NHL: Tampa zvíťazila v Bostone po nájazdoch, Montreal zdolal Minnesotu

Hráči Tampa Bay Lightning, archívna snímka. Foto: TASR/AP

V drese Tampy odohral obranca Erik Černák vyše 18 minút a do štatistík si zapísal jeden plusový bod. Kapitán Bostonu Zdeno Chára strávil na ľade vyše 22 minút a nazbieral dva mínusové body.

New York 18. októbra (TASR) - Hokejisti Tampy Bay zvíťazili v zápase NHL v noci na piatok na ľade Bostonu 4:3 po samostatných nájazdoch. V drese víťazov odohral slovenský obranca Erik Černák vyše 18 minút a do štatistík si zapísal jeden plusový bod. Kapitán Bruins Zdeno Chára strávil na ľade vyše 22 minút a nazbieral dva mínusové body. Slovenský brankár "medveďov" Jaroslav Halák nechytal.

V nájazdoch sa ako jediný presadil kapitán "bleskov" Steven Stamkos a v štvrtej sérii rozhodol o víťazstve. Tampa zavŕšila v Bostone šesťzápasový trip a prvýkrát v sezóne vyhrala dvakrát za sebou. "Bolts" viedli po góle obrancu Kevina Shattenkirka 3:2, ale krátko na to spravili faul a v presilovke strelil svoj druhý gól v zápase český útočník David Pastrňák, ktorý bodoval v piatich dueloch za sebou (8+5). Bruins strelili všetky tri góly v početnej výhode. "Mali sme päť vylúčených hráčov a to je veľa. Vedenie sme v závere mali udržať, namiesto toho prišiel faul," povedal pre nhl.com tréner Lightning Jon Cooper. Dve minúty za nedovolené bránenie inkasoval aj Černák, ale vylúčenie Bruins nepotrestali. Černák zaznamenal plusový bod, štyri strely a rozdal štyri hity. Chára mal dve mínusky, jednu strelu a dva hity.

Darilo sa Montrealu, ktorý na domácom ľade zvíťazil nad Minnesotou 4:0. Slovenský útočník Tomáš Tatar odohral vyše 14 minút, pripísal si dva plusové body a jednu strelu. Brankár domácich Carey Price zlikvidoval 17 striel Wild, zaznamenal prvý shutout v sezóne a celkovo 45. v kariére. Prvé góly v profilige strelili Victor Mete a Nick Suzuki. Mete skóroval vo svojom 127. zápase, na prvý gól čakal najdlhšie v klubovej histórii. Po jeho zásahu, ktorým otvoril skóre, vybuchla na lavičke Canadiens veľká radosť. "Všetci už chceli, aby som dal konečne gól a preto ich to tak potešilo. Znamená to pre mňa veľa," povedal 21-ročný kanadský obranca. Suzuki sa presadil v siedmom vystúpení. Mete and Suzuki sú dvanástym párom Canadiens, ktorý strelil svoje prvé góly v NHL v jednom zápase. Montreal zdolal Minnesotu prvýkrát 8. novembra 2014 a zastavil deväťzápasovú negatívnu sériu s týmto súperom. Canadiens vyhrali dva z posledných troch zápasov na konci štvorzápasovej domácej série. "Je to dôležité víťazstvo. Nemôžeme dať dole nohu z plynu, každý bod je dôležitý," povedal Price, ktorý má na konte o jeden shutout menej ako klubová legenda Ken Dryden na treťom mieste histórie Montrealu. Minnesota prehrala šiesty zo siedmich zápasov a vyrovnala najhorší vstup do sezóny z ročníka 2009/2010.

"Diabli" z New Jersey zdolali v derby NY Rangers 5:2, tešili sa z prvého úspechu v sezóne a zastavili šesťzápasovú sériu prehier. Premiérovým bodom v kariére k tomu prispela aj draftová jednotka 2019 Jack Hughes, ktorý zaznamenal asistencie pri góle Milesa Wooda na 3:1. Hughes sa vo veku 18 rokov a 156 dní stal tretím najmladším hráčom Devils, ktorý bodoval v zápase NHL. Mladší od neho boli Scott Niedermayer (18 rokov, 46 dní) a Craig Wolanin (18 rokov, 77 dní). V priamom súboji sa prvýkrát strelil dvaja najvyššie draftovaní hráči, v drese Rangers sa predstavila "dvojka" Kaapo Kakko, ktorý mal rovnako ako Hughes dve strely, ale nebodoval. "Rivalita medzi klubmi je veľká. Máme podobný štýl hry, myslím, že odohráme proti sebe ešte veľa zaujímavých zápasov," povedal Hughes. Prvý gól v službách Devils a 99. v kariére strelil obranca P.K. Subban, ktorý vyslal na bránku súpera až deväť striel a vyrovnal rekord NHL.

Vancouver natiahol víťaznú sériu na štyri zápasy, keď triumfoval na ľade St. Louis Blues 4:3 po nájazdoch. Jediným úspešným exekútorom bol v šiestej sérii Josh Leivo. Obhajca Stanley Cupu viedol v druhej tretine 3:1, ale náskok neudržal a prehral tretí duel za sebou. "Zabojovali sme. Ukázali sme, že náš tím má charakter. Toto nám minulý rok chýbalo," povedal kapitán Canucks Bo Horvat, ktorý vyrovnal v dvojnásobnej presilovke na 3:3. Vancouver vyhral prvýkrát vonku.

Buffalo uspelo v Los Angeles 3:0 a dosiahlo už šieste víťazstvo v sezóne. Druhé čisté konto za sebou si pripísal Carter Hutton, ktorý chytil 47 striel Kings. Dvomi gólmi a asistenciou sa blysol Casey Mittelstadt. "Králi" prehrali tretíkrát za sebou. Hráči Calgary zdolali doma Detroit 5:1 a prvýkrát v sezóne vyhrali dvakrát za sebou. Naopak Red Wings sa nedarí, za kratší koniec ťahali v troch posledných dueloch so skóre 4:15.

Víťaznú sériu na tri zápasy natiahli hokejisti New Yorku Islanders, keď na ľade Winnipegu zvíťazili 3:1. Dva góly dal Mathew Barzal. "V lete veľmi zapracoval na strele. Už to nie je len hráč, ktorý stále hľadá komu nahrá. O to je pre súperov nebezpečnejší. Dal dva veľmi dôležité góly," povedal na Barzalovu adresu tréner "ostrovanov" Barry Trotz. V bránke podal spoľahlivý výkon Semjon Varlamov, ktorý chytil 32 striel a inkasoval len z hokejky Nikolaja Ehlersa.

Prvé dva góly v službách Arizony strelil útočník Phil Kessel a pomohol Coyotes k víťazstvu 5:2 nad Nashvillom. Brankár Darcy Kuemper vylepšil klubový rekord, keď v dvanástom zápase v rade neinkasoval viac ako dva góly. V súboji s Predators, ktorým pre zranenie chýbal elitný útočník Filip Forsberg, zaznamenal 23 zákrokov. Jonathan Marchessault rozhodol v nájazdoch o víťazstve Vegas nad Ottawou 3:2. Golden Knights zaznamenali 54 striel, ale v bránke hostí podal skvelý výkon Anders Nilsson. Napriek tomu nezabránil piatej prehre Senators. Útočník "rytierov" Mark Stone nastúpil od februárovej výmeny prvýkrát proti svojmu bývalému klubu a zaznamenal 200. asistenciu v

Sumáre NHL:

BOSTON BRUINS - TAMPA BAY LIGHTNING 3:4 pp a sn (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0, 0:1)
10. Pastrňák (Bergeron, Krug), 28. Bergeron (Pastrňák, Marchand), 57. Pastrňák (Marchand, Krug) - 20. Point (Gourde, Hedman), 31. Joseph (Killorn), 56. Shattenkirk (Stamkos, Point), rozh. náj. Stamkos. Brankári: Rask - Vasilevskij, strely na bránku: 37:36, 17.193 divákov.

MONTREAL CANADIENS - MINNESOTA WILD 4:0 (3:0, 0:0, 1:0)
15. Mete (Cousins), 18. Armia (Drouin, Weber), 20. Suzuki (Petry, Domi), 53. Gallagher. Brankári: Price - Stalock, strely na bránku: 33:17, 20.419 divákov.

NEW JERSEY DEVILS - NEW YORK RANGERS 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)
13. Coleman (Zajac, Tennyson), 23. Palmieri, 33. Wood (Hughes, Tennyson), 53. Gusev, 60. Subban - 7. DeAngelo (Bučnevič, Skjei), 43. Fast (Strome, Smith). Brankári: Blackwood - Georgijev, strely na bránku: 38:31, 16.514 divákov.

ST. LOUIS BLUES - VANCOUVER CANUCKS 3:4 pp a sn (1:0, 2:2, 0:1 - 0:0, 0:1)
15. Fabbri (Bozak, Steen), 23. Pietrangelo (Sundqvist), 24. Tarasenko (Schwartz, Schenn) - 23. Ferland (Sutter, Edler), 34. Miller (Motte, Myers), 53. Horvat (Pettersson, Leivo), rozh. náj. Leivo. Brankári: Binnington - Demko, strely na bránku: 37:32, 18.096 divákov.

WINNIPEG JETS - NEW YORK ISLANDERS 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)
14. Ehlers (Pionk, Heinola) - 28. Barzal (Bailey, Toews), 40. Barzal (Lee, Boychuk), 60. Bailey. Brankári: Hellebuyck - Varlamov, strely na bránku: 33:26, 15.063 divákov.

CALGARY FLAMES - DETROIT RED WINGS 5:1 (1:0, 1:1, 3:0)
12. Mangiapane (Giordano), 30. Lindholm (Tkachuk, Monahan), 44. Bennett (Lucic), 45. Ryan, 49. Giordano (Monahan, Ryan) - 31. Helm (Mantha, Cholowski). Brankári: Rittich - Howard, strely na bránku: 36:28, 18.232 divákov.

ARIZONA COYOTES - NASHVILLE PREDATORS 5:2 (2:0, 1:1, 2:1)
7. Dvorak (Schmaltz), 11. Kessel (Keller, Stepan), 35. Chychrun (Schmaltz, Goligoski), 46. Kessel (Keller, Stepan), 58. Söderberg (Crouse) - 24. Fabbro (Turris, Ellis), 57. Bonino (Ellis). Brankári: Kuemper - Saros, strely na bránku: 32:25, 13.521 divákov.

VEGAS GOLDEN KNIGHTS - OTTAWA SENATORS 3:2 pp a sn (2:1, 0:0, 0:1 - 0:0, 1:0)
5. Smith (Marchessault), 14. Holden (Stone, Stastny), rozh. náj. Marchessault - 6. Chabot (Brown, Tierney), 45. Pageau (Ennis, Brown). Brankári: Fleury - Nilsson, strely na bránku: 54:39, 18.171 divákov.

LOS ANGELES KINGS - BUFFALO SABRES 0:3 (0:2, 0:1, 0:0)
3. Mittelstadt (Vesey, Sheary), 6. Sheary (Mittelstadt, Dahlin), 23. Mittelstadt (Ristolainen, Miller). Brankári: Campbell - Hutton, strely na bránku: 47:24, 17.605 divákov.

Tomáš Tatar (Montreal) 14:26 0 0 0 +2 1 2
Erik Černák (Tampa Bay) 18:34 0 0 0 +1 4 2
Zdeno Chára (Boston) 22:05 0 0 0 -2 1 0
_______________________________________
/pozn.: čas na ľade, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/