NHL: Hráči Bostonu zdolali Edmonton, Halák si pripísal 25 zákrokov

Na snímke Jaroslav Halák. Foto: TASR/AP

Kapitán Zdeno Chára odohral za Bruins vyše 23 minút a nebodoval. Na strane Oilers pre zranenie absentoval ďalší slovenský obranca Andrej Sekera.

Washington 12. októbra (TASR) - Slovenský brankár Jaroslav Halák priviedol v noci na piatok hokejistov Bostonu v NHL k domácemu víťazstvu nad Edmontonom 4:1. Pripísal si 25 zákrokov (úspešnosť 96,2 percenta) a vyhlásili ho za tretiu hviezdu zápasu. Kapitán Zdeno Chára odohral za Bruins vyše 23 minút, pripísal si strelecký pokus a mínusový bod. Na strane Oilers absentoval ďalší slovenský obranca Andrej Sekera, ktorý sa stále zotavuje po operácii Achillovej šľachy.

Oilers sa ujali vedenia už v 4. minúte, keď Connor McDavid ušiel Chárovi i Charliemu McAvoyovi a presne zakončil k bližšej žrdi. Potom však strieľali góly už iba domáci, presadili sa všetci traja členovia elitného útoku David Pastrňák - Patrice Bergeron - Brad Marchand a premiérový gól vo farbách Bruins strelil Joakim Nordström po peknej kombinácii s Davidom Krejčím. Halák prvýkrát stál od začiatku v bránke Bostonu v domácom zápase a pomohol Bruins vyhrať ich tretí duel za sebou. "Odohrali sme ďalší výborný zápas a dosiahli sme cenné víťazstvo. Zatiaľ sa nám darí, nemôžeme však zaspať na vavrínoch," povedal pre klubovú televíziu slovenský brankár, ktorý osobitne vyzdvihol prácu jeho spoluhráčov v defenzíve: "Súperovi sme nedali nič zadarmo. Dobre sme bránili, chalani predo mnou mi prácu výrazne uľahčili. Odviedli dobrú prácu, súpera vytláčali z bránkoviska a odcláňali mi výhľad. Väčšinu zápasu som dobre videl na puk. Skvele blokovali strely, nedávali súperovi priestor na dorážky a nedopriali mu žiadne sekundárne šance."

Halák v úvode sezóny ukazuje, že má momentálne lepšiu formu ako brankárska jednotka tímu Tuukka Rask. "Môžete byť spokojní s vašou hrou, ale nikdy sa nemôžete cítiť úplne pohodlne. Vždy sa dá zlepšiť," poznamenal bývalý brankár Montrealu, St. Louis, Washingtonu či NY Islanders. Po stretnutí ďakoval krajanovi Chárovi, ktorý ho zastúpil na bránkovej čiare. "'Zee' mi trikrát pomohol a ukradol súperovi góly. Má dlhú hokejku, s ktorou dokáže v poslednej chvíli vypichnúť puk. Asi mu dlhujem večeru," usmieval sa Halák. Oba tímy sa znovu stretnú o týždeň v Edmontone. "Nevytvorili sme si veľa šancí a keď sa nám to potom konečne darilo, tak neskončili v sieti. Myslím si však, že štart do zápasu sme mali taký, aký sme chceli," konštatoval tréner Oilers Todd McLellan.

Montreal sa musel doma skloniť pred umením "kráľov" z Los Angeles, ktorým podľahol 0:3. Brankár hostí Jack Campbell, ktorý zastúpil zraneného Jonathana Quicka, zlikvidoval všetkých 40 striel súpera a pripísal si prvé čisté konto v NHL. Zo striedačky sledoval jeho výkon Slovák Peter Budaj. Pri všetkých góloch Kings bol Jeff Carter, na prvé dva prihral a posledný sám strelil v tretej tretine. Slovenský útočník Tomáš Tatar bol na ľade vyše 19 a pol minúty, počas ktorých vyslal na Campbella jednu strelu. Obranca LA Alec Martinez nastúpil na svoj jubilejný 500. zápas v NHL.

Toronto uspelo v Detroite 5:3, keď sa mohlo opäť spoľahnúť na dvojicu svojich hviezdnych centrov. Auston Matthews vsietil dva presilovkové góly a upevnil si pozíciu na čele tabuľky kanonierov i produktivity, John Tavares nazbieral štyri asistencie. Matthews skóroval aj v piatom zápase sezóny, čo dokázal iba ako tretí hráč klubovej histórie. Z víťazstva Maple Leafs mal radosť aj slovenský obranca Martin Marinčin, ktorý odohral vyše 14 minút, pripísal si strelu, menší trest a mínusku. Red Wings prehrali úvodné štyri duely prvýkrát od sezóny 1980/1981.

Hráči St. Louis schladili "plamene" z Calgary, na výhre Blues v pomere 5:3 sa podieľal hetrikom David Perron. Bol to jeho tretí trojgólový zápas v drese "bluesmanov" a celkovo štvrtý v profiligovej kariére. Perron začína už svoju tretiu etapu v St. Louis a v každej dokázal streliť aspoň jeden hetrik. "Samozrejme, cítim sa po ňom skvele. Po našom slabšom vstupe do sezóny začalo viacero ľudí panikáriť, no my hráči sme zostali pokojní a naďalej sme veľmi tvrdo trénovali," povedal Perron pre zámorské médiá.

Hetrikom sa v noci blysol aj Phil Kessel, ktorý zariadil triumf Pittsburghu 4:2 nad trápiacim sa Vegas. Pri všetkých troch góloch mu asistoval Jevgenij Malkin. Finalista uplynulého play off má ďaleko od minulosezónnych senzačných výkonov, v novom ročníku prehral tretí zápas za sebou a štvrtý z celkovo piatich duelov. "Musíme zostať pozitívni. Na bránku posielame veľa striel a verím, že čoskoro do nej začnú aj padať," vyslovil sa brankár "zlatých rytierov" Malcolm Subban.

"Jazdci" z New Yorku zdolali San Jose 3:2 po predĺžení a slávili prvé víťazstvo v sezóne. Rozhodol o ňom obranca Brady Skjei, ktorý skóroval už v úvodnej minúte nadstavenia. Rangers nechali skúseného zadáka Kevina Shattenkirka, ktorý v prvých zápasoch podal nepresvedčivé výkony, sledovať súboj iba z tribúny.

Dobrú formu z Európy si hokejisti New Jersey preniesli aj domov, v prvom zápase v Prudential Center zaskočili úradujúceho šampióna a nadelili Washingtonu poltucet. Pod suverénnu výhru 6:0 sa dvoma gólmi podpísal Kyle Palmieri, domáci brankár Keith Kinkaid zneškodnil všetkých 21 súperových striel. V bránke hostí vydržal až do konca Pheonix Copley, ktorý pri svojom súťažnom debute v drese Capitals inkasoval šesť gólov z 36 striel.

"Nulu" si udržal brankár Nashvillu Pekka Rinne, ktorý predviedol v dueli s Winnipegom (3:0) 29 úspešných zákrokov a vychytal už 52. shutout v profiligovej kariére. Krídelník Ryan Hartman dosiahol víťazný gól a asistenciu. Predators hrali až deväť presiloviek, no ani jednu nevyužili. Obranca Nashvillu Ryan Ellis odohral 400. zápas v NHL, útočník Jets Mathieu Perreault duel s poradovým číslom 500. Slovák Marko Daňo sa nezmestil do zostavy Winnipegu.

NHL - sumáre:

BOSTON BRUINS - EDMONTON OILERS 4:1 (3:1, 0:0, 1:0)
Góly: 10. Pastrňák (Grzelcyk), 15. Marchand (Grzelcyk, Bergeron), 16. Nordström (Krejčí), 60. Bergeron – 4. McDavid (Rattie, Nurse). Brankári: HALÁK - Talbot, strely na bránku: 32:26, 17.565 divákov.

BUFFALO SABRES - COLORADO AVALANCHE 1:6 (0:3, 1:1, 0:2)
Góly: 38. Beaulieu (Dahlin) – 11. Jost (Barrie, Rantanen), 14. Wilson (Girard, Compher), 17. Söderberg (Bourque), 38. MacKinnon (Rantanen), 56. Kerfoot (Barrie), 58. MacKinnon (Rantanen). Brankári: Hutton - Varlamov, strely na bránku: 31:30, 15.396 divákov.

FLORIDA PANTHERS - COLUMBUS BLUE JACKETS 4:5 (1:2, 3:1, 0:2)
Góly: 20. Dadonov (Barkov), 27. Barkov (Dadonov), 29. Brouwer (Pysyk), 40. Bjugstad (Dadonov, Yandle) – 14. Werenski (Panarin, Atkinson), 18. Panarin (Dubois), 33. Duclair (Panarin, Werenski), 42. Jenner (Harrington, Nash), 58. Atkinson. Brankári: Reimer - Korpisalo, strely na bránku: 41:32, 14.394 divákov.

NEW JERSEY DEVILS - WASHINGTON CAPITALS 6:0 (2:0, 1:0, 3:0)
Góly: 8. Palmieri (Hischier, Severson), 19. Palmieri (Butcher, Hall), 23. Johansson (Vatanen, Müller), 46. Coleman (Lovejoy), 52. Dea (Boyle), 55. Boyle. Brankári: Kinkaid - Copley, strely na bránku: 36:21, 16.514 divákov.

NEW YORK RANGERS - SAN JOSE SHARKS 3:2 pp (1:1, 0:1, 1:0 - 1:0)
Góly: 14. Howden (Zuccarello, Kreider), 58. B. Smith (Bučnevič, Fast), 61. Skjei – 5. Sörensen (Meier, Burns), 25. Donskoi (Suomela, Burns). Brankári: Lundqvist - Dell, strely na bránku: 27:43, 16.514 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - VEGAS GOLDEN KNIGHTS 4:2 (1:1, 3:0, 0:1)
Góly: 9. Kessel (Malkin), 30. Kessel (Malkin, Schultz), 36. Kessel (Hagelin, Malkin), 37. Guentzel (Crosby, Schultz) – 7. Nosek (Marchessault, Karlsson), 54. R. Smith (Marchessault). Brankári: DeSmith - Subban, strely na bránku: 22:37, 18.610 divákov.

DETROIT RED WINGS - TORONTO MAPLE LEAFS 3:5 (1:1, 0:2, 2:2)
Góly: 8. Jensen (Helm, Ehn), 51. Jensen (Glendening, Mantha), 54. Larkin (Bertuzzi, Hronek) – 16. Rielly (Marner, Tavares), 22. Marner (Hyman, Tavares), 28. Matthews (Rielly, Kadri), 52. Matthews (Kadri, Tavares), 60. Hainsey (Tavares, Zajcev). Brankári: Howard - Andersen, strely na bránku: 29:35, 19.515 divákov.

MONTREAL CANADIENS - LOS ANGELES KINGS 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)
Góly: 4. Kempe (Toffoli, Carter), 12. Amadio (Anderson-Dolan, Carter), 50. Carter (Muzzin, Martinez). Brankári: Price - Campbell, strely na bránku: 40:29, 21.302 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - VANCOUVER CANUCKS 1:4 (1:0, 0:0, 0:4)
Góly: 17. Point (Coburn, Gourde) – 52. Pettersson (Pouliot, Stecher), 53. Boeser, 59. Virtanen, 60. Granlund (Virtanen). Brankári: Vasilevskij - Nilsson, strely na bránku: 34:28, 19.092 divákov.

MINNESOTA WILD - CHICAGO BLACKHAWKS 4:3 pp (0:2, 2:0, 1:1 - 1:0)
Góly: 34. Staal (Zucker, Suter), 40. Zucker (Staal, Greenway), 60. Suter (Parise, Staal), 64. Zucker (Parise, Suter) – 11. DeBrincat (Toews, Rutta), 13. Kahun (Toews, DeBrincat), 43. DeBrincat (Kane). Brankári: Dubnyk - Ward, strely na bránku: 46:30, 18.652 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - WINNIPEG JETS 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Góly: 24. Hartman, 48. Josi (Ellis, Hartman), 55. Johansen (Arvidsson, Forsberg). Brankári: Rinne - Hellebuyck, strely na bránku: 30:29, 17.228 divákov.

ST. LOUIS BLUES - CALGARY FLAMES 5:3 (3:1, 2:0, 0:2)
Góly: 8. Steen (Kyrou, Bouwmeester), 10. Perron (Schenn), 18. Edmundson (Barbašev, Thomas), 25. Perron (Schenn, Steen), 40. Perron (Schenn, Schwartz) – 8. Neal (Bennett, Dube), 49. Ryan (Czarnik, Tkachuk), 52. Backlund (Giordano, Lindholm). Brankári: Allen - M. Smith (41. Rittich), strely na bránku: 32:34, 16.403 divákov.

Zdeno Chára (Boston) 23:06 0 0 0 -1 1 0

Tomáš Tatar (Montreal) 19:38 0 0 0 0 1 0

Martin Marinčin (Toronto) 14:06 0 0 0 -1 1 0

----------------------------------------------

Jaroslav Halák (Boston) 60:00 25/26 96,2

/pozn.: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankár: minutáž, zákroky/strely, úspešnosť zásahov/