Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea

Na snímke slovenský hráč Chicaga Marián Hossa (vpravo) strieľa gól brankárovi Avalanche Semjonovi Varlamovovi v zápase hokejovej NHL Colorado Avalanche - Chicago Blackhawks v Chicagu 3. novembra 2016. Foto: TASR/AP

Slovenský hokejista Marián Hossa v noci na piatok v súboji NHL prispel dvoma gólmi k víťazstvu Chicaga nad Coloradom 4:0 a v profilige sa už dostal na métu 504 presných zásahov.

New York 4. novembra (TASR) - Slovenský hokejista Marián Hossa dosiahol ďalší významný míľnik vo svojej zámorskej kariére. V noci na piatok v súboji NHL prispel dvoma gólmi k víťazstvu Chicaga nad Coloradom 4:0 a v profilige sa už dostal na métu 504 presných zásahov, vďaka čomu sa v historických tabuľkách posunul pred svojho krajana Petra Bondru. Historicky najlepším slovenským kanonierom v NHL je Stan Mikita, ktorý vo svojej ére nastrieľal 541 gólov.

Tridsaťsedemročný Hossa strelil štvrtý a piaty gól v sezóne, oba v rýchlych nájazdoch umiestnenými strelami nad ľavé rameno a lapačku brankára hostí. Pri prvom využil rýchlosť aj silu a po krížnej prihrávke od Artemija Panarina sa natlačil do úspešného zakončenia. "Bolo to od Panarina šikovné. Videl ma, ako som nasadil rýchlosť, tak mi hodil puk od pravého mantinelu za chrbát. Hneď, ako som ho uvidel, som sa snažil využiť rýchlosť, predstihnúť obrancu a zakončiť," opísal gólový moment Hossa a na margo opadnutia tlaku po dosiahnutí 500. gólu v profilige a pridávaní jeho ďalších zásahov dodal: "Je dobré, že tá vec je už za mnou a môžem sa len sústrediť na ďalšie dni, ďalšie zápasy. Nemôžete totiž myslieť na naháňanie gólov a s tým spojené slávnostné ceremónie." Chicago vyhralo štvrtý zápas v sérii aj vďaka druhému shutoutu z uplynulých troch zápasov brankára Coreyho Crawforda. Ten zlikvidoval všetkých 38 pokusov Avalanche. "Je fantastický, vie si zachovať v bránke pokoj a nenechá sa rozhodiť. V bránke vyzerá veľmi veľký, je výnimočný," vychválil Hossa pre nhl.com Crawforda. Ďalší Slovák v drese víťazov Richard Pánik sa bodovo nepresadil, odohral vyše 12 minút a zapísal si plusový bod.

Hneď pri tohtosezónnom debute sa útočníkovi Winnipegu Markovi Daňovi podarilo zapísať do streleckej listiny, keď jeho gól z 52. minúty do siete Washingtonu poslal duel do extračasu. V ňom však jeho tím inkasoval z hokejky ruského kanoniera Alexandra Ovečkina a podľahol 3:4 po predĺžení. Ovečkin sa v súboji prezentoval dvoma gólmi. Washington viedol 3:0, ale v tretej tretine o náskok prišiel aj vďaka Daňovi, ktorý odohral 6:27 minúty. Jets v jedenástich zápasoch tejto sezóny dokázali v tretej tretine zmazať trojgólové manko už tretíkrát, ale napokon si pripísal s Capitals druhú prehru za tri dni. "Len som sa snažil hrať najlepšie ako som vedel. Ako štvrtá formácia sme tam išli a skúšali niečo s tým urobiť. Myslím, že sa nám táto robota podarila. Ako formácia sme hrali dobre. Máme v tíme niekoľko zranených hráčov, tak to kouč trochu pomiešal. Pri góle som mal aj šťastie, chlapci pred bránou odviedli kus roboty, dostal som puk spoza bránky, pokúsil som sa dať to hore a našťastie sa to podarilo. Ale radšej by som bral dva body pre tím," citoval oficiálny web NHL 21-ročného Daňa.

Bod za asistenciu si pripísal obranca Andrej Sekera, ktorého Edmonton prehral s New Yorkom Rangers 3:5. Oilers prehrali už tretí zápas za sebou, napriek tomu spolu s Chicagom s 15 bodmi vedú Západnú konferenciu.

Brankár Peter Budaj sa tešil z víťazstva Los Angeles nad obhajcom Pittsburghom 3:2 po predĺžení. Na triumfe "kráľov", ktorí zastavili sériu troch prehier, sa podieľal 21 úspešnými zákrokmi. Kings vyhrali piaty zápas v sezóne, no vo všetkých prípadoch až po predĺžení či nájazdoch, v riadnom hracom čase ešte nie. "Tieto výhry berieme, ale už by sme mohli konečne vyhrať aj v riadnom hracom čase. Zhodili by sme tak zo seba stres a náš brankár Peter Budaj by nemusel chytať každý zápas v predĺžení. Ale toto víťazstvo berieme," uviedol obranca autor rozhodujúceho gólu v predĺžení Nic Dowd. Tréner Los Angeles Darryl Sutter zaknihoval jubilejné 600. víťazstvo v NHL a stal sa tak 14. koučom v profilige s takouto bilanciou. Hosťom nepomohli ani dva góly Sidneyho Crosbyho, ktorý bodoval v každom z jeho piatich duelov po návrate z otrasu mozgu.

Vo výbornom svetle sa prezentoval aj brankár Jaroslav Halák, ktorý zneškodnil až 40 striel hráčov Philadelphie, jeho New York Islanders však doma podľahol "letcom" 2:3 po nájazdoch. "Ostrovania" v 53. minúte viedli 2:1, v poslednej minúte riadneho hracieho času ale Matt Read vyrovnal. V nájazdoch sa ako jediný presadil Claude Giroux, keď si skvelým blafákom vychutnal Haláka. Odplatil sa mu tak za situáciu v závere tretej tretiny, keď na neho išiel sám, ale Halák svoj tím zachránil. "Bolo to neuveriteľné. Ukázal jeho schopnosti a aký je dobrý. Vidíme to u neho na tréningoch, ale je neuveriteľné to vidieť aj v riadnom zápase," povedal center hostí Sean Couturier na margo rozhodujúceho nájazdu. Flyers vyhrali tretí zápas v rade.

Boston s kapitánom Zdenom Chárom vyhral po nájazdoch na ľade Tampy Bay 4:3. Rozhodlo sa až v desiatej sérii, úspešným exekútorom bol Jimmy Hayes. Chára odohral takmer 26 minút, nebodoval však. Darilo sa aj Torontu s ďalším slovenským obrancom Martinom Marinčinom, ktoré vyhralo v Buffale 2:1 a zaknihovalo prvú výhru na klziskách súperov v ročníku. Postarali sa o to 19-ročný nováčik a dvojgólový strelec Mitchell Marner, resp. brankár Frederik Andersen, ktorý zlikvidoval 42 striel domácich. Toronto tiež zastavilo sériu 8 prehier v Buffale. Buffalo prehralo po štyroch predchádzajúcich výhrach.

Florida doma zdolala New Jersey 4:3 po predĺžení, Jaromír Jágr raz asistoval v jeho 1640. zápase v NHL. V počte odohratých zápasov sa tak na 6. mieste osamostatnil v historických tabuľkách od Dava Andreychuka. Jágr môže najbližšie prekonať piateho Chrisa Cheliosa (1651 zápasov), resp. štvrtého Marka Recchiho (1652).

sumáre NHL:

BUFFALO SABRES - TORONTO MAPLE LEAFS 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
Góly: 26. Foligno (J. Larsson, Reinhart) – 5. Marner (Bozak, van Riemsdyk), 22. Marner (van Riemsdyk). Brankári: Lehner - Andersen, strely na bránku: 43:29, 18.183 divákov.

NEW YORK ISLANDERS - PHILADELPHIA FLYERS 2:3 pp a sn (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 40. Tavares (Cizikas, Hickey), 53. Seidenberg (Bailey, de Haan) – 32. Konecny (Gudas), 60. Voráček (Cousins, Streit), rozh. náj. Giroux. Brankári: HALÁK - Neuvirth, strely na bránku: 27:42, 11.119 divákov.

NEW YORK RANGERS - EDMONTON OILERS 5:3 (1:1, 1:1, 3:1)
Góly: 9. Hayes (Grabner, Skjei), 36. Grabner (Miller, K. Hayes), 50. Fast (Pirri, Skjei), 59. Nash (Holden, Stepan), 59. Miller (Holden, K. Hayes) – 7. Nugent-Hopkins (McDavid, Eberle), 31. Maroon (Puljujärvi), 49. A. Larsson (SEKERA, Letestu). Brankári: Lundqvist - Talbot, strely na bránku: 21:24, 18.006 divákov.

WASHINGTON CAPITALS - WINNIPEG JETS 4:3 pp (1:0, 2:0, 0:3 - 1:0)
Góly: 15. Bäckström (Ovečkin, Williams), 22. Oshie (Burakovsky), 31. Ovečkin (Carlson, Bäckström), 64. Ovečkin (Carlson, Bäckström) – 43. Enström, 46. Lowry (Byfuglien), 52. DAŇO (Copp, B. Tanev). Brankári: Holtby - Hutchinson, strely na bránku: 32:27, 18.506 divákov.

FLORIDA PANTHERS - NEW JERSEY DEVILS 4:3 pp (1:0, 1:1, 1:2 - 1:0)
Góly: 13. Ekblad (Yandle, Marchessault), 27. Malgin (Demers, Sceviour), 45. Trocheck (Jágr, Pysyk), 65. Trocheck – 39. Zajac (Palmieri, Severson), 45. Parenteau (Moore, Lappin), 57. Zacha (B. Bennett, Severson). Brankári: Reimer - Schneider, strely na bránku: 31:34, 11.597 divákov.

OTTAWA SENATORS - VANCOUVER CANUCKS 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Gól: 35. Hoffman. Brankári: Condon - Markström, strely na bránku: 24:27, 13.260 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - BOSTON BRUINS 3:4 pp a sn (1:2, 1:1, 1:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 16. Hedman (Kučerov, Filppula), 29. Johnson (Stralman, Stamkos), 51. Johnson (Coburn, Koekkoek) – 5. Carlo (Bergeron), 11. Spooner (Krug, Krejčí), 25. Pastrňák (Bergeron, Marchand), rozh. náj. J. Hayes. Brankári: Vasilevskij - Rask, strely na bránku: 30:31, 19.092 divákov.

DALLAS STARS - ST. LOUIS BLUES 6:2 (0:0, 2:1, 4:1)
Góly: 27. Eaves (Seguin, Ja. Benn), 32. Klingberg (Ja. Benn, Seguin), 44. Johns (Seguin, Oduya), 46. Spezza (Seguin, Lindell), 57. Klingberg (Ja. Benn), 57. Jo. Benn (Hamhuis, Korpikoski) – 32. Šťastný (Pietrangelo, Steen), 51. Pietrangelo (Šťastný, Jaškin). Brankári: Niemi - Allen, strely na bránku: 27:28, 18.532 divákov.

CHICAGO BLACKHAWKS - COLORADO AVALANCHE 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)
Góly: 15. Toews (Keith), 16. HOSSA (Panarin, Anisimov), 41. HOSSA (Keith), 53. Panarin (Kane). Brankári: Crawford - Varlamov, strely na bránku: 21:38, 21.580 divákov.

ARIZONA COYOTES - NASHVILLE PREDATORS 3:2 pp a sn (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 10. Dvorak (White, Goligoski), 46. Duclair (Domi), rozh. náj. Duclair – 18. Irwin (Y. Weber, Ribeiro), 37. Smith (Subban, Ekholm). Brankári: Domingue - Rinne, strely na bránku: 28:37, 10.745 divákov.

LOS ANGELES KINGS - PITTSBURGH PENGUINS 3:2 pp (0:1, 1:0, 1:1 - 1:0)
Góly: 26. Lewis (Clifford, Martinez), 43. Greene (Carter), 63. Dowd (Pearson, Martinez) – 8. Crosby (Hörnqvist, Letang), 50. Crosby (Letang). Brankári: BUDAJ - Fleury, strely na bránku: 27:23, 18.230 divákov.

SAN JOSE SHARKS - CALGARY FLAMES 2:3 (0:0, 0:2, 2:1)
Góly: 41. Burns (Pavelski, Thornton), 50. Karlsson (Vlasic, Tierney) – 37. Brouwer (Ferland, S. Bennett), 39. Tkachuk (Engelland, Frolík), 56. Tkachuk (Frolík, Engelland). Brankári: Jones - Johnson, strely na bránku: 28:22, 17.562 divákov.

Richard Pánik (Chicago) 12:33 0 0 0 +1 0 0
Marián Hossa (Chicago) 19:35 2 0 2 +2 2 0
Marko Daňo (Winnipeg) 06:27 1 0 1 0 1 2
Andrej Sekera (Edmonton) 18:32 0 1 1 0 0 0
Zdeno Chára (Boston) 25:48 0 0 0 +2 1 0
Martin Marinčin (Toronto) 16:53 0 0 0 -1 0 0