Slovenskí hokejisti na úvod Hlinka Gretzky Cup-u prehrali so Švédmi

Švéd Arvid Costmar (12) bráni Slováka Olivera Turana (23) na Hlinka Gretzky Cupe. Foto: TASR/AP

Góly SR strelili v prvej minúte Adrián Valigura a v 36. minúte Oliver Turan. Mladí Slováci si v základnej A-skupine ešte zmerajú sily s Kanadou a Švajčiarskom.

Edmonton 7. augusta (TASR) - Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov vstúpili do prestížneho turnaja Hlinka Gretzky Cup prehrou 2:4 so švédskymi rovesníkmi. Zverenci trénera Viliama Čacha podali v Edmontone proti jednému z favoritov podujatia sympatický výkon, ešte po dvoch tretinách bol stav nerozhodný 2:2, lenže severania dvomi gólmi v tretej časti strhli víťazstvo na svoju stranu.

Góly SR strelili v prvej minúte Adrián Valigura a v 36. minúte Oliver Turan. Mladí Slováci si v základnej A-skupine ešte zmerajú sily s Kanadou a Švajčiarskom. Domáci výber vo svojom prvom vystúpení v Rogers Place deklasoval Helvétov 10:0.

Hlinka Gretzky Cup - A-skupina:

Švédsko "18" – SLOVENSKO "18" 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)

Góly: 10. Grewe (Bjerselius, Aström), 21. Broberg (Raymond, Holtz), 42. Henriksson (Holtz, Söderström), 46. Broberg – 1. A. Valigura (Čajkovič), 36. O. Turan (Sojka). Vylúčenia: 3:5 na 2 min., navyše Grewe (Švéd.) 10 min. osobný trest za napadnutie zozadu, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0.

Švédsko: Wallstedt – Lyckasen, A. Johansson, Broberg, A. Lundqvist, V. Söderström, Björnfort, Hedström – Söderblom, Costmar, Sjöberg - Andersson, Wahlgren, Aström - Bjerselius, Grönhagen, Henriksson - Wahlgren, Grewe, Raymond - Holtz

SR: Kozel – O. Turan, Golian, Matej Ilenčík, Kňažko, Beňo, Hatina, F. Gajdoš – Michal Mrázik, Sojka, M. Chromiak – A. Valigura, A. Turanský, Čajkovič – M. Volko, J. Haščák, D. Jendek – Kormúth, J. Eliaš

Hlasy po zápase /zdroj: SZĽH/

Viliam Čacho, tréner SR "18":
"Bolo vidieť, že z prípravného zápasu proti USA sa chlapci poučili. Síce sme nemali veľa času, ale urobili sme si rozbor zápasu proti USA, a hlavne vo veciach, z ktorých sme proti Američanom inkasovali góly, sme boli dnes ďaleko silnejší. Prehra mrzí, ale švédska kvalita bola na vysokej úrovni. Mali veľa príležitostí na strelenie gólov, na druhej strane málokedy s nimi hráte zápas, v ktorom je 2:2 po dvoch tretinách. Možnože keby v tretej tretine nedostaneme gól hneď v jej úvode, tak sa hra vyrovná a možno by sme aj začali mať navrch my, keďže by Švédi určite začali nervóznieť. Nezvládli sme to a nakoniec sme prehrali 2:4."

Patrik Kozel, brankár SR "18": "Bol to dobrý zápas, prehrať so Švédmi 2:4 nie je až také zlé. Ale mrzí ma to, po dvoch tretinách bol stav 2:2, mohli sme ich zdolať. Vraveli sme si, že musíme zostať trpezliví, dvoma gólmi na začiatku tretej tretiny sme ich však posadili na koňa. Taký stav sa už ťažko otáča."

Ďalšie výsledky:

A-skupina:

Kanada - Švajčiarsko 10:0 (3:0, 5:0, 2:0)

Góly: 5. Clarke (Guenette), 7. Suzuki (Barron, Cozens), 16. Pelletier (Mutala, Holloway), 25. Cozens (Suzuki, Barron), 30. Parent (Dach, Clarke), 31. Robertson (Krebs, Holloway), 32. Guenette (Mutala, Pelletier), 34. Krebs (Lafreniere, Dach), 42. Dach (Suzuki), 59. Krebs (Lafreniere, Robertson)

Fínsko – Rusko 2:7 (1:1, 0:4, 1:2)

Góly: 1. Puistola (Simontaival), 52. Intonen (Heinola, Räty) – 14. Vaščenko (Nikolajev, Podkolzin), 21. Gricjuk (Činachov), 23. Guščin (Lichačov, Amirov), 29. Podkolzin (Nikolajev), 31. Mironov (Podkolzin, Gutik), 41. Gricjuk (Činachov), 55. Zajcev (Alchimov, Amirov)

USA – Česko 6:0 (1:0, 3:0, 2:0)

Góly: 10. Mastrosimone (Silianoff, Koster), 32. Mastrosimone (Silianoff, Miller), 34. Jutting (Silianoff), 36. Huglen, 43. Silianoff (Farinacci), 59. Toporowski (Nodler)