< sekcia Kultúra

Československé dni v Rádiu Devín ukážu prieniky tvorby umelcov

Ilustračná snímka. Foto: TASR Martin Ferenčík

Okrem nahrávania programu Rádio Devín na cestách v Košiciach sa verejnosť môže zúčastniť koncertu rezidenčného súboru Rádia Devín – Quasars Ensemble.

Bratislava 11. októbra (TASR) - Československé dni v Rádiu Devín je názov série verejných podujatí, ktoré pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa pripravilo Rádio Devín. Prvé z podujatí sa uskutoční v nedeľu 14. októbra v Štátnej filharmónii v Košiciach. TASR o tom informovala hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

"Vznik Československa v roku 1918 môžeme vnímať nielen ako významnú politickú, ale aj ako kultúrnu udalosť a 100. výročie je preto príležitosťou pripomenúť si prieniky tvorby renomovaných českých a slovenských osobností v oblasti kultúry a umenia,“ priblížil šéfdramaturg Rádia Devín Peter Janků.

Okrem nahrávania programu Rádio Devín na cestách v Košiciach sa verejnosť môže zúčastniť koncertu rezidenčného súboru Rádia Devín – Quasars Ensemble alebo otvorenia sezóny Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu. V rámci podujatí sa uskutoční aj koncert legiend československej folkovej scény a stretnutie slovenských a českých laureátov literárnych súťaží.

Ďalšou verejnou aktivitou je improvizovaná rozhlasová hra, ktorú v sobotu 20. októbra spoločne naživo nahrávajú české Rádio IVO a slovenské divadlo Gasparego. Československé dni v Rádiu Devín ukončí vo štvrtok 25. októbra podujatie Osmičková pyramída. Pre návštevníkov je pripravené premietanie historického dokumentu aj výstava o kontextoch vzniku Československa. Moderátori Soňa Gyarfášová a Štefan Chrapa budú na túto tému diskutovať s pozvanými historikmi a odborníkmi.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.