11 februára

Svetový deň chorých a trpiacich

- vyhlásil ho pápež Ján Pavol II. v roku 1992.



Európsky deň tiesňového čísla 112 - vyhlásili ho Európska komisia (EK) spolu s Európskym parlamentom (EP) a Radou EÚ vo februári 2009. Má zvýšiť povedomie o čísle 112 v celej Európskej únii (EÚ). Občan ktoréhokoľvek členského štátu únie môže zavolať bezplatne číslo 112 v prípade ohrozenia zdravia či života aj na území iného členského štátu únie a zavolať záchrannú službu, požiarnikov, políciu či ďalšie zložky záchranného systému.



Štátny sviatok Iránskej islamskej republiky - Deň islamskej revolúcie (1979).


Meniny má Dezider

Viac

Mužské meno Dezider má latinský pôvod a jeho význam v preklade znie ako "žiadajúci", "vyžiadaný". Nositeľov tohto na Slovensku málo rozšíreného mena oslovujeme aj Dežo, Dežko a svoje meniny oslavujú 11. februára.

Deziderovia majú úctu k tradíciám a zmysel pre rodinu. Sú citliví, ľahko sa s nimi nadväzuje priateľstvo. Dežkovia sú priami, hovoria, čo si myslia.

Radi študujú, podľa nich je to ideálna príležitosť na prekonanie iných. Najradšej sa orientujú na povolanie, ktoré im umožní žiť veľkoryso, mať pohodlný domov a vyvíjať viaceré aktivity. Deziderovia sú ľudia, ktorí uprednostňujú stabilné profesie, preto sú prevažne úradníkmi alebo zamestnancami dobre zabehnutých spoločností.

Deziderovia sú pozoruhodne životaschopní, mali by si však dávať pozor na nehody.

Ich obľúbené farby sú béžová a čierna, ochranné kamene zafír, achát a granát. Totemové zviera Deziderov ja kobra a rastlina brečtan.

Biskup a mučeník SVÄTÝ DEZIDER, ktorého telesné pozostatky sú uložené vo francúzskom meste Vienne, v 6. až 7. storočí vynikal vzdelanosťou a mravnosťou, takže ho nazývali vzorom kňazstva. Napokon sa mu obe kvality stali osudnými a zomrel násilnou smrťou. Hneď ho uctievali ako mučeníka.

Slovenský básnik, prekladateľ i dramaturg, polygraf DEZIDER BANGA, hudobný skladateľ DEZIDER KARDOŠ, meno ktorého nosia aj základné umelecké školy a konzervatóriá, ďalej režisér, scenárista, dramaturg a hudobník DEZIDER URSÍNY, výtvarník, grafik, knižný ilustrátor DEZIDER MILLY, akademický maliar DEZIDER TÓTH - títo muži a všetci ostatní s menom DEZIDER mávali a majú sviatok 11. februára.


Pranostika na dnes

- Ak je február mierny, je jarný čas potom biedny.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 11. februára
1786

Zomrel v Banskej Štiavnici banský odborník a kartograf MATEJ ZIPSER, ktorý zaviedol metódu priečneho dobývania rúd, ktorá znamenala nielen väčšie výnosy, ale aj väčšiu bezpečnosť baníkov. Presný dátum jeho narodenia nie je známy. Niektoré zdroje uvádzajú rok 1710.

1889

Zomrel vo Veľkých Levároch osvetový pracovník a propagátor včelárstva MAXIMILIÁN JALOVECKÝ. Narodil sa 2.10.1817.

1891

Narodil sa v Slatine nad Bebravou architekt, maliar ARTÚR SZALATNAI-SLATINSKÝ, ktorého tvorba bola ovplyvnená kubizmom, konštruktivizmom a funkcionalizmom. Medzi jeho známe návrhy patria: ortodoxná synagóga na Heydukovej ulici v Bratislave, kúpeľný dom SINA v Trenčianskych Tepliciach či liečebné sanatórium v Piešťanoch. Zomrel 10.11.1961.

1912

Narodil sa v Mošovciach podnikateľ, protifašistický bojovník, po 2. svetovej vojne politik Demokratickej strany (DS) RUDOLF FRAŠTACKÝ. Zomrel 19.3.1988.

1933

Narodil sa vo Fiľakove vysokoškolský pedagóg, historik nových a najnovších dejín, rozhlasový pracovník, verejný činiteľ a publicista JÁN MLYNÁRIK, ktorý patrí medzi prvých signatárov Charty 77. Zomrel 26.3.2012.

1939

Zomrela v Martine spisovateľka, redaktorka, zakladateľka ženského hnutia na Slovensku ELENA MARÓTHY-ŠOLTÉSOVÁ, predsedníčka spolku slovenských žien Živena. Narodila sa 6.1.1855.

- Narodil sa v Plzni (ČR) spisovateľ, literárny vedec, diplomat (bývalý veľvyslanec v Maďarsku), exminister kultúry SR, bývalý podpredseda Vlády SR pre ľudské práva a národnostné menšiny, poslanec Národnej rady (NR) SR RUDOLF CHMEL.

1941

Narodil sa v Bratislave spisovateľ, satirik a humorista VLADO BEDNÁR, ktorého najznámejšími dielami sú: Uhni z cesty, Veterné mlyny, Vajce v stodole alebo Koza. Pre deti a mládež napísal knižky ako napríklad Veľká dobrodružná vlastiveda či Dobrodružstvá troch mudrlantov. Zomrel 17.1.1984.

1946

Narodil sa v Pezinku baletný majster DUŠAN NEBYLA, ktorý bol od roku 1963 sólistom Baletu Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave. Zomrel 27.7.2008.

1949

Narodila sa v obci Hrnčiarovce nad Parnou speváčka EVA BIHÁRYOVÁ.

1982

Zomrel v Bratislave básnik a výtvarník RUDOLF FÁBRY, ktorého básnická zbierka Uťaté ruky znamenala začiatok avantgardnej slovenskej poézie. Inicioval vznik umeleckej skupiny Avantgarda 38, ktorá bola hlavným ťahúňom nadrealistickej tvorby na Slovensku. Medzi jeho ďalšie diela patria zbierky Hodiny vodné, hodiny piesočné alebo Metamorfózy metafor, či básnická skladba (pásmo) Ja je niekto iný. Je tiež autorom súboru poviedok Takým zvony nezvonia. Nezanedbateľná je aj jeho výtvarná tvorba: grafiky a predovšetkým koláže. Narodil sa 8.2.1915.

1983

Zomrel v Hermanovciach pedagóg, katolícky kňaz a duchovný vodca mládeže ŠTEFAN HLAVÁČ. Narodil sa 3.12.1903.

1985

Zomrela v Pezinku prvá slovenská akademická maliarka, ilustrátorka ZUZKA MEDVEĎOVÁ. Narodila sa 5.10.1897.

1990

Zomrel v Košiciach legendárny sochár VOJTECH LÖFFLER, ktorý vytvoril napríklad pomník neznámeho vojaka na Námestí osloboditeľov v Košiciach, pamätníky 1. a 2. svetovej vojny, reliéf Madonny, reliéf Františka II. Rákocziho, bustu maliara Elemíra Halásza-Hradila alebo lekára Jana Kňazovického a mnohé ďalšie diela. Známe sú aj jeho miniatúry z ebenového dreva, striebra, olova, bronzu, rohoviny či slonoviny, ktoré nie sú vyššie ako 10 cm a ktoré stvárňujú výlučne ženy. Narodil sa 16.4.1906.

1994

Zomrel v Bratislave historik, pamiatkar a múzejník LADISLAV ŠÁŠKY. Narodil sa 30.1.1926.

2012

Zomrel v Nitre literárny vedec, rusista, autor a editor početných odborných publikácií ANDREJ ČERVEŇÁK. Narodil sa 22.5.1932.

Slovenské udalosti 11. februára
1955

Uskutočnil sa prvý priamy televízny prenos - hokejový zápas medzi mužstvami výberu Prahy a švédskeho IF Leksand.

1972

Krasokorčuliar Ondrej Nepela získal zlatú medailu na Zimných olympijských hrách (ZOH) v japonskom Sappore.

1994

Rady Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) opustili členovia vtedajšej vlády Roman Kováč, Jozef Moravčík a ďalších desať poslancov NR SR za HZDS.

Svetové osobnosti 11. februára
1380

Narodil sa pápežský sekretár, taliansky humanista a spoluzakladateľ modernej filológie POGGIO GIOVANNI FRANCESCO BRACCIOLINI. Zomrel 30.10.1459.

1650

Zomrel francúzsky matematik a filozof - predstaviteľ klasického racionalizmu RENÉ DESCARTES, známy svojím výrokom Cogito, ergo sum (Myslím, teda som). Hlboko ovplyvnil vývoj novovekej filozofie. V matematike a geometrii zaviedol pojem funkcie a premennej veličiny a sústavu pravouhlých súradníc. Narodil sa 31.3.1596.

1657

Narodil sa francúzsky prozaik, básnik a dramatik BERNARD LE BOVIER DE FONTENELLE. Zomrel 9.1.1757.

1847

Narodil sa americký vynálezca THOMAS ALVA EDISON. Z jeho asi 1300 patentovaných vynálezov vynikajú najmä automatický telegraf, žiarovka, fonograf a megafón. Zomrel 18.10.1931.

1868

Zomrel francúzsky fyzik a astronóm LÉON FOUCAULT, známy zostrojením kyvadla, ktorým demonštroval rotáciu Zeme. Do dejín vedy vošlo pod názvom Foucaultovo kyvadlo. Názov Foucaultovo kyvadlo nesie aj slávny román talianskeho spisovateľa, estetika a semiotika Umberta Eca. Narodil sa 18.9.1919.

1905

Narodil sa český maliar a ilustrátor ZDENĚK BURIAN, ktorý sa do povedomia dostal hlavne svojimi paleontologickými výtvarnými rekonštrukciami pravekých zvierat, najmä dinosaurov. Bol aj ilustrátorom mnohých dobrodružných kníh. Zomrel 1.7.1981.

1926

Narodil sa kanadsko-americký komediálny herec LESLIE NIELSEN, známy napríklad zo sérií filmových paródií Bláznivá strela, či Scary Movie. Zomrel 28.11.2010.

1936

Narodil sa svetoznámy americký filmový herec BURT REYNOLDS.

1939

Zomrel rakúsky hudobný skladateľ FRANZ SCHMIDT. Narodil sa 22.12.1874.

1941

Narodil sa brazílsky hudobník SERGIO MENDES.

1948

Zomrel ruský režisér, filmový teoretik, publicista a scenárista SERGEJ MICHAJLOVIČ EJZENŠTEJN, ktorý zaznamenal veľký úspech svojím druhým filmom Krížnik Potemkin. Tento film spolu s ďalšími ako Generálna línia, Desať dní, ktoré otriasli svetom, či trojdielny (tretí diel nedokončil) Ivan Hrozný patria nielen ku klasike sovietskej revolučnej kinematografie, ale aj k základným dielam svetovej filmovej histórie. Narodil sa 23.1.1898.

1962

Narodila sa americká speváčka SHERYL CROWOVÁ.

1969

Narodila sa americká herečka JENNIFER ANISTONOVÁ, známa ako predstaviteľka Rachel Greenovej zo seriálu (sitcomu) Priatelia.

1978

Zomrel švédsky spisovateľ, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru z roku 1974 HARRY MARTINSON. Narodil sa 6.5.1904.

1979

Narodila sa americká herečka a speváčka BRANDY NORWOODOVÁ.

1994

Zomrel rakúsko-americký filozof a historik vedy PAUL KARL FEYERABEND. Narodil sa 13.1.1924.

2000

Zomrel francúzsky filmový režisér ROGER VADIM, ktorý svojím filmom ...a Boh stvoril ženu preslávil herečku a svoju prvú manželku Brigitte Bardotovú. Medzi jeho ďalšie filmy patria napríklad snímky ako Nebezpečné známosti, Sedem smrteľných hriechov, Neresť a cnosť či Barbarella. Narodil sa 26.1.1928

2010

Zomrela ruská operná diva, národná umelkyňa ZSSR IRINA KONSTANTINOVNA ARCHIPOVOVÁ, ktorá spievala od roku 1956 v slávnom moskovskom Veľkom divadle (Boľšoj teatr). V 60. a 70. rokoch 20. storočia dosiahla vrchol svojej kariéry. Jej najznámejšie úlohy boli Carmen v Bizetovej opere Carmen, Amneris v Aide od Guiseppe Verdiho, Marina a Marfa v Mussorgskyho Borisovi Godunovi. Narodila sa 2.12.1925.

2012

Zomrela americká speváčka a herečka (Osobný strážca) WHITNEY HOUSTONOVÁ, ktorá roky kraľovala popovej scéne. Medzi jej nesmrteľné hity patria piesne "How Will I Know", "Saving All My Love for You" a "I Will Always Love You" z úspešného filmu Osobný strážca. Nezabudnuteľná interpretka vyhrala niekoľko cien Grammy, vrátane tej za album a pieseň roka. Narodila sa 9.8.1963.

Svetové udalosti 11. februára
1858

Zverejnili informáciu o tom, že v jaskyni pri francúzskom meste Lourdy sa po prvý raz zjavila 14-ročnej pastierke Bernadette Soubirousovej Panna Mária.

1889

Japonský cisár Mucihito, ktorého vláda vstúpila do dejín pod pojmom meidži, vydal prvú ústavu krajiny - genró.

1919

Nemecké Národné zhromaždenie zvolilo vo Weimare za prvého nemeckého ríšskeho prezidenta Fridricha Eberta.

1929

Fašistický diktátor Benito Mussolini podpísal s kardinálom Pietrom Gasparim tzv. Lateránske zmluvy, čím sa obnovil suverénny mestský štát Vatikán.

1945

V jaltskom paláci Livadija na Kryme sa skončila osemdňová konferencia (známa ako Jaltská konferencia) predstaviteľov protifašistickej koalície, kde americký prezident Franklin Roosevelt, britský ministerský predseda Winston Churchill a predseda Rady ľudových komisárov ZSSR Josif V. Stalin rokovali o usporiadaní povojnového sveta.

1962

Skupina Beatles nahrala svoj prvý album s názvom Please, Please Me.

1971

V Moskve (ZSSR), Washingtone (USA) a Londýne (Veľká Británia) podpísali zmluvu o zákaze umiestňovania jadrových zbraní a iných zbraní hromadného ničenia na dne morí a oceánov a v jeho podzemí, ktorá nadobudla platnosť 8.5.1972.

1975

Po prvý raz v histórii Veľkej Británie sa do čela Konzervatívnej strany dostala žena - politička a budúca premiérka Margaret Thatcherová.

1979

V Iráne zvíťazila islamská revolúcia, predseda monarchistickej vlády Šáhpuhr Bachtjár podal demisiu a ajatolláh Chomejní sa stal faktickým vládcom v krajine.

1990

Z dlhoročného (27 rokov) väzenia prepustili bojovníka proti apartheidu a predsedu Afrického národného kongresu (ANC) Nelsona Mandelu.

1994

Americký raketoplán Discovery so šesťčlennou americko-ruskou posádkou na palube pristál po ôsmich dňoch letu na pristávacej dráhe v Cape Canaveral na Floride. Bol to 60. let amerického raketoplánu a prvý, na ktorom sa zúčastnil ruský kozmonaut Sergej Krikaľov.

2000

Vláda Veľkej Británie rozhodla o presune priamej správy nad provinciou Severné Írsko späť do Londýna. Nariadil to v Belfaste britský minister pre Severné Írsko Peter Mandelson a po deviatich týždňoch tak ukončil vládnutie severoírskej koaličnej vlády.

2002

Pápež Ján Pavol II. povýšil na úroveň biskupských úradov štyri katolícke apoštolské správy v Rusku. Išlo o arcidiecézu Matky Božej v Moskve a diecézy v Saratove (juh európskej časti Ruska), Novosibirsku (západná Sibír) a Irkutsku (východná Sibír). Katolícka cirkev touto reorganizáciou chcela prispieť k zlepšeniu dialógu a spolupráce s ruskou pravoslávnou cirkvou.

2006

Americký milionár a dobrodruh Steve Fossett úspešne dokončil vôbec najdlhší diaľkový let bez pristátia a tankovania v dejinách letectva, keď obletel Zem za 76 hodín. V ultraľahkom jednomiestnom lietadle preletel Atlantický oceán a pristál v Anglicku.

2008

Východotimorský prezident José Ramos-Horta utrpel vážne zranenie pri pokuse o atentát na svoju osobu.

2009

Do funkcie nového premiéra Zimbabwe bol uvedený Morgan Tsvangirai, ktorý v septembri 2008 podpísal dohodu o deľbe moci s prezidentom Robertom Mugabem.

2011

Egyptský prezident Husní Mubarak odstúpil z funkcie v dôsledku nepokojov v krajine. Vojenskí predstavitelia následne prevzali moc. Mubarak čelí obvineniam z podielu na zabití stoviek demonštrantov, a spolu so svojimi synmi aj obvineniam z korupcie.

Hudobný kalendár

Narodenia 11. februára
1935

Gene Vincent (vlastným menom Vincent Eugene Craddock), Norfolk, Virginia, USA, spevák. Prvú gitaru dostal od priateľa, keď mal dvanásť. Po návrate z armády nahral v roku 1955 prvé demo snímky a začal spievať so skupinou Virginians. Od roku 1956 účinkoval so skupinou Blue Caps, ktorá si neskôr zmenila názov na Gene Vincent & His Blue Caps. Úspešní boli v druhej polovici 50. rokov, potom záujem o Vincenta upadol. V hitparáde mal štyri piesne, najúspešnejšia z nich bola Be-Bob-A-Lula v júli 1956. Zomrel 12. októbra 1971 v Kalifornii vo veku 36 rokov. Patril k prvým priekopníkom rock and rollu, v roku 1998 ho uviedli do Rock and rollovej siene slávy.

1939

Gerry Goffin (rodený Gerald Goffin), Brooklyn, New York City, skladateľ, mužský zástupca známej skladateľskej a manželskej dvojice Gerry Goffin – Carol Kingová, ktorá patrí k najúspešnejším skladateľským dvojiciam 60. rokov. Obaja pochádzajú z New Yorku a stretli sa už na strednej škole. Spolu s manželkou sú autormi viacerých svetových hitov amerických skupín, medzi nimi Will You Love Me Tomorrow pre skupinu Shirelles, Up On The Roof pre Drifters, One Fine Day pre Chiffons, Cookies hrali ich pieseň Chains, Monkees boli úspešní s Pleasant Valey Sunday či Bobby Vee so songom Take Good Care of My Baby. Najväčším úspechom bola pieseň The Loco-Motion, ktorú nahrala speváčka Little Eva Ich piesne mali v repertoári Roberta Flack, Diana Ross aj Whitney Houston. V roku 1990 ich spolu s exmanželkou Carole Kingovou uviedli do Rock and rollovej siene slávy.

1962

Sheryl Crow (rodená Sheryl Suzanne Crow), Kennett, Missouri, USA, pop-rocková speváčka, skladateľka a gitaristka. Blízky je pre ňu rock, ale aj blues, country, pop a folk. Po začiatkoch v Hollywoode sa presťahovala počas roku 1968 do Los Angeles. Tam účinkovala ako štúdiová speváčka až do doby, keď sa dostala ako zboristka na turné Michaela Jacksona s názvom Bad. Na radu staršieho kolegu, speváka Dona Henleyho, bývalého člena skupiny Eagles sa vydala na sólovú dráhu. Prvý album s názvom Tuesday Night Music Club vydala v auguste 1993 a dostala zaň tri Ceny Grammy. Hitom sa stala skladba All I Wanna Do. V septembri 1996 vydala druhý album s názvom Sheryl Crow, na ňom boli hity A Change Would Do You Good a If It Makes You Happy. Na svojom konte má dnes sedem štúdiových albumov, ten najnovší 100 Miles from Memphis vydala v júli 2010, predchádzajúci šiesty s názvom Detours vyšiel vo februári 2008. Na svojom konte má aj štyri kompilácie, v novembri 2007 vyšiel výber Hits & Rarities, na ktorej sú všetky hity tejto speváčky. V októbri 2008 vydala album s vianočnými pesničkami Home For Christmas. Z 32 nominácií premenila deväť na cenu Grammy. Od roku 2003 bol po jej boku cyklista Lance Armstrong, rozišli sa v roku 2006. V máji 2007 si adoptovala chlapčeka, ktorý dostal meno Wyatt Steven Crow, v júni 2010 druhého, ktorému dala meno Levi James Crow.

1974

D'Angelo (vlastným menom Michael Eugene Archer), Richmond, Virginia, USA, soulový spevák, skladateľ, klavirista, gitarista a producent. Prvé demo snímky nahral v roku 1994. V júli 1995 vydal debutový album Brown Sugar, v januári 2000 pridal druhý s názvom Voodoo, ktorý sa dostal až na prvé miesto rebríčka. V rhythm & bluesovej hitparáde mal sedem skladieb, najúspešnejšou z nich je Lady (1996) a Untitled (How Does It Feel) (2000). Kompilačný album The Best So Far... vydal v júni 2008.

1977

Mike Shinoda (rodený Michael Kenji Shinoda), Agoura Hills, California, USA, gitarista, hráč na klávesoch a spevák skupiny Linkin Park. Táto nu metalová formácia vznikla v Agoura Hills v roku 1996. V októbri 2000 vydali debutový album Hybrid Theory, za ktorý dostali platinovú platňu. Hybrid Theory mal byť pôvodne názvom skupiny. V marci 2003 vydali druhý album Meteora. Na svojom konte majú päť štúdiových albumov, piaty s názvom Living Things vyšiel v júni 2012, predchádzajúci štvrtý A Thousand Suns vydali v septembri 2010. Do diskografie patria aj dva koncertné albumy. V americkom singlovom TOP 40 rebríčku mali zatiaľ desať skladieb, najúspešnejšou bola In The End v októbri 2001, ktorá sa dostala na druhé miesto. Úspešní sú aj na Britských ostrovoch, do TOP 40 hitparády sa dostalo pätnásť ich piesní. Získali dve ceny Grammy za rok 2001 a 2005.

1949

Jan Neckář, Ústí nad Labem, skladateľ, hráč na klávesoch, šéf skupiny Bacily a mladší brat speváka Václava Neckářa. Na vojenskej hudobnej škole v Roudnici nad Labem vyštudoval hru na violončelo a klarinet. Pre brata Václava zložil v roku 1970 prvý hit Doktor Dam di Dam. Spolu s gitaristom Otom Petřinom založili v roku 1971 skupinu Bacily, ktorá sprevádzala Václava Neckářa. Pre brata zložil viacero úspešných skladieb, medzi nimi Podej mi ruku a projdem Václavák (1980), Tvým dlouhým vlasům (1981), čo bola víťazná pieseň domácej súťaže na Bratislavskej lýre alebo aj Se svou Mášou (1985). Bacily okrem Václava Neckářa sprevádzali na vystúpeniach aj iných spevákov, medzi nimi Janu Robbovú, Evu Hurychovú, Helenu Vondráčkovú aj Hanu Hegerovú. V roku 1991 založil Jan Neckář vydavateľstvo Ne a Ne Records. Je autorom detského muzikálu Kocour v botách na texty piesní Eduarda Krečmara, ktorý mal premiéru v roku 1994. Od roku 1993 spolupracoval Jan Neckář s hudobnou redakciou Českého rozhlasu v Prahe. Po ťažkej chorobe brata Václava sa vrátili spolu na koncertné pódiá.

1968

Petr Buneš, Praha, zvaný aj Kuna, gitarista a spoluzakladateľ skupiny Alkehol. Túto formáciu založili gitaristi Petr Buneš a Ota Hereš v novembri 1991, obaja boli v tej dobe ešte členmi českej trashmetalovej kapely Kryptor. Necelý rok nato, v júni 1992 vydali debutový album s názvom Alkehol. Koncertnú premiéru mali 30. októbra 1992 ako predkapela skupiny Kabát na koncerte v Duchcove. V septembri 1993 vydali druhý album s príznačným názvom S úsměvem se pije líp. Už sám názov albumu napovedá, že krčmové témy sú blízke tvorbe skupiny. Druhý album bol úspešný a v novembri 1993 koncertovali vo vypredanej sále Lucerny v Prahe. Skupina Alkehol od svojho vzniku vydala pätnásť štúdiových albumov. Ten najnovší s názvom Do bezvědomí vydali v decembri 2012, predchádzajúci Pojďme se napít vyšiel v novembri 2010. Vo februári 2012 vydali kompilačný album Alkehol – 20 let na tahu.

1982

Peter Slamečka, Nitra, hráč na klávesových nástrojoch skupiny Gladiator. Túto rockovú formáciu založili bratia Miko, Maroš a Dušan Hladký spolu s priateľom Georgeom Babulicom. V januári 1992 vychádza ich debutový album Designation, spievaný anglicky. Videoklip s piesňou Profitable Losses odvysielala hudobná stanica MTV, bol to prvý klip kapely zo Slovenska. V roku 1993 vychádza ich druhý anglický štúdiový album Made Of Pain. Videoklip so skladbou My World vysielala stanica MTV aj nemecká Viva. V priebehu ďalších štyroch rokov vydávajú ešte tri štúdiové albumy v angličtine, Third Eye, Dogstime a Legal Drug. Na piatom albume Legal Drug, vydanom v roku 1997 bola záverečnou piesňou prvá so slovenským textom Slovenská. Tá sa stala skladbou roka 1997. Od tej doby interpretujú skladby v slovenčine. Potvrdil to album Viem kde boh spí (1998), na ktorom boli hity Divoký dážď a Raz tam v uličkách. V roku 2000 vychádza album Babylon hotel s hitmi Kúpim si pekný deň, Láska, Pesnička o Medulienke a Dnes je skvelý deň. Po albume Črepy (2002) vychádza ešte v roku 2002 kompilácia Single 1994-2002. Ich postavenie na slovenskej hudobnej scéne potvrdili aj albumy Cesta do neba (2004), Mesto (2006) a Ako predtým (október 2007). V novembri 2008 vydali DVD a CD Live a v závere októbra 2009 album s názvom Hlavu maj hore. V ankete Slávik obsadili za rok 2008 piate miesto, za rok 2009 boli na tretí, za rok 2010 na štvrtom mieste. K 20. výročiu kapely vydali v septembri 2011 kompilačný dvojalbum Gladiator 20 rokov / 1991-2011 aj knihu s rovnakým názvom a podtitulom „...ako to naozaj bolo“.

1982

Katka Koščová, Prešov, speváčka a skladateľka. So spevom začínala spolu s mladšou sestrou Veronikou v gospelovej formácii Heaven's Shore. Je víťazkou prvej série súťaže Slovensko hľadá SuperStar, ktorej finále bolo 16. apríla 2005. V závere júla 2005 vydala debutový album Ešte sa nepoznáme. V ankete Slávik za rok 2005 sa stala objavom roka. Druhý album s názvom Naboso vyšiel 30. októbra 2006, spolupracoval na ňom aj švagor Martin Husovský, líder skupiny Komajota. Tretí, aktuálny album Nebotrasenie vydala 1. marca 2009. So sestrou Veronikou a jej manželom Martinom Husovským vydali v októbri 2009 album s názvom Uspávanky. Z novembra 2012 je jej najnovší album vianočných piesní s názvom Štedrý večer. V januári 2013 sa narodil syn Adam.