< sekcia Košický kraj

Poľovnícke dni G. Andrássyho sa v Betliari uskutočnia už po šiestykrát

Na snímke kaštieľ v Betliari. Foto: TASR/František Iván

Gejza I. Andrássy bol významným cestovateľom, úspešným podnikateľom, politikom a športovcom.

Betliar 11. júna (TASR) – Slávnostný poľovnícky sprievod, výstava trofejí a zhodov, lesnícka pedagogika, ale aj poľovnícka hudba či ukážky poľovníckej kynológie, lukostreľby a signálov. To všetko čaká na návštevníkov Poľovníckych dní Gejzu Andrássyho, ktoré sa v dňoch 14. a 15. júna po šiestykrát uskutočnia v kaštieli Betliar a jeho parku v okrese Rožňava.

„Gejza I. Andrássy bol významným cestovateľom, úspešným podnikateľom, politikom a športovcom. Holdoval aj výtvarnému umeniu a začiatkom 20. storočia sa zaradil medzi významných predstaviteľov amatérskej fotografie. Okrem toho, že bol vášnivým športovcom, veľmi rád poľoval, organizoval chýrne poľovačky v Betliari a hony v Parchovanoch,“ uviedla kultúrno-propagačná manažérka Múzea Betliar Judita Krajčiová.

Doplnila, že Gejza I. pokračoval aj v rozširovaní zvernice, ktorú v Betliari založil jeho otec gróf Emanuel I. Andrássy pre jeleniu, danieliu a mufloniu zver v roku 1885. Počas 2. svetovej vojny zvernica zanikla, ale Štátne lesy ju obnovili už v roku 1967.

„Zvernica v Betliari patrí medzi najstaršie v súčasnosti fungujúce zariadenia svojho druhu na Slovensku. Prvý bod programu poľovníckych dní bude venovaný práve odhaleniu tohto významného lesníckeho miesta,“ zakončila Krajčiová.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.