Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Knihy

Knižný publicista odporúča, čo sa oplatí prečítať v roku 2024

Ako spraviť miesto pre nové knihy je pre vášnivých čitateľov niekedy poriadny oriešok. Foto: Wilson Vitorino, pexels

Kým v minulom roku zatriasli knižným trhom spomienky princa Harryho, tento rok to môžu byť memoáre bývalej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

Bratislava 7. februára (OTS) - Začiatok roka je pre knihomoľov obvykle plný očakávania, ale aj prepočítavania. Na jednej strane je radosť z nových kníh, na druhej treba brať na zreteľ ich cenu a v neposlednom rade vyvstane otázka kam s novými knihami. Čo sa oplatí prečítať si v roku 2024 a ako sa vysporiadať s neraz priam Sophiinou voľbou, čo si nechať a čo posunúť ďalej, poradil známy knižný publicista Róbert Dyda.

Novinky, ktoré (asi) otrasú trhom
V súčasnosti pribúdajú čitatelia, ktorí sú natoľko jazykovo zdatní, že nepotrebujú preklady. Začnime preto svetovou literatúrou. „Vydávanie kníh je podľa mňa alchýmia. Nikdy neviete, aký „kameň“ sa premení na zlato. Prekvapiť môže mnohonásobne odmietaný debut, ako bol Harry Potter, avšak ani tie najväčšie mená nevylučujú prípadné sklamanie. Preto som osobne opatrný v prípade dosiaľ nepublikovanej novely Až do augusta (En agosto nos vemos) novelistu Gabriela García Márqueza. Tomu sa údajne nezdala dosť dobrá, ale dediči sa po desaťročí od jeho úmrtia rozhodli vyše 150-stranový rukopis predsa len zverejniť. Vraj pre blaho ľudstva,“ začína zoznam odporúčaných kníh knižný odborník Róbert Dyda. Zaujímavé podľa neho môžu byť aj zápisky britského spisovateľa s indickými koreňmiSalmana Rushdieho Nôž (Knife), ktorý si pre seba zdokumentoval mesiace potom, keď ho na akcii v New Yorku pichol do krku libanonský atentátnik a oslepil na jedno oko.

Minulý rok knižným trhom zatriasli spomienky princa Harryho Náhradník, ktoré sú mimochodom v knižných second handoch a na knižných bazároch veľmi dobre predajné, teraz to môžu byť memoáre bývalej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. K očakávaným favoritom patrí tiež novinka amerického spisovateľa Amora Towlesa Stôl pre dvoch, ktorý je zbierkou poviedok z prostredia New Yorku na prelome tisícročia a jednej z Los Angeles roku 1938. Kniha vyjde začiatkom apríla, zatiaľ v angličtine. „Pokiaľ spomínaných spisovateľov ešte nepoznáte, odporúčam oboznámiť sa s nimi cez Knihobot. Ich diela tu nájdete za veľmi príjemné ceny a pokiaľ si ich nebudete chcieť nechať, môžete ich tou istou cestou posunúť ďalej,“ pridáva Róbert svoj overený tip.

Na svoje si prídu milovníci sci-fi aj thrillerov
Komu učaril žáner fantasy, na toho na konci januára čaká tretia časť série Mesto luny Sarah. J. Maas Rod ohňa a tieňa. Pre tých, čo dávajú prednosť prekladom, je v ponuke ďalší psychotriler Sebastiana Fitzeka Playlist či Čierna orchidea Lucindy Riley, autorky osemdielnej série Sedem sestier. Kto si zamiloval J.K. Rowlingovú ako Roberta Galbraitha, sa môže tešiť na V službách zla a pre fanúšikov sci-fi je Úsvit Nadácie Isaaca Asimova viac-menej povinnosť. „Myslím, že aj pokračovanie Brooklynu írskeho spisovateľa Colma Tóibína by mohlo zaujať,“ dopĺňa zoznam odporúčaní publicista.
Hľadáte konkrétny knižný titul? Skúste knižné second handy.
Foto: Knihobot

Slovenskí autori sú na vzostupe, ponuka bude bohatá
Zahraničná ponuka bude teda podľa všetkého bohatá, čo však čaká na tých, ktorí sa zameriavajú len na domácu tvorbu? Slovenské spisovateľky a spisovatelia sú na vzostupe. Nie je to už len otázka stálic ako sú Táňa Kellová-Vasilková, Katarína Gillerová, Jana Pronská, Veronika Homolová-Tóthová, Juraj Červenák či Jozef Karika, ale pribúdajú aj nové mená ako sú napríklad dve Michaely a jedna Michala – Zamari , Ella Hajduková a Ries,“ s úsmevom dodáva Róbert Dyda a dodáva: „Kto by chcel literárne oceňované diela, tomu by som odporúčal tituly z vydavateľstva Kolomana Kertézsa Bagalu, ktoré boli v minulosti aj často oceňované prestížnou Anasoft litera.“

Nezabudnite si pretriediť knižnicu
O zaujímavé tituly v roku 2024 teda rozhodne nebude núdza. Lenže s príchodom noviniek logicky nastupuje dilema, čo urobiť s tými, čo už máme na policiach. Nežijeme v nafukovacích bytoch a aj ten najväčší milovník kníh sa raz dostane do situácie, že už nové knihy nemá jednoducho kam dávať. Naozaj je potrebné mať všetko, čo sme si kedy kúpili? „Sám som mal niekoľko tisícovú knižnicu, ktorú som musel preriediť. Keby vtedy existoval Knihobot, určite by som jeho služby využil a zarobil by som si na ďalšie knižné tituly,“ priznáva Róbert Dyda.

Manažérka expanzie Knihobotu Eva Sabolová jeho slová upresňuje: „Predaj kníh cez Knihobot je veľmi jednoduchý. Stačí poslať fotky chrbtov kníh – kľudne všetky spolu, ktoré chcete predať a do 24 hodín sa dozviete, či vaše tituly vieme predať. Ak áno, nemusíte nikam chodiť, ale nám ich pošlete kuriérom alebo našim knihotaxíkom. Predané knihy nevyplácame cez kupóny, ale pošleme vám peniaze.“

Ako teda vytriediť plnú knižnicu?
Pri selekcii kníh odporúča odborník na knihy postupovať takto:
- začnite titulmi, ktoré vás sklamali alebo nezaujali,
- vytrieďte dovolenkové či sviatkové „jednohubky“. V takýchto prípadoch jedenkrát a dosť nie je žiadnym prečinom,
- rovnako tak nemusí padať prach na diela, ktoré obsahujú zastarané informácie a neslúžia už ani ako svedok doby.

„Veľký pozor by som si ale dal pri knihách z detstva alebo románoch, ktoré ste už v minulosti zvykli opakovane čítať. A rozhodne si opatrujte poéziu. Nikdy neviete, kedy sa vám zíde,“ dodáva knižný expert.