< sekcia Fortunaliga

Nitra po výhre nad Trnavou žije, DAC prehral v Košiciach

Na snímke radosť hráčov Košíc po druhom góle v 31. kole futbalovej Corgoň ligy medzi MFK Košice - DAC Dunajská Streda v Košiciach 17. mája 2014. Foto: TASR/František Iván

Dunajskej Strede po sezóne odrátajú šesť bodov za účasť v korupčnom škandáli.

Žilina 17. mája (TASR) - Futbalisti Nitry zvíťazili v piatok v 31. kole Corgoň ligy 2013/2014 nad Trnavou 3:0 a stále bojujú o záchranu. V sobotu DAC Dunajská Streda prehral v Košiciach 1:2 a rozdiel v tabuľke je medzi oboma klubmi šesť bodov, pričom DAC po sezóne odrátajú šesť bodov za účasť v korupčnom škandáli.

V sobotu majster Slovan Bratislava vyhral v Banskej Bystrici 2:1, Trenčín vyhral v Žiline 1:0, Ružomberok deklasoval Myjavu 5:0 aj vďaka hetriku Adama Zreľáka a ViOn Zlaté Moravce doma zdolal Senicu 2.1.

MŠK Žilina - AS Trenčín 0:1 (0:0)

V Žiline sa hral od začiatku veľmi svižný futbal, hra sa prelievala z jednej strany na druhú, ale na prvú lepšiu šancu sa čakalo až do 15. minúty. Po rohovom kope Trenčína vznikla v domácej šestnástke trochu zamotaná situácia, z ktorej vyplynula hlavička Bera, ktorá mierila do pravej žrde. V 26. minúte pohrozil strelou spoza šestnástky žilinský tvorca hry Škvarka, ale Volešák si s jeho pokusom poradil. O necelé tri minúty neskôr Jurčov center do pokutového územia pristál na hlave Káčera, ale domáci mladík nenamieril presne. Bola to však obrovská šanca Žiliny. V 33. minúte musel brankár Krnáč skákať za nebezpečnou loptou smerujúcou do jeho šestnástky z kopačky Van Kessela, na šťastie pre domácich si poradil, pretože pred bránkou číhali aj ďalší dobre postavení trenčianski hráči. Bol to práve talentovaní a veľmi pohyblivý Holanďan Van Kessel, kto robil žilinskej defenzíve v prvom polčase najväčšie problémy. Minútu pred polčasovým hvizdom sa po výbornom pase za obranu rútil Van Kessel do veľkej šance, prehodil Krnáča, no trafil iba bočnú sieť.

Aj úvod druhého polčasu vyzeral rovnako, hralo sa z jednej strany na druhú, viac pološancí ako šanci, ale po hodine hry to konečne prišlo. Moses Simon si na ľavej strane výborne nabehol na krížny center Bera a keď lopta dorazila na jeho kopačku, mal pred sebou úplne prázdnu žilinskú bránu, ktorú nemohol netrafiť - 0:1. V 67. minúte to mohlo byť už 0:2, ale Jairo zahodil obrovskú tutovku zoči-voči Krnáčovi. V 73. minúte priniesla vzrušenie nepekná zrážka hosťujúcich spoluhráčov Hajradinoviča s Berom, čo si napokon vyžiadalo striedanie oboch hráčov. V 82. minúte mohli domáci vyrovnať, Káčer posunul loptu do šestnástky na Jeliča, ktorý pätičkou iba jemne tečoval loptu cez Volešáka, no tá skončila tesne vedľa žrde. Jelič zahodil tutovku aj o dve minúty neskôr, Káčer mu poslal z pravej strany na hlavu krásny center, ale chorvátsky útočník zo šiestich metrov hlavičkoval nad. V 90. minúte to skúšal Guba, ale zlyhala mu "technika" a špičkou kopačky nedokázal z ľavej strany prehodiť brankára Volešáka a nasmerovať loptu do priestoru brány. Trenčín teda v Žiline zvíťazil najtesnejším rozdielom.

Hráč Žiliny Miroslav Káčer (vpravo) a hráč Trenčína Peter Čögley v súboji o loptu počas zápasu 31. kola futbalovej Corgoň ligy medzi MŠK Žilina - AS Trenčín 17. mája 2014 v Žiline.
.
Gól:
61. Moses Simon. Rozhodoval: Glova, ŽK: Mabouka, Škvarka - Jairo, 1628 divákov.

zostavy a striedania:

Žilina: Krnáč - Mabouka, Piaček, Škriniar, Hučko - Pečovský - Jurčo (75. Paur), Škvarka, Káčer, Mihálik (82. Guba) - William (3. Jelič)
Trenčín: Volešák - Čögley, Kleščík, Rundič, Madu - Bero (78. Mišák) - Moses Simon, Jairo (84. Malec), Hajradinovič (76. Opatovský), Holúbek - Van Kessel

Adrián Guľa, tréner Žiliny: "Hralo sa vo vysokom tempe. Ľahko sme strácali lopty v prechodovej fáze a súper to využíval na šance. Rozhodla dnes efektivita. Neboli sme v šanciach lepší ako súper, preto sme nebodovali. Chalani šlapali, šli na doraz, ale chýba nám polkrok v tvrdej práci a na tom budeme robiť."
Ivan Vrabec, tréner Trenčína: "Videli sme dobré stretnutie dvoch vyspelých mužstiev navyše útočne naladených. Zápas by si určite zaslúžil lepšiu kulisu. Veľmi dobre sme sa pripravili, mali sme šance, nie všetko nám vyšlo. V druhom polčase sme dali gól a kontrolovali sme zápas. Po nešťastnom zranení našich dvoch hráčov sme trochu stratili pôdu pod nohami, Žilina si vypracovala nejaké šance, ale nedokázala ich využiť. Škoda, že nepadlo viac gólov, tento zápas by si to zaslúžil."
.
XXX

MFK Ružomberok – Spartak Myjava 5:0

Hostia boli na začiatku o kúsok aktívnejší a skôr dokázali zakombinovať. V 5. minúte bol prvý raz v akcii domáci gólman Kováč, keď nad brvno vytlačil tečovanú strelu, ktorej autorom bol Oršula. V 23. minúte sa zrodila prvá veľká šanca zápasu, Zreľák ale z „päťky“ tesne minul bránu Myjavy. O tohto momentu sa Liptáci začali tlačiť dopredu a zobrali opraty stretnutia jednoznačne do svojich rúk. V 29. min. Almaský „gólovku“ naservíroval Bartošovi, domáci záložník ale stroskotal na brankárovi Solničkovi. V 34. minúte Lupták z pravej strany nacentroval pred bránu hostí a Zreľák na dva razy prekonal Solničku. O štyri minúty neskôr Šulek prízemnou strelou otestoval Kováča. Minútu pred naplnením prvého dejstva Bartoš zblízka, hoci Belic jeho pokus vystihol, upravil na 2:0.

V 49. minúte po spolupráci Ďubeka s Tawambom sa do šance dostal Zreľák a zvýšil na 3:0. Tento stav platil iba dve minúty, pretože k odrazenej lopte, po Luptákovom centri, sa pred bránou Spartaka dostal Almaský a pridal štvrtý úspech MFK. Ružomberčania boli na koni a naďalej hrali s veľkou chuťou. V 72. minúte spoza šestnástky vypálil Nagy, od brvna sa lopta odrazila k Zreľákovi a reprezentant do 21 rokov do tretice skóroval. V 82. minúte ešte Ružomberčania z piatich metrov zahrávali nepriamy kop, ale Belic Ďubekovu strelu vyrazil.

MFK Ružomberok – Spartak Myjava 5:0 (2:0)
Góly: 34., 49., 72. Zreľák, 44. R. Bartoš, 51. Almaský. Rozhodoval: Sedlák, ŽK: Maslo – Černáček, 1018 divákov

Zostavy a striedania:
Ružomberok: P. Kováč – L. Lupták, Kružliak, Nosek, Maslo – M. Nagy – Ďubek. R. Bartoš (71. Szőke), Tawamba, Mário Almaský (Lovás) – Zreľák (85. Serečin)
Myjava: Belic – Siva, Černáček, Kosík (54. Kumančík), Neoveský – Duga, Marček – Daniel (58. Urgela), Šulek (M. Kováč), Pekár – Oršula

Jozef Chovanec, tréner Ružomberka: "Do zápasu sme išli s rešpektom k súperovi, pretože Myjavu považujem za veľmi kvalitný tím. Z toho dôvodu aj začiatok z našej strany bol opatrnejší, rešpekt niektorým hráčom zväzoval nohy, ale postupom času, keď sme dali gól, vlastne dotlačili loptu do brány, sme sa upokojili a hrali to, čo sme chceli hrať. Výsledok je pre nás samozrejme potešujúci. Po dlhšej dobe sme strelili nie jeden, ale viac gólov. Určite aj pre hráčov je to vzpruha."
Radúz Dorňák, tréner Myjavy: "Napriek tomu, že sme nastúpili v značne improvizovanej zostave, sme si predstavovali, že zápas skončí inak. Naše mužstvo malo celkom solídny vstup do zápasu, aj niekoľko kombinačných vecí, slušné držanie lopty, lenže nevypracovali sme si žiadnu vyloženú šancu. Boli tam také dva zlomy, najprv prvý gól súper a potom nás definitívne položil skorý gól v druhom polčase. Od stavu 0:3 naše hlavy na ihrisku išli dole, nemali sme veľkú šancu to oživiť striedaním, lebo veľa hráčov bolo zranených, či nekompletne pripravených na zápas. Dnes sme asi na viac nemali."
.
XXX

Dukla Banská Bystrica - Slovan Bratislava 1:2

V prestávke viac spokojnosti zavládlo v domácej kabíne. Nielen preto, že sa Dukla vyrovnala majstrovi, potešil ju najmä gól Šovčíka v 25. min, ktorý vyjadroval snahu a väčšiu túžbu po víťazstve. Padol po dlhom čakaní, tri zápasy predtým nestrelila ani gól a tento padol presne po 308 minútach hladu. Stačilo, aby prihrávku od Chriena nacentroval presne Kliment a zabudnutý Šovčík už nemal problém hlavou otvoriť skóre. Slovan sa akoby 'nakŕmil' po 43 sekundách, keď len ofsajd znemožnil uznať gól Fořta po šikovnej pätičke. Po centri Halenára spálil v 16. min Bagi ďalšiu možnosť a pušný prach si hostia na mokrom teréne nevysušili ani pri prekopnutí bránky Hlohovského v 36. min a pri pokusoch Vrableca v závere polčasu. Domáci pôsobili sympatickejším dojmom najmä preto, že viackrát podkúrili pod kotol futbalového guľášu i neďalekého gurmánskeho festivalu s voňavým názvom Grilliáda na Námestí SNP. V 9. min Vajda spálil tutovku, bránku Polačeka len prekopol, jeho postreh vyskúšal spoza 16-ky Chrien v 21. min, navyše viaceré strelecké pokusy Dukly skončili na telách brániacich hráčov, alebo po vzdušných súbojoch. Chudobná návšteva po zmene strán zatlieskala prieniku Slančíka v 49. min, ktorá len tesne minula bránku a hostia mali o čom premýšľať ako navodiť zvrat. Nepresné obstreľovanie troch žrdí pokračovalo aj naďalej a brankár Boroš mal pramálo práce. A nemal ju ani v 63. min, keď po centri Gašparoviča namieril vedľa úplne voľný Mészáros. Tlak Slovana sa však zintenzívnil a v 66. min sa dočkal aj odmeny po dlhom centri Mészárosa a pohotovom usmernení Gašparoviča z bezprostrednej blízkosti. V 79. min Slančík po chybe Niňaja mohol zápas rozhodnúť, nebyť zákroku brankára Polačeka. Víťaznú akciu zápasu napokon vymyslel Slovan, v 83. min Halenár vysunul Gašparoviča a po jeho presnej krížnej nahrávke voľný Fořt prekonal Boroša. V 85. min Peňaškova žrď už na výsledku nič nezmenila a zo Štiavničiek si majster aj s trochou šťastia odniesol tri body.

Dukla Banská Bystrica - Slovan Bratislava 1:2 (1:0)
25. Šovčík - 66. Gašparovič, 83. Fořt. Rozhodoval: Kráľovič, ŽK: Nosko, Vajda, Rejdovian - Gorosito, Vrablec, 1442 divákov

Banská Bystrica:
Boroš - Vajda, Nosko, Podstavek - Ľupták, Plavšič - Kliment, Chrien (85. Faško), Savič - Slančík (80. Rejdovian), Šovčík (67. Peňaška)
Slovan: Polaček - Vrablec, Gorosito, Niňaj, Josimov (46. Kolčák) - Grendel - Mészáros, Bagi (70. Hudák), Halenár, Hlohovský (58. Gašparovič) - Fořt

Norbert Hrnčár, tréner B. Bystrice:"Videli sme zápas výbornej úrovne, my sme mali obrovskú chuť zdolať čerstvého majstra. Bohužiaľ futbal prináša aj nešťastné zápasy a tento bol jeden z takých. V druhom polčase nám súper strelil dva góly, my na rozdiel od neho sme príležitosti nevyužili. V samom závere sme mohli aspoň vyrovnať, no nebolo nám to súdené."
Jozef Valovič, tréner Slovana: "Na mokrom terénee diváci videli bojovný a solídny zápas. Ukázali sa aj piati hráči z reprezentácie do 21 rokov, štyria od nás, pozitívom bolo, že po dlhom čase a chorobe vybehol u nás aj Pavel Fořt. Dostal povolenie od lekárov a strelil víťazný gól. Tri body sme si zaslúžili, po bojovnom výkone a druhom aktívnejšom polčase."
Marek Šovčík, autor jediného gólu Dukly: "Center na hlavu, na päťku, z takej pozície som musel streliť gól. Veril som, že víťazstvo udržíme, bohužiaľ. Škoda dvoch žrdí, do šancí sa dostávame, no nepremieňame ich, musíme sa pokúšať ďalej, lebo body utekajú. Keby sme strelili druhý gól, Slovan by sme pochovali, po zmene strán to už nebolo ono, aj keď sme si neustále verili."
Pavel Fořt, strelec rozhodujúceho gólu Slovana: "Po trištvrte roku to ešte nebolo odo mňa ono. Strelil som však gól, som spokojný, hlavne, že sa vyhralo, takto som si to predstavoval. Aj prvý dotyk s loptou v úplnom začiatku, to by bol masaker, keby gól uznali. Chýbalo nám veľa hráčov, mladí však podali perfektný výkon. Chcel som si futbal naplno skúsiť, natrénované mám, zvládol som celý zápas, to povzbudí."
Lukáš Gašparovič, strelec vyrovnávajúceho gólu Slovana: "Dostal som dôveru, na dlhšie, som rád, že sme výsledok otočili. Bol to môj prvý gól, aj asistenciu som si pripísal, na ťažkom rozmočenom ihrisku to však nebolo jednoduché. Dopadlo to veľmi dobre, nepriaznivý stav sa otáčal dosť ťažko. Som mladý, pre mňa je česť hrať so skúsenými, preto tá šanca zahrať si ma mimoriadne potešila. Môj gól bol prvý hlavičkový, takto góly nezvyknem strieľať."
.
XXX

MFK Košice - FK DAC 1904 Dunajská Streda 2:1

Domáci futbalisti začali aktívnejšie a už po niekoľkých sekundách hry Pačinda strelou spoza šestnástky opečiatkoval ľavú žrď Penksovej brány. "Modro-žltí" pokračovali v ofenzívnom snažení a v 11. minúte potrestal zaváhanie hosťujúcej obrany Novák, ktorý obišiel Penksu a pohodlne otvoril skóre duelu - 1:0. Košičania svojho súpera nepúšťali do šancí a jeho snaženie zastavili ešte pred svojou šestnástkou. Do ďalšej šance sa dostal v 25. minúte Skvašík, stav sa po jeho zakončení nezmenil. Hostia po prvý raz poslali loptu na košickú bránu v 30. minúte, Majerníkova hlavička po rohovom kope našla iba dobre stojaceho Ružinského. O dve minúty neskôr pálil z dobrej pozície nad bránu domáci Novák. Košického brankára natiahol v 36. minúte strelou spoza šestnástky Kwin, no zahrmelo na opačnej strane. Viazanko z pravej strany poslal center na Diabyho hlavu a ten "rybičkou" zvýšil na 2:0.

Druhé dejstvo odštartoval priamy kop Szaba, ktorý poslal loptu k ľavej žrdi Ružinského brány a korigoval na rozdiel jedného gólu - 2:1. Hostia ožili, snažili sa viac kombinovať a tlačili sa do zakončenia. Domáca defenzíva nepúšťala hráčov Dunajskej Stredy do vyložených šancí, naopak po zisku lopty sa snažila o rýchle kontry. V 62. minúte sa dostal v šestnástke hostí k lopte Novák, ale loptu napálil iba dobre vybiehajúceho Penksu. O tri minúty neskôr si vyskočil v šestnástke domácich na center z ľavej strany Matúš, hlavou však nenamieril presne. Pätnásť minút pred koncom duelu Novák z priameho kopu poriadne natiahol Penksu, ktorý zlikvidoval jeho strelecký pokus na dvakrát. V 87. minúte Čaušič zastavil nedovolene Nováka a po druhej žltej karte sa porúčal z hracej plochy.

MFK Košice - FK DAC 1904 Dunajská Streda 2:1 (2:0)
11. Novák, 36. O. Diaby - 48. Szabo. Rozhodoval: Pavlík, ŽK: Korijkov, Novák - Szabo, Straka, Nguekam, Čaušič, ČK: 87. Čaušič po druhej ŽK, 1280 divákov

MFK Košice: Ružinský - Kavka, Ostojič, Sekulič - Korijkov, Šinglár - Viazanko, Skvašík (83. Urban), Pačinda - Novák (90.+ Huk), O. Diaby (80. Djordjevič)
FK DAC 1904 Dunajská Streda: Penksa - Turňa (85. Nurkovič), Čaušič, Majerník, Szabo - Kwin (64. Nguekam) - Valenta (32. Jakúbek), Straka, Gergel, Brašeň - Matúš

Radoslav Látal, tréner MFK Košice: "Do zápasu sme vstúpili dobre. Súpera sme nepúšťali do vyložených šancí. Vedeli sme, že súper pôjde do druhého polčasu agresívnejšie. Dobre sme bránili, no nevyužili sme brejky. Zápas sme zvládli a musím sa poďakovať chlapcom. Dúfam, že sa nám podarí skončiť do šiesteho miesta."
Mikuláš Radványi, tréner DAC D. Streda: "To čo sme predviedli v prvom polčase sa nedá nazvať futbalom. Súper nás prevýšil vo všetkých činnostiach. V prestávke sme si povedali, čo chceme hrať. V druhom polčase sme boli agresívnejší a dokázali sme korigovať gólom. Nedali sme však druhý. Máme všetko vo svojich rukách a verím, že sa zachránime."
.
.
XXX

FC ViOn Zlaté Moravce - FK Senica 2:1

Do stretnutia vstúpili aktívnejšie domáci. Už v 2. minúte skúšal šťastie Kováč, ktorého prudká strela z 25 m len tesne minula Šullovu bránu. V 5. minúte sa Pribula uvoľnil na rohu šestnástky, z uhla však mieril iba do bočnej siete. Po štrvťhodine hry Szabó spätnou prihrávkou vyzval k strele Kováča, ten však z hranice šestnástky prestrelil. Hostia pohrozili v 24. minúte, keď Jiráskova strela z 18 m skončila na brvne Kuciakovej brány. V 35. minúte Orávik rozohral štandardnú situáciu, Charizopulosova hlavička však Šullu neprekvapila. V 37. minúte aktívny Orrávik parádne preniesol hru na Pribulu, ten si poradil so Slinkinom, aby následne jeho gólovú strelu k pravej žrdi Šulla vytesnil na roh. V závere 1. polčasu ratoval pred Kováčom pozorný Šulla.

Úvodné minúty 2. polčasu patrili Záhorákom. V 46. minúte Kalabiškovu tečovanú strelu pozorný Kuciak kryl. V 54. minúte napriahol z 20 m Opiela, jeho strele však chýbala presnosť. Prebiehala 57. minúta, Pavlenda poslal dlhú loptu do pokutového územia, k nej sa dostal Szabó a z 10 m bezpečne prekonal bezmocného Šullu. Po hodine hry mal vyrovnanie na kopačke Mráz, ale zoči-voči Kuciakovi neuspel. V 69. minúte Pribula vysunul Orávika, ktorého delovku pod brvno z 10 m Šulla skvele vytlačil nad. Vyrovnanie priniesla 78. minúte, ked Kalabiška využil zmätok v domácej obrane a prízemnou strelou k ľavej žrdi nedal Kuciakovi šancu. V 84. minúte poslal dobrý center na hranicu malého vápna Jirásek, ale Kalabiška v páde hlavičkoval vedľa. V 86. minúte Pribula posadil parádny center na hlavu Chrappana a ten z hranice malého vápna vymietol pavučinu v ľavom hornom rohu Šullovej brány. V 89. minúte ešte Kalabiškovu tvrdú strelu pod brvno Kuciak vyrazil. Domáci si tak zaknihovali druhé domáce jarné víťazstvo.

FC ViOn Zlaté Moravce - FK Senica 2:1 (0:0)
Góly: 57. Szabó, 86. Chrappan - 78. Kalabiška. Rozhodoval: Mastiš, ŽK: Chrappan, Pavlenda (obaja Zlaté Moravce), 943 divákov

Zlaté Moravce: Kuciak – Pavlenda, Chrappan, Pintér, Candrák - Charizopulos - Orávik, Kováč (81. Bolinha), Babic, Pribula (90. Majerník) - Szabó (90.+1 Žák)
Senica: Šulla – Slinkin, Pavlík, Gava, Mazáň – Ventúra - Mráz (72. Hiago), Opiela, Jirásek, Kalabiška – Irobiso (65. Kosorín)

Branislav Mráz, tréner ViOn-u: "Pre nás je to krásne víťazstvo, ktoré sme potrebovali ako soľ. Hráči bojovali a verím, že vo zvyšných dvoch stretnutiach ešte zabojujú a získame tých 40 bodov, ktoré sme si dali za cieľ pred jarnou časťou ligy."
Pavel Hapal, tréner Senice: "Dnes sme až na niektoré momenty pôsobili futbalovejšie, mali sme aj šance, ako Mráz či Kalabiška. Neskutočne sa u nás opakujú chyby v defenzíve, ktorú musíme jednoznačne skvalitniť. Po vyrovnaní sme mysleli i na víťazstvo, ale opäť chyba v závere nás stála všetky body. Gratulujem domácim k víťazstvu."
.
XXX

FC Nitra - Spartak Trnava 3:0

viac TU.
Radosť hráčov Nitry po prvom góle v predohrávanom zápase 31. kola futbalovej Corgoň ligy FC Nitra - FC Spartak Trnava v Nitre v piatok 16. mája 2014.