< sekcia Košický kraj

Dobrovoľníci opäť vyčistia časti Slovenského raja po letnej sezóne

Roklina Suchá Belá je jednou z najnavštevovanejších lokalít v NP Slovenský raj, ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta

Dobrovoľníci sa zídu v sobotu ráno na jedenástich miestach.

Stratená 8. októbra (TASR) – Slovenský raj zažije tento víkend ďalšie veľké upratovanie. Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Slovenský raj pripravila na 10. október ďalší ročník Čistenia Slovenského raja, a to hneď na viacerých miestach. „Sme radi, že sa ešte stále nájdu ľudia, ktorí chcú dobrovoľne pomôcť nášmu národnému parku a svojmu okoliu. Je to dôkaz, že im okolie a príroda nie sú ľahostajné. Po minulom roku sa počet záujemcov o čistenie zvýšil, na viacerých miestach Slovenského raja naplníme smetné nádoby odpadom, ktorý do prírody nepatrí a raj si tak môže na chvíľu oddýchnuť,“ uviedla predsedníčka OOCR Slovenský raj Erika Oravcová.

Dobrovoľníci sa zídu v sobotu o 08.00 h na jedenástich miestach, konkrétne pri Obecnom úrade v Betliari, na Námestí baníkov v Dobšinej, na Bielych Vodách pred vstupom na Zejmarskú roklinu, pred obecnými úradmi v obciach Dedinky, Stratená, Smižany, Vernár a Hranovnica, tiež na Čingove, v Telgárte časť Pusté pole a v Letanovskom mlyne. Čistiť sa bude okolie samospráv, ako aj turistické chodníky, z ktorých vynesú to, čo do Slovenského raja nepatrí – komunálny odpad, pneumatiky, starú elektroniku a iné veci, ktoré sú nebezpečenstvom nielen pre tunajšiu flóru a faunu, ale aj pre návštevníkov národného parku.

„Vybrali sme 11 hlavných trás. Dobrovoľníci pôjdu smerom k Dobšinskej ľadovej jaskyni, na Stratenú a Stratenskú pílu, k Palcmanskej maši a z Telgártu smerom na Pusté Pole,“ doplnila Oravcová. Upratovať sa bude aj Dobšinský kopec a okolie, Zejmarská roklina a okolie, okolie Betliara, Hranovnice – Spišský Štiavnik – kaštieľ, Vernára a Smižian, Čingov a Letanovský mlyn. „Dúfame, že počasie nám bude priať a ľudia ochotní pomôcť sa zídu v hojnom počte s dobrou náladou,“ konštatovala Oravcová. Čistenie raja sa touto akciou nekončí, opakuje sa každý rok na jar a na jeseň. „Budeme dúfať, že každým razom sa vyzbiera menej a menej odpadkov,“ uzavrela Oravcová.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.