Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea
< sekcia Import

V dramatickom zápase Číňaniek vybojovala zlatú medailu Süe-žuej Li

Na snímke zľava Wang Ji-chan, Süe-žuej Li a Saina Nehwalová Foto: TASR/AP

Čínska bedmintonistka Süe-žuej Li získala na OH zlatú medailu v ženskej dvojhre. Tretia nasadená hráčka v dramatickom finále zdolala za 71 minút svoju krajanku a turnajovú jednotku Wang Ji-chan.

Londýn 4. augusta (TASR) - Čínska bedmintonistka Süe-žuej Li získala na OH v Londýne zlatú medailu v ženskej dvojhre. Tretia nasadená hráčka v dramatickom finále zdolala za 71 minút svoju krajanku a turnajovú jednotku Wang Ji-chan po trojsetovej bitke 21:15, 21:23 a 21:17. Pre Čínu je to druhá zlatá z bedmintonových súťaží.

Bronz si vybojovala Saina Nehwalová z Indie, keď jej favorizovaná čínska súperka Wang Sin v stretnutí o tretie miesto skrečovala duel na začiatku druhého setu. Číňanka si zranila ľavé koleno na konci prvého dejstva, napriek tomu ho vyhrala 21:18 a získala aj úvodnú výmenu druhého setu. Po nej však už pokračovať v zápase nedokázala.

Úradujúca majsterka sveta Wang Ji-chan síce odvrátila v druhom sete dva mečbaly a vynútila si rozhodujúci, v ňom ale na svoju súperku nestačila. Süe-žuej Li pritom na olympiádu najskôr vôbec nemala cestovať, ale po 30-zápasovej víťaznej šnúre v tomto roku ju na poslednú chvíľu zaradili do nominácie.

"Už len to, že som sem cestovala pre mňa veľa znamená," povedala po finále 21-ročná nová olympijská víťazka. "Zdá sa mi, že snívam. Keď sa na to ale pozriem spätne, iba mojou tvrdou prácou som dosiahla tento úspech."

Vo štvorhre triumfovala čínska dvojica Tchien Čching a Čao Jün-lej. Vo finále súťaže, ktorú na olympiáde sprevádzal škandál s vylúčením štyroch dvojíc pre snahu úmyselne prehrať v súbojoch v skupinách, si vo Wembley Aréne favoritky poradili s japonskýmu duom Mizuki Fudžiiová, Reika Kakiiwaová za 53 minút po setoch 21:10 a 25:23. Čao Jün-lej má na konte už dve zlaté, triumfovala aj v mixe. Rusky Valeria Sorokinová a Nina Vislovová si v debli vybojovali bronzové medaily, keď v dueli o tretie miesto vyhrali nad Alexou Bruceovou a Michelou Liovou z Kanady suverénnym spôsobom v dvoch setoch.

finále:
Tchien Čching, Čao Jün-lej (Čína) - Mizuki Fudžiiová, Reika Kakiiwaová (Jap.) 21:10, 25:23
Valeria Sorokinová, Nina Vislovová (Rus.) - Alex Bruceová, Michele Liová (Kan.) 21:9, 21:10