Kultúra

Kremnické gagy ponúkli klauniády aj pouličné produkcie

V Uličke slávnych nosov v sobotu (24. 8.) počas Festivalu humoru a satiry Kremnické Gagy uviedli do života knihu príbehov zdravotných klaunov Na zázraky máme nos.,aktualizované 

Španielski divadelníci sa pre vystúpenie v Štiavnici učia po slovensky

Inscenáciu, ktorá nastoľuje otázku, či je šťastie, alebo prekliatie byť baníkom, si 29. augusta príde pozrieť aj niekoľko desiatok členov Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska.

Bratislavské Zlaté piesky žili Uprisingom, reggae tóny prerušili búrky

Prvým jamajským interpretom bol veterán Eek-A-Mouse, rodným menom Ripton Joseph Hylton. Stálicou reggae scény je už viac ako štyridsať rokov, na Slovensku mal koncertnú premiéru.

B. Mistríková: Cigánsky bašavel je o lámaní predsudkov voči Rómom

Okrem prezentácie rómskej kultúry, jej rôznych štýlov cez hudbu, tanec, kuchyňu či jazyk, ponúka súčasný ročník podľa jej slov aj novinku, ktorou je virtuálna realita.

Švolík vystavuje v Bratislave veľkoplošné hravé portrétne fotografie

Návštevník sa pousmeje pri portrétoch účastníkov prvého sympózia (2009), ktorých autor fotografoval so zváračskou ochrannou maskou.

Ešte raz a naposledy prichádza do kín Rambo v podaní S. Stalloneho

Po neľútostných bojoch v džungli a púšti sa dej zavŕši tam, kde sa v snímke Prvá krv začal. Doma v Amerike.

Skupina Katrina & The Waves sa predstaví v Bratislave

Katrina & the Waves sú na scéne od roku 1981, lídrom kapely je Američanka Katrina Elizabeth Leskanich (1960). Rok nato vydali debutovú platňu Shock Horro.

Pred 115 rokmi sa narodil autor románu Živý bič Milo Urban

Do literatúry vstúpil Urban v roku 1920 časopiseckým uverejňovaním poviedok. Po dvoch rokoch sa predstavil novelou Jašek Kutliak spod Bučiny, ktorá predznamenala takmer celú jeho prozaickú tvorbu.

Hlavnú cenu na Sarajevskom festivale získala snímka z Holandska

Film opisuje príbeh dievčaťa, ktoré opúšťa Holandsko a cestuje do svojej rodnej Bosny, kde chce navštíviť svojho chorého otca, ktorého ešte nikdy nevidela.

Bratislava žije hudbou, začal sa Uprising festival

Headlinerom prvého večera Uprisingu bola ikona svetovej pop music, Američanka Ms. Lauryn Hill.

J. L. Borges, majster literárnych fikcií, sa narodil pred 120 rokmi

Jorge Luis Borges sa narodil 24. augusta 1899 v Buenos Aires. Pochádzal zo starej kreolskej rodiny a po matke mu v žilách prúdila aj írsko-anglická krv.

FOTO: Kremnické gagy otvorila prezidentka akadémie humoru E. Holubová

Návštevníkov čaká počas troch dní viac ako sedem desiatok vystúpení. Gagy budú tento rok ovládať ženy, podtitul tohto ročníka znie Ženy v humore, humor v ženách.,aktualizované 

Piešťanský festival Lodenica ponúkne známe mená

Na troch pódiách sa v Autocampingu Lodenica v priebehu troch dní od 29. do 31. augusta predstavia známe osobnosti českej a slovenskej hudobnej scény v týchto žánroch.

RTVS prichádza na jeseň s novinkami, ale aj známymi reláciami

S novými časťami sa vrátia aj dokumentárne série Moja diagnóza a Família, Silná zostava, Večera s Havranom, SK DEJINY, Experiment, Trochu inak s Adelou či Anjeli strážni Aleny Heribanovej.

Festival Viva Musica! vrcholí, Symfóniu o Zemi premietnu aj v Rači

Názov koncertu Pavol Barabáš: Symfónia o Zemi napovedá, že sa týka filmovej hudby.

P. Pellegrini: Kto je ďalší? je skvelý film aj výchovná pomôcka

Snímku inšpirovanú skutočnými príbehmi zo Slovenska, Ruska a Kanady tvoria tri poviedky, v ktorých internet priviedol hlavných hrdinov až na hranicu života a smrti.

Kremnickým gagom budú tento rok kraľovať ženy

V Uličke slávnych nosov pribudne reliéf prvej dámy slovenského humoru Magdy Pavelekovej.

Matica slovenská sa zapojí do Scénickej žatvy 2019

Na tohtoročnom festivale si diváci od 28. augusta do 1. septembra v Martine pozrú 15 divadelných predstavení zo Slovenska, dve z Českej republiky a jedno zo Srbska.

Vo veku 71 rokov zomrel známy slovenský spisovateľ a kritik umenia

Inštitúcia ďalej informovala o tom, že posledná rozlúčka so zosnulým sa uskutoční v utorok 27. augusta v bratislavskom krematóriu.