Knihy

Vek priniesol bielu stužku do vlasov spisovateľky Jany Šrámkovej

TASR, 12. mája 2017 6:30

Jubilujúcu autorku preslávil aj román Biela stužka v tvojich vlasoch, v ktorom upozornila na generačné a sociálne problémy spoločnosti 70. rokov 20. storočia. Knihu pod rovnaným názvom aj sfilmovali.

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bratislava 12. mája (TASR) - Spisovateľka Jana Šrámková, jedna z najoriginálnejších postáv modernej slovenskej literatúry pre deti a mládež, sa narodila v Bratislave 12. mája 1942 a dnes má 75 rokov.

Jana Šrámková študovala na Škole umeleckého priemyslu (dnes Škola úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru) v Bratislave. V rokoch 1958 až 1961 pracovala ako reklamná výtvarníčka v bratislavskom Dome knihy. Od roku 1961 pôsobí v slobodnom povolaní. V 60. rokoch 20. storočia vytvorila moderný variant detskej literatúry a jej diela sa prekladajú do mnohých jazykov.

Píše pre deti aj dospelých. V jej textoch určených deťom uplatňuje poetiku, v ktorej sa prelína realita s fantáziou. V tvorbe pre dospelých sa zameriava na vzťahy medzi ľuďmi.

Už ako študentka na strednej škole publikovala svoje verše v časopise Mladá tvorba. V časopise Slovenské pohľady uverejňovali v roku 1961 na pokračovanie jej prozaický debut – novelu pre mládež Strach mal moje oči.

Knižne debutovala knihou krátkych rozprávok pre deti Kľúč od zlatej brány v roku 1965. Autorské rozprávky vydala v knihe Lupienok a princezná Makovienka. Pre deti sú určené aj ďalšie knihy Robko a Ďobko, Ako rastú futbalisti, Dievča ako z výkladu, Rozprávky štrbavej opičky, Hop zo škôlky do školičky, Robko a Zobko (doplnené a upravené vydanie Robka a Ďobka).Motívy z niektorých poviedok uverejnených v knihe Láska v troch podobách spracovala do románu Biela stužka v tvojich vlasoch. Za túto knihu dostala v roku 1973 cenu vydavateľstva Mladé letá. V roku 1977 bol román, v ktorom jeho autorka upozornila na niektoré generačné a sociálne problémy spoločnosti 70. rokov 20. storočia, sfilmovaný pod rovnaným názvom. Ďalším jej prozaickým dielom je titul Ostrie. Poviedky v ňom sa týkajú lásky – partnerskej i rodičovskej a jej hľadania. Vyjadrujú pocity osamelosti, smútku a problém komunikácie v neúplnej, resp. emocionálne nevyrovnanej rodine. S literatúrou pre mládež kniha súvisí len svojou tematickou orientáciou na mladých hrdinov.

Spisovateľka Jana Šrámková získala v roku 2005 ocenenie Trojruža za celoživotnú literárnu prácu.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

20. septembra 2017 21:46

Vychádza pokračovanie knižky pre teenagerov Život Adama 2
Autor knihy Peter „Petko“ Opet, známy zo skupiny Polemic, sa v nej opäť inšpiroval príbehmi svojho syna – tentoraz už šiestaka Adama, ktorý je zábavný, rebelský, prchký.

sk
20. septembra 2017 12:02

Láska je tajná prísada
Odlišnejších kuchárov by ste len ťažko hľadali. Andrew Knight podľahol kuchárskemu umeniu zvodnej haute cuisine, kým Brooke Dayová podáva svojim hosťom jedlá tradičnej novoanglickej kuchyne.

sk
19. septembra 2017 21:24

Limitovanú edíciu Dobšinského rozprávok uviedli do života soľou
Kompletné trojzväzkové vydanie Prostonárodných slovenských rozprávok viazaných v koži uviedol do života soľou minister kultúry SR Marek Maďarič.

sk

Téma TASR


Historický kalendár

Medzinárodný deň proti sexuálnemu zneužívaniu a obchodu so ženami a deťmi - vyhlásený bol v januári 1999 na Svetovej konferencii ...Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac