Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 8. máj 2024Meniny má Ingrida
< sekcia Košický kraj

Slávny Waldemar Matuška sa narodil počas umeleckého turné v Košiciach

Bratislava, 15. jún 1968. Na archívnej snímke Helena Vondráčková a Waldemar Matuška spievajú pieseň "To se nikdo nedoví" na III. medzinárodnom festivale populárnych piesní Bratislavská lýra 1968 v PKO. Foto: TASR/Alojz Prakeš

Úspešnú spevácku dráhu Waldemara Matušku dnes dokumentujú tri desiatky vydaných albumov a kompilácií.

Bratislava 2. júla (TASR) – Dnes uplynie 85 rokov od narodenia speváka Waldemara Matušku. Narodil sa v Košiciach 2. júla 1932, kde bola jeho matka, operetná speváčka Mia Malinová na umeleckom turné. Vyrastal v Prahe a tu aj začal chodiť do školy. V Poděbradoch absolvoval sklárske učilište. Začal pracovať ako sklár v Karlových Varoch, pre slabú fyzickú zdatnosť však túto prácu aj skoro ukončil.

Vrátil sa do Prahy, kde začal spievať v Československom súbore piesní a tancov. Po matke totiž zdedil výrazný hudobný aj herecký talent, naučil sa hrať na viacerých hudobných nástrojoch. Po vojenskej službe pracoval ako osvetár v Chebe, tam aj začal so spievaním s amatérskymi skupinami.

Bratislava, 16. jún 1968. Na archívnej snímke povereník SNR pre kultúru a informácie Štefan Brenčič (vľavo) s Waldemarom Matuškom počas recepcie v bratislavskom hoteli Carlton po skončení festivalu "Bratislavská lýra 1968" v Bratislave.
Foto: TASR/Alojz Prakeš


Ďalšia jeho cesta viedla opäť do Prahy, kde hrával príležitostne na bendžo aj gitare v Redute. Vo februári 1960 dostal angažmán v divadle Semafor, tu začal spievať v zbore v inscenácii Člověk z půdy. Tri mesiace nato mala v Semafore premiéru nová hra Zuzana je sama doma a tu už dostal jednu z hlavných postáv. V novembri 1960 nahral s orchestrom Karla Vlacha prvú skladbu Souvenirs. Ďalšie hity na seba nenechali dlho čakať, medzi nimi duety s Evou Pilarovou Ach, ta láska nebeská (1962) a Tam za vodou v rákosí (1963). Ach, ta láska nebeská sa stala hitom roka 1962 a Matuška získal prvého zlatého slávika v novovzniknutej ankete spevákov populárnej hudby týždenníka Mladý svět.



V roku 1962 viedla Matuškova cesta do divadla Rokoko. Tam účinkoval v hudobných inscenáciách Labyrint světa, Rokokokoktejl či Osem lások Waldemara Matušku. V roku 1965 vydal prvú LP platňu Zpívá Waldemar Matuška. So stúpajúcou popularitou prichádzali aj filmové ponuky, zahral si vo filmových muzikáloch Kdyby tisíc klarinetů, Noc na Karlštejne, Ta naše písnička česká alebo komédiách Limonádový Joe či Fantom z Morrisvillu. Známe boli aj jeho televízne programy Dobrý večer s Waldemarem.

V roku 1969 odišiel z Rokoka a rozhodol sa pre sólovú dráhu. Spieval s orchestrom Václava Hybša, od roku 1976 potom so skupinou KTO. V roku 1976 si zobral za manželku speváčku Olgu Blechovú. V roku 1986 emigrovali do Spojených štátov, žili v St. Petersburgu na Floride. Zomrel 30. mája 2009 v Miami na Floride.

V tretí deň Bratislavskej lýry boli dopoludnia skúšky na večerné vystúpenia. Na pódiu český spevák Václav Neckář. Helena Vondráčková a Waldemar Matuška, 15. júna 1968.
Foto: TASR - M. Borodáčová


Úspešnú spevácku dráhu Waldemara Matušku dnes dokumentujú tri desiatky vydaných albumov a kompilácií. V roku 2007 vyšla dvojkompilácia Slavík z Madridu/To nejlepší. Z roku 2009 je trojkompilácia jeho piesní pod názvom Sbohem lásko/Zlatá kolekce. Vo februári 2012 vyšla Zlatá albumová kolekcia Nebeskej kovboj, ktorá obsahuje 18 CD s jeho piesňami. V Spojených štátoch vydal tri albumy, Teče voda, teče, Niagara a vianočný Merry Christmas.

Manželka Olga so synom Waldemarom Georgeom Matuškom vydali v roku 2009 knihu Matuškových spomienok pod názvom Tisíc mil, těch tisíc mil.