miera voľných pracovných miest v eurozóne vo 4. kvartáli vzrástla

Spomedzi členských štátov Únie, pre ktoré mal Eurostat k dispozícii porovnateľné údaje, malo najvyššiu mieru voľných miest Česko (6 %), nasledované Belgickom a Nemeckom (3,4 %).

Eurozóna dosiahla v januári obchodný prebytok, ale EÚ deficit

Podľa Eurostatu sa vývoz tovaru z eurozóny v januári 2019 zvýšil medziročne o 2,5 % na 183,4 miliardy eur a dovoz zo zvyšku sveta stúpol o 3,4 % na 181,8 miliardy eur.

Záujem zamestnávateľov o nových zamestnancov sa pre 2. štvrťrok zvýšil

Prieskum ukazuje, že percento zamestnávateľov, ktorí plánujú v 2. štvrťroku zvyšovať počet zamestnancov, je o 11 % vyšší, ako tých, ktorí sa chystajú prepúšťať.

D. Trump kritizuje GM za zatvorenie závodu v Ohiu

Trump napísal na Twitteri, že v telefonáte so šéfkou GM Mary Barrovou ju vyzval, aby zabezpečila pokračovanie výroby v závode v Lordstowne, ktorý bol odstavený pred vyše týždňom.

Nemecká vláda finančne nepodporí fúziu Deutsche Bank a Commerzbank

Deutsche Bank a Commerzbank v nedeľu (17. 3.) potvrdili, že rokujú o možnej fúzii, ktorá si podľa odhadu analytikov vyžiada kapitálovú injekciu vo výške 15 miliárd eur, tvrdí Handelsblatt.

Nissan a Renault upravia svoju alianciu

Obe automobilky upravia svoje partnerstvo, aby bolo postavené na rovnocennejšom základe a vyhlo sa koncentrácii moci, akú mal odvolaný predseda Carlos Ghosn.

Rezort dopravy nakúpi výpočtovú techniku za viac ako 161.000 eur

Zákazka konkrétne zahŕňa nákup monitorov, počítačov a tlačiarní a zadaná bola v rámci zriadeného dynamického nákupného systému.

Veterinári: Z 3320 kontrol potravín skončilo 7,7 % s nedostatkom

Za zistené nedostatky bolo uložených 148 blokových pokút v celkovej výške 2836 eur. Ďalšie nedostatky, ktoré sa zistili počas výkonu úradných kontrol, sa riešili v správnom konaní.

Z odmeny za prácu vo volebnej komisii sa poistné neodvádza

Obec členov komisií z dôvodu vyplatenia odmeny neprihlasuje do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia a z vyplatenej odmeny neodvádza poistné na sociálne poistenie.

Česi ročne nakradnú v obchodoch tovar za 10 miliárd korún

Podľa údajov spoločnosti SSI Group, ktorá zaisťuje bezpečnosť mnohých obchodných centier v ČR, kriminalita páchaná zlodejmi zapríčiňuje 38 percent škôd, zatiaľ čo zamestnanecká 39 percent.

Akciové trhy v Japonsku aj v Číne v pondelok vzrástli

Hongkonský index Hang Seng si v pondelok pripísal 1,37 % alebo 396,75 bodu a uzavrel na 29.409,01 bodu. Kľúčový čínsky index, šanghajský Shanghai Composite, vyskočil o 2,47 % .

Exekútori si zisťujú údaje o dlžníkoch aj v Sociálnej poisťovni

Sociálna poisťovňa venuje službám tohto druhu mimoriadnu pozornosť a súčasne spolu s inými organizáciami verejnosť upozorňuje na dôsledky finančnej nedisciplinovanosti.

Ceny ropy na začiatku nového týždňa stagnujú

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s aprílovým kontraktom sa o 8.34 h SEČ predával po 58,43 USD (51,67 eura).

Odborári: Fúzia Deutsche Bank a Commerzbank ohrozí pracovné miesta

Banky v nedeľu (17. 3.) potvrdili niekoľko mesiacov trvajúce špekulácie, že rokujú o možnosti fúzie.

Japonský export klesol vo februári tretí mesiac po sebe

Japonsko sa nachádza v podobnej situácii ako väčšina zvyšku sveta, kde výrobcovia stúpli na brzdy a nálada podnikateľov sa zhoršia z dôvodu globálnej ekonomickej neistoty.

Talianska centrálna banka zakázala ING prijímať nových klientov

ING zaplatila v septembri minulého roka pokutu vo výške 775 miliónov eur za urovnanie sporu s holandskou prokuratúrou za to, že jej účty v Holandsku boli využívané na kriminálne činy.

Predaj šampanského vlani klesol pre protesty žltých viest a brexit

Predaj šampanského vo Francúzsku a v Británii sa podieľa približne 60 % na jeho celkovom odbyte.

Hernández de Cos: Španielsku ani Európe nehrozí riziko recesie

V Španielsku sa 28. apríla uskutočnia predčasné, v poradí už tretie všeobecné voľby v priebehu piatich rokov.