Halák vychytal víťazstvo St. Louis nad Bostonom, Kopecký asistoval

Puk sa odráža z ramena Tomáša Kopeckého pred brankárom Detroitu Antonom Chudobinom v zápase NHL Floridy s Detroitom. Foto: TASR/AP

Pre slovenského reprezentanta to bola ôsma asistencia v sezóne.

New York 7. februára (TASR) - Zámorská hokejová NHL mala v noci na piatok na programe 11 zápasov, v ktorých si slovenský útočník Tomáš Kopecký pripísal jednu asistenciu. Jeho Floride to ale nestačilo a na vlastnom ľade podľahla Detroitu 1:3. Darilo sa brankárovi Jaroslavovi Halákovi, ktorý vychytal víťazstvo St. Louis.

Kopecký asistoval pri jedinom góle svojho tímu v 20. minúte, po ktorom sa "panteri" ujali vedenia 1:0. Slovenský krídelník pekným kolmým pasom vysunul Scottieho Upshalla, ktorý naskočil z trestnej lavice a premenil svoj sólový nájazd. Kopecký zaznamenal ôsmu asistenciu v sezóne. Red Wings však napokon tromi gólmi duel otočili a tešili sa z druhého triumfu v rade. Po 14-tich zápasoch do zostavy Detroitu vrátil hviezdny ruský útočník Pavel Dacjuk, ktorý síce nebodoval, ale pomohol tímu k víťazstvu. Slovenskí olympionici Tomáš Tatar s Tomášom Jurčom nebodovali. Tatar počas 16:11 minút zaznamenal jeden strelecký pokus a jednu mínusku. Jurčo odohral 13:53 min a takisto si pripísal mínusku. Víťazný presný zásah strelil Gustav Nyquist, ktorý dal deviaty gól v deviatom zápase. Švédsky mladík nahradil v olympijskej nominácii "Tre Kronor" zraneného spoluhráča z Detroitu Johana Franzéna.

Halák kryl 36 z 38 striel

Halák výraznou mierou pomohol k víťazstvu St. Louis nad Bostonom 3:2 pp, keď vychytal 36 z 38 striel súpera a duel ukončil s 94,7-percentnou úspešnosťou zákrokov. "Brankár bol dnes našim najlepším hráčom. Bol dnes naozaj perfektný a veľmi nám pomohol," chválil Haláka tréner Ken Hitchcock. Proti Bostonu sa Halákovi darí a vychytal s týmto súperom už štvrté víťazstvo po sebe. Boston nastúpil už bez obrancu Zdena Cháru, ktorý odcestoval do dejiska ZOH 2014 v Soči, kde v piatok počas otváracieho ceremoniálu ponesie slovenskú vlajku. "Bluesmani" viedli 2:0 po góloch kanoniera Alexandra Steena a Jadena Schwartza, ale Boston v polovici tretej tretiny rýchlo vyrovnal. Najskôr český útočník David Krejčí využil rušno pred Halákom a strelou švihom v 50. minúte znížil na 1:2. Už o 2 minúty a 8 sekúnd vyrovnal Brad Marchand, keď z veľkého uhla trafil bránku po odrazenom puku od zadného mantinelu. V predĺžení nakoniec rozhodol o víťazstve Blues bojovník T.J. Oshie, ktorý obral o puk za bránkou Carla Söderberga a doslova dotlačil puk za chrbát Tuukku Raska. "Bolo to šťastie. Podarilo sa mi vybojovať puk a nejako som ho dostal do bránky," povedal o svojom 14. góle v sezóne Oshie.
Jaroslav Halák v akcii.

V ďalšom stretnutí nestačil NY Islanders s Ľubomírom Višňovským na Calgary a prehral 2:4. Švajčiarsky brankár Flames Reto Berra vychytal svoje ôsme víťazstvo v kariére, ale vôbec prvé v riadnom čase. Víťazný gól strelil krídelník David Jones 5:32 minúty pred koncom tretej tretiny. Višňovský bol na ľade 20 minút a 40 sekúnd a zaznamenal dva mínusové body.

Slovák Marinčin mal opäť vyše 20 minútový icetime

Štvorzápasovú víťaznú šnúru prerušili hráči NY Rangers, na domácom ľade bol nad ich sily Edmontom (1:2). Vyrovnaný duel rozhodol gólom v čase 58:22 útočník Nail Yakupov, keď ho spoza bránky perfektne našiel medzi kruhmi Sam Gagner a pokazil oslavy 6000. zápasu Rangers v základnej časti v histórii klubu. V drese hostí odohral slovenský obranca Martin Marinčin viac ako 20 minút, počas ktorých nazbieral dva plusové body.
Obranca Edmontonu Oilers Martin Marincin (85) v súboji s Benoitom Pouliotom (67) z New Yorku Rangers.

Philadelphia zdolala Colorad 3:1 bez slovenského obrancu Andreja Meszároša, ktorý 24.-krát v sezóne bol len zdravým náhradník. Do zostavy sa vrátil fínsky veterán Kimmo Timonen a tréner Craig Berube opäť poslal 28-ročného Slováka na tribúnu. "Musím to akceptovať, nedá sa nič robiť. Ale je to strašné byť zdravý a nehrať," povedal Meszároš pre csnphilly.com.

Kanonier Ovečkin zaokrúhlil tohtosezónu gólovú bilanciu na 40

Už svoj 40. gól v sezóne strelil najlepší kanonier NHL Alexander Ovečkin. Kapitán Washingtonu v 48. minúte súboja s Winnipegom dorazil do bránky puk po skrumáži a zlomil tak nerozhodný stav. Víťazstvo Capitals 4:2 potom ešte poistil svojim druhým gólom v zápase Troy Brouwer.

Poriadne bláznivý duel odohral útočník Montrealu Max Pacioretty, ktorý figuruje v nominácii USA do Soči. Dvadsaťpäťročný krídelník v zápase s Vancouverom zaznamenal svoj druhý hetrik v sezóne, ale v druhej tretine nepremenil dve trestné strieľania. Pacioretty sa stal vôbec prvým hráčom v histórii NHL, ktorý mal dva nájazdy v jednej tretine. V oboch prípadoch si vylámal zuby na Robertovi Luongovi, podobne ako 12. októbra vo Vancouveri. Luongo chytil v tejto sezóne päť z piatich trestných strieľaní, z toho tri Paciorettymu. Hetrik zavŕšil americký útočník gólom do prázdnej bránky a upravil na konečných 5:2, ale po zápase sa hneval na seba za nepremenené nájazdy. "Keby sme prehrali zápas o gól, tak by som sa kopal do hlavy," sypal na seba popol hokejista, ktorý strelil už 26 gólov a pritiahol na seba viac pozornosti ako súboj dvoch kanadských olympijských brankárov Careyho Pricea a Roberta Luonga. Canucks prehrali šiesty duel po sebe.
Alexander Ovečkin

Hrdinom duelu v Ottawe bol český olympionik Milan Michálek, ktorý strelil v zápase s Buffalom dva góly. Víťazný strelil po fantastickej akcii Jason Spezzu 23 sekúnd pred koncom tretej tretiny. V Minnesote rozhodol v predĺžení o víťazstve 3:2 nad Nashvillom švajčiarsky útočník Nino Niederreiter, v Los Angeles videli diváci takisto predĺženia a na radosť domáceho publika rozhodol duel s Columbusom netradičný strelec Robyn Regehr. Tridsaťtriročný obranca strelil svoj druhý gól v 59. zápase sezóny. Tampa Bay prehrala doma s Torontom 1:4.

Výsledky:
NY ISLANDERS - CALGARY 2:4 (0:0, 1:2, 1:2)
Góly: 40. Hickey (Bailey, McDonald), 48. De Haan (Tavares, Vanek) – 35. Monahan (Colborne, Russell), 39. Wideman (Bäcklund, Brodie), 55. Jones (Stajan, Wideman), 60. Bäcklund (Hudler). Brankári: Nabokov - Berra, strely na bránku: 30:22

NY RANGERS – EDMONTON 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
Góly: 21. Brassard (Zuccarello, Pouliot) – 3. Smyth (Perron), 59. Jakupov (Gagner, Hall). Brankári: Talbot - Scrivens, strely na bránku: 36:31

PHILADELPHIA - COLORADO 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
Góly: 27. Streit (Lecavalier, Couturier), 48. Raffl (Couturier, Downie), 60. Giroux (Simmonds, Coburn) – 58. MacKinnon (O'Reilly, Landeskog). Brankári: Mason - Varlamov, strely na bránku: 35:39

WASHINGTON – WINNIPEG 4:2 (1:1, 0:1, 3:0)
Góly: 5. Brouwer (Johansson, Wellman), 44. Wilson (Brouillette, Wey), 48. Ovečkin (Bäckström, Alzner), 56. Brouwer (Johansson, Carrick) – 14. Little (Ladd), 26. Byfuglien (Setoguchi, Jokinen). Brankári: Holtby - Pavelec, strely na bránku: 30:36

MONTREAL - VANCOUVER 5:2 (2:0, 0:1, 3:1)
Góly: 15. Pacioretty (Subban, Markov), 17. White (Bournival, Weise), 45. Pacioretty (Desharnais, Gallagher), 49. Plekanec (Desharnais), 59. Pacioretty (Gallagher, Jemelin) – 23. Higgins (Garrison, Schroeder), 53. Edler (Diaz, Burrows). Brankári: Price - Luongo, strely na bránku: 29:44

OTTAWA - BUFFALO 3:2 (0:0, 1:0, 2:2)
Góly: 24. Karlsson (Costa, Conacher), 41. Michálek (Spezza, Zibanejad), 60. Michálek (Spezza, Neil) – 51. Ennis (Stafford, Leino), 56. Stafford (Ehrhoff). Brankári: Anderson - Enroth, strely na bránku: 36:21

TAMPA BAY – TORONTO 1:4 (0:0, 0:1, 1:3)
Góly: 51. Palát (St. Louis, Johnson) – 28. Raymond (Kuľomin, Rielly), 43. McClement (Clarkson, Lupul), 49. Van Riemsdyk (Gunnarsson, Kessel), 58. Bozak (Kessel). Brankári: Bishop (41. Desjardins) - Bernier, strely na bránku: 34:36

FLORIDA - DETROIT 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)
Góly: 20. Upshall (KOPECKÝ, Weaver) – 27. Alfredsson (Abdelkader, Krönwall), 34. Nyquist, 60. Lashoff (Helm, Krönwall). Brankári: Thomas - Howard, strely na bránku: 24:33

ST. LOUIS - BOSTON 3:2 pp (1:0, 1:0, 0:2 - 1:0)
Góly: 16. Steen (Schwartz, Bouwmeester), 24. Schwartz (Jaškin, Pietrangelo), 64. Oshie – 50. Krejčí (Iginla, Lucic), 52. Marchand (Boychuk, Krug). Brankári: HALÁK - Rask, strely na bránku: 27:38

MINNESOTA - NASHVILLE 3:2 pp (2:1, 0:1, 0:0 - 1:0)
Góly: 5. Brodin (Niederreiter), 14. Parise (Heatley, Pominville), 63. Niederreiter (Brodziak, Spurgeon) – 6. Smith (Hutton), 28. Smith (Bartley). Brankári: Kuemper - Hutton, strely na bránku: 36:18

LOS ANGELES – COLUMBUS 2:1 pp (0:1, 0:0, 1:0 - 1:0)
Góly: 44. Muzzin (Kopitar, Doughty), 63. Regehr (Richards, Carter) – 2. Johnson (Johansen, Wisniewski). Brankári: Quick - Bobrovskij, strely na bránku: 20:25

Tomáš Kopecký (Florida) 14:15 0 1 1 1 0 4
Ľubomír Višňovský (Islanders) 20:40 0 0 0 -2 3 2
Tomáš Tatar (Detroit) 16:11 0 0 0 -1 1 0
Tomáš Jurčo (Detroit) 13:53 0 0 0 -1 0 0
Jaroslav Halák (St. Louis) 63:29 2/38 94,70

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/