Utorok 16. apríl 2024Meniny má Dana a Danica

Trnava vyhrala nad FC Hibernians 5:0 a postúpila do 2. predkola EL

Na snímke gólová radosť hráčov Trnavy po treťom góle Jána Vaska (vpravo) v odvetnom zápase 1. predkola Európskej ligy UEFA 2014/2015 medzi FC Spartak Trnava a FC Hibernians (Malta) v Zlatých Moravciach vo štvrtok 10. júla 2014. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Futbalistov Spartaka Trnava vyzve v 2. predkole EL gruzínsky klub FC Zestafoni.

Zlaté Moravce 10. júla (TASR) - Futbalisti Spartaka Trnava zvíťazili vo štvrtkovej odvete 1. predkola Európskej ligy UEFA 2014/2015 v Zlatých Moravciach nad maltským FC Hibernians 5:0. Keďže dominovali aj pred týždňom v prvom súboji na Malte 4:2, hladko postúpili do 2. predkola, kde ich vyzve gruzínsky klub FC Zestafoni.

Trnava bez problémov potvrdila pozíciu favorita, odvetu efektívne rozhodla troma gólmi v prvom polčase rovnako ako v prvom zápase na Malte. Jubilejný 100. gól "andelov" v pohárovej Európe strelil už v 12. minúte útočník Martin Mikovič, pre neho bol v EL s poradovým číslom tri. Celkovo sa podelilo o ne 36 futbalistov Trnavy.

Priebeh zápasu:

Na novom vyhrievanom trávniku Malťania začali nervózne a pasívne, robilo im vôbec problém aspoň trikrát si prihrať za sebou. Trnava s prehľadom získala územnú prevahu a v 12. minúte udrela gólovo prvýkrát. Pekná akcia stredom poľa rezultovala v nechytateľná strelu Mikoviča pod hornú žrď. Bol to jubilejný 100. gól Trnavy v pohárovej Európe. V 21. minúte rýchla krídelná akcia domácich priniesla center, ktorý prešiel cez celú 16-ku ku Vlaskovi, ten na zlatom podnose priťukol Sabovi, ktorého strela prekĺzla za chrbát brankára Balzana. Domáci boli rýchlejší, aj v myslení, resp. dôraznejší v osobných súbojoch, a tak tretí gól v 28. minúte padol po centri Čonku a zakončení Vlaska vo vnútri pokutového územia. Hostia zahrozili v 40. minúte po Cohenovom priamom kope, ale lopta šla vedľa ľavej žrde.

Do druhého dejstva nahradil zraneného stopéra Tótha Banovič. Futbal pred intenzívne povzbudzujúcou kulisou trnavských fanúšikov sa hral viac-menej medzi šestnástkami. Tempo hry rekordy nelámalo, ale určite to nebol peší futbal. Hibernians už oveľa lepšie kombinoval, no čistú šancu si nevytvorili. Domáci mali neustálu prevahu a kontrolu nad zápasom, gólom ju však vyjadrili až v 85. minúte po peknom vyšachovaní obrany Malťanov vďaka striedajúcemu Mikiničovi a v 90.+2 minúte peknou strelou aj druhým gólom v súboji vďaka Sabovi.

odveta 1. predkola EL 2014/2015:

Spartak Trnava - FC Hibernians 5:0 (3:0) /prvý zápas: 4:2, do 2. predkola postúpila Trnava/

Góly: 21. a 90.+2 Sabo, 12. Mikovič, 28. Vlasko, 85. Mikinič, ŽK: Kuzma, Bortel, Banovič, Mikinič - Failla, Dias, Bezzina. Rozhodoval: Dunauskas (Litva), 2220 divákov.

zostavy a striedania:

Spartak: Strapák – Janečka, Tóth (46. Banovič), Bortel, Čonka – Sabo, Kuzma – Schranz (59. Špalek), Vlasko, Chovanec – Mikovič (64. Mikinič)

Hibernians: Balzan – Muscat (65. Degabriele), Soares, Da Gracia, Desira – Bezzina, Kristensen - Marcelo Dias, Cohen, Failla - Farrugia

Branko Niševič, tréner Hibernians: "Gratulujem Trnave k postupe. Už po prvom zápase sme vedeli, že hráme proti ťažkému súperovi. Chceli sme uhrať dobrý zápas, čo by bola remíza. Ale hneď v prvom polčase sme inkasovali trikrát. Hrali sme príliš otvorene, málo organizovane a doplatili sme na to. Trnava hrala oveľa intenzívnejšie."

Juraj Jarábek, tréner Trnavy: "Sme radi, lebo sme stále v plnej príprave. Program sa nahusťuje, plus máme do toho ďalšie zranenia. Výsledky oboch súbojov sú pozitívne, ale nebolo to jednoduché ani na Malte. Boli technickí, ale v defenzíve slabší. Žiadny súper v Európskej lige nie je ľahký súper. Postup bol povinnosťou."

Marek Janečka, kapitán Trnavy: "Boli sme efektívni v prvom polčase. Potom sme už hrali možno pre oko diváka až nie tak atraktívne, ale taký je futbal. My nie sme Nemci, aby sme súpera rozbili ako oni Brazíliu. Až v závere opäť padli naše góly. Gruzínci zo Zestafoni budú úplne iný súper, tam až toľko gólov padať nebude, podľa môjho názoru."

Kamil Kuzma, stredopoliar Trnavy: "Sme radi za výsledok. Vyšiel nám začiatok zápasu, dali sme góly, ďalšie sme pridali až v závere."

sumáre - odvety 1. predkola EL:

FC Šachtar Karaganda - FC Širak 4:0 (3:0)

Daugava Daugavpils - Vikingur 1:1 (0:0)
Góly: 60. Žatkins - 88. Olsen, ČK: 90.+2 Ševelovs (Daugava)
/prvý zápas 1:2, postúpil Vikingur/

KF Laci - Rudar Velenje 1:1 pp (1:1, 0:0), 3:2 v rozstrele z 11 m
Góly: 58. Adeniyi - 90.+3 Eterovič
/prvý zápas 1:1, postúpil KF Laci/

Budučnosť Podgorica - Folgore/Falciano Serravalle 3:0 (1:0)
Góly: 14. Tomkovič, 58. Raičevič, 72. Vujačič
/prvý zápas 2:1, postúpil Budučnosť Podgorica/

Ekranas Panevežys - Crusaders Belfast 1:2 (0:0)
Góly: 60. Kochanauskas - 55. a 71. Heatley
/prvý zápas 1:3, postúpil Crusaders/

Lovčen Cetinje - Željezničar Sarajevo 0:1 (0:0)
Gól: 57. Sadikovič, ČK: 11. Bogdanovič (Lovčen Cetinje)
/prvý zápas 0:0, postúpil Željezničar Sarajevo/

FC Honka Espoo - Sillamäe Kalev 3:2 pp (1:1, 1:1)
Góly: 45. Äijälä, 90. Mombilo, 105. Porokara - 25. Sidorenkov, 120. Kabajev
/prvý zápas 1:2, postúpil Sillamäe Kalev/

Atlantas Klaipeda - FC Differdange 03 3:1 (1:0)
Góly: 11. Gnedojus, 62. Papšys (z 11 m), 89. Maksimov - 81. Caillet
/prvý zápas 0:1, postúpil Atlantas Klaipeda/

FK Haugesund - Airbus Broughton 2:1 (1:1)
Góly: 7. Agdestein, 56. Sema - 14. Pearson, ČK: 72. Barrow (Airbus)
/prvý zápas 1:1, postúpil FK Haugesund/

FK Jelgava - Rosenborg Trondheim 0:2 (0:1)
Góly: 30. Jensen, 73. Diskerud
/prvý zápas 0:4, postúpil Rosenborg Trondheim/

Inter Baku - FC Tiraspoľ 3:1 (0:1)
Góly: 79. Dasdamirov, 83. Cchadadze (z 11 m), 90.+1 Gusejnpur - 6. Bulat, ČK: 75. Georgiev, 83. Japaridze (Tiraspoľ)
/prvý zápas 3:2, postúpil Inter Baku/

JK Nomme Kalju - Fram Reykjavik 2:2 (1:1)

/prvý zápas 0:5, postúpil FC Aberdeen/

Brommapojkarna Štokholm - Vaasa PS 2:0 (0:0)
Góly: 64. Larsson, 78. Petrovič
/prvý zápas 1:2, postúpil Brommapojkarna Štokholm/

CS Fola Esch - IFK Göteborg 0:2 (0:0)
Góly: 76. Vibe, 81. Mahlangu
/prvý zápas 0:0, postúpil IFK Göteborg/

Flamurtari Vlora - Sioni Bolnisi 1:2 (0:0)
Góly: 85. Shehaj - 56. Ugulava, 83. Kuqi (vl.)
/prvý zápas 3:2, postúpil Flamurtari Vlora/

Tromsö IL - Santos Tartu 6:1 (3:1)
Góly: 13. Espejord, 23. Drage, 28. a 57. Andersen, 54. a 79. Wangberg - 39. Alve
/prvý zápas 7:0, postúpil Tromsö IL/

Zimbru Kišiňov - Skendija Tetovo 2:0 (1:0)
Góly: 6. Amani, 87. Pascenco, ČK: 90.+1 Useini (Skendija Tetovo)
/prvý zápas 1:2, postúpil Zimbru Kišiňov/

FC Birkirkara - Diosgyör VTK 1:4 (1:1)
Góly: 44. Camenzuli - 30. Elek, 62. Husič, 66. Barczi, 90.+1 Marjanovič
/prvý zápas 1:2, postúpil Diosgyör/

KF Kukesi - Kajrat Almaty 0:0
(za hostí odohral celý zápas Ľ. Michalík)