< sekcia KHL

KHL: Slovan zdolal Rigu a pripísal si druhý triumf za sebou

Hokejisti Slovana, archívna snímka. Foto: TASR - Martin Baumann

Belasí sa vo štvrtom zápase v rámci päťzápasovej domácej série predstavia v pondelok 11. februára proti CSKA Moskva.

Bratislava 4. februára (TASR) - Hokejisti Slovana Bratislava zvíťazili v pondelkovom domácom zápase Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) nad Dinamom Riga 2:1. Pre "belasých" to bolo 14. víťazstvo v sezóne, z toho 9. v riadnom hracom čase a druhé za sebou. Videlo ho však iba 4403 divákov, čo je najnižšia domáca návšteva Slovana od jeho vstupu do nadnárodnej súťaže.

Zverencom Vladimíra Országha patrí v tabuľke Západnej konferencie posledné 12. miesto a so ziskom 31 bodov sú zároveň na chvoste celej súťaže.

"Belasí" sa vo štvrtom zápase v rámci päťzápasovej domácej série predstavia v pondelok 11. februára proti CSKA Moskva. So svojimi fanúšikmi sa následne rozlúčia v stredu 13. februára zápasom proti Dinamu Minsk, posledné štyri zápasy sezóny odohrajú na ľade súperov.

HC Slovan Bratislava - Dinamo Riga 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
15. Sloboda, 35. Taffe (Bailey, Červený) - 24. Redlihs (Maione, Videll). Rozhodovali: Morozov, Cyplakov – Sadovnikov, Šeľanin, vylúčení: 1:3 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 4403 divákov

Slovan Bratislava: Štěpánek – Sersen, Jánošík, Klok, Gélinas, Bačík, Švarný, Boldižár – Jeglič, Sukeľ, Liška – Červený, Taffe, Chipchura – Bailey, Buc, Sloboda – Baranov
Dinamo Riga: Biľalov – Ališauskas, Zile, Gimajev, Zanetti, Sotnieks, Maione – Pavlovs, Batna, Meija – McMillan, Videll, Darzinš – Lipsbergs, Džerinš, Redlihs – Marenis, Myttynen, Dzierkals – Gegeris, Berzinš

Rižania majú na rozdiel od Slovana šancu na play off, od úvodu sa čakal ich tlak, ale zápas začal lepšie Slovan. V úvodných minútach mal viac streleckých príležitostí, tú najväčšiu Červený po peknej individuálnej akcii. Skórovať však mohli aj hostia, ale Dzierkals nenamieril presne sám pred Štěpánkom. Hostia sa nehrnuli bezhlavo dopredu, pozorne čakali na svoju príležitosť, "belasí" sa snažili ohrozovať bránku súpera čoraz častejšie. Prvá gólová šanca prišla po akcii Dinama, ale Darzinš sám pred bránkou trafil iba betóny Štěpánka. O pár sekúnd neskôr si nakorčuľoval do samostatného úniku Sloboda a zakončil oveľa presnejšie - 1:0. Aktívnejší Slovan viedol po prvom dejstve zaslúžene, súpera prestrieľal 13:10.

V druhej tretine sa hostia začali Slovanu herne vyrovnávať, zlepšili aj streleckú aktivitu. Recept na Štěpánka našiel po troch minútach Redlihs, ktorý tečoval strelu Maioneho a vyrovnal. "Belasí" odpovedali akciou Lišku, domáci útočník sa ocitol v dobrej pozícii pred bránkou, ale trafil iba betóny Biľalova. V 35. minúte faulovali hráči Rigy Taffea, Slovan mal v ponechanej výhode veľký tlak, ktorý faulovaný hráč korunoval gólom - 2:1. Zverenci Vladimíra Országha boli aj po góle viac pri puku, ale skóre sa už v druhej tretine nezmenilo.

V treťom dejstve sa hostia snažili o vyrovnanie, ale ich ofenzíva nebola taká súvislá, ako sa čakalo. Slovan hral naopak to, čo v prvých dvoch tretinách. Pozorne bránil a dostával sa aj do zakončenia. Riga v závere pridala, no "belasí" si už víťazstvo nenechali vziať.

Vladimír Országh, tréner Slovana: "Som rád, že sme nadviazali na výkon proti Soči. Mali sme dobrú defenzívu a boli sme trpezliví. Za výkon sme si zaslúžili vyhrať. Teraz máme krátku prestávku, takže si oddýchneme."

Girts Ankipans, tréner Rigy: "Bol to jeden z našich najhorších zápasov v sezóne. Žiaľ, tentoraz sme si nezaslúžili vyhrať."

Michal Sersen, kapitán Slovana: "Super, paráda, som rád, že sme vyhrali a že aj ľudia na konci to ocenili. Takto to musí byť zápas čo zápas, takýto výkon potrebujeme. Kabína sa zomkla možno aj tým, že je nás menej, vieme, že máme dostatok času na ľade, nepredlžujeme si striedania, sme stále v tempe."

Marek Sloboda, strelec prvého gólu Slovana: "Dostal som sa do dobrej situácie, tak som to využil. Naznačil som brankárovi kľučku do bekhendu a potom som videl, že sa mu otvorila medzierka na lapačkou. Sme radi, že máme aspoň takúto víťaznú minisériu."