Knihy

Talent mladého básnika Jána Capka vyzdvihol aj Andrej Sládkovič

TASR, 18. augusta 2017 6:00

Po predčasnej smrti jeho básne zozbieral spisovateľ Andrej Trúchly-Sytniansky a vydal v roku 1868 pod názvom Sirôtky s úvodnou básňou od Andreja Sládkoviča - Nad mohylou Janka Capku.

Ilustračné foto. Foto: TASR/Jana Vodnáková
Kláštor pod Znievom/Bratislava 18. august (TASR) - Pred 150 rokmi 18. septembra v Kláštore pod Znievom zomrel talentovaný básnik Ján Capko, ktorý písal pod pseudonymom Miloslav Znievsky (alebo Zniovsky). Na margo jeho tvorby básnik Andrej Sládkovič povedal: "Capko mal nevšedné vlohy a talent, rástla v ňom poetická osobnosť".

Narodil sa 19. septembra 1846 v Kláštore pod Znievom. Rodina Capkovcov bola hlboko národne uvedomelá a mimoriadne sa zaslúžila o matičné hnutie a osobitne o vznik slovenského gymnázia v Kláštore pod Znievom.

Ján Capko študoval na gymnáziu v Banskej Bystrici práve v čase, keď tam pôsobili vynikajúci slovenskí profesori na čele s Martinom Čulenom. Tu sa národne a literárne formoval a začal literárne tvoriť. Po obsadení bystrického gymnázia maďarskými profesormi odišiel študovať do Nitry. Neskôr sa vrátil späť do Banskej Bystrice a po maturite sa rozhodol študovať právo v Bratislave. Zapojil sa do aktívnej národnej práce. Po prvom semestri však vážne ochorel, vrátil sa do Kláštora pod Znievom, kde 18. augusta 1867 vo veku 21 rokov zomrel. Pochovaný je na tunajšom cintoríne.

Básne začal písať ako študent gymnázia. Svoje prvotiny publikoval v rôznych časopisoch. Po predčasnej smrti jeho básne zozbieral spisovateľ Andrej Trúchly-Sytniansky a vydal v roku 1868 pod názvom Sirôtky s úvodnou básňou od Andreja Sládkoviča - Nad mohylou Janka Capku.

Na rodnom dome má Ján Capko odhalenú pamätnú tabuľu. Od znalca znievskych dejín Miloša Štillu vyšla v roku 1962 publikácia o jeho živote a práci pod názvom Nedopovedané slová; o živote a diele Jána Miloslava Capku-Znievskeho, 1846-1867.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

20. septembra 2017 21:46

Vychádza pokračovanie knižky pre teenagerov Život Adama 2
Autor knihy Peter „Petko“ Opet, známy zo skupiny Polemic, sa v nej opäť inšpiroval príbehmi svojho syna – tentoraz už šiestaka Adama, ktorý je zábavný, rebelský, prchký.

sk
20. septembra 2017 12:02

Láska je tajná prísada
Odlišnejších kuchárov by ste len ťažko hľadali. Andrew Knight podľahol kuchárskemu umeniu zvodnej haute cuisine, kým Brooke Dayová podáva svojim hosťom jedlá tradičnej novoanglickej kuchyne.

sk
19. septembra 2017 21:24

Limitovanú edíciu Dobšinského rozprávok uviedli do života soľou
Kompletné trojzväzkové vydanie Prostonárodných slovenských rozprávok viazaných v koži uviedol do života soľou minister kultúry SR Marek Maďarič.

sk

Téma TASR


Historický kalendár

Medzinárodný deň proti sexuálnemu zneužívaniu a obchodu so ženami a deťmi - vyhlásený bol v januári 1999 na Svetovej konferencii ...Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac