< sekcia Kultúra

Nezabudnuteľný Jánošík by oslavoval svoje 70. narodeniny

Foto: TASR/Vladimír Benko

Michal Dočolomanský sa vďaka svojmu talentu a cieľavedomého snaženiu sa zaradil medzi slovenské herecké veličiny.

Bratislava 25. marca (TASR) - Popredný slovenský umelec, dlhoročný člen Slovenského národného divadla (SND), herec, spevák a tanečník Michal Dočolomanský by v nedeľu 25. marca oslavoval svoje 70. narodeniny.

Patril medzi najúspešnejších a najčastejšie obsadzovaných hercov. Na prvej činohernej scéne bol medzi výraznými osobnosťami slovenského divadelníctva v 60. a 70. rokoch 20. storočia a vďaka svojmu talentu a cieľavedomého snaženiu sa zaradil medzi slovenské herecké veličiny.

Michal Dočolomanský sa narodil 25. marca 1942 v mestečku Niedzica, ktoré v tom čase patrilo vtedajšiemu Slovenskému štátu. Po druhej svetovej vojne, keď Niedzica pripadla Poľsku, sa rodina presťahovala na Slovensko a detstvo strávil Michal Dočolomanský vo Svätom Jure. Tam mu učaroval svet javiska ochotníckeho divadla. Ako 13-ročný vo Svätom Jure dostal svoju prvú divadelnú úlohu v rozprávke Hansa Christiana Andersena Snehová kráľovná. S ochotníckym divadlom vo Svätom Jure sa rozlúčil úlohou v hre Geľo Sebechlebský.

V roku 1964 absolvoval štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. V tom istom roku sa stal členom Činohry Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave, kde hral už aj ako študent VŠMU.

Patril medzi najúspešnejších a najčastejšie obsadzovaných slovenských hercov. Stvárnil veľké množstvo divadelných postáv. Ako výrazný dynamický herec prejavil všestranný talent pri uvádzaní vážnych charakterových rolí i portrétov komických typov. Nezabudnuteľné sú jeho postavy v Ibsenovej dráme Peer Gynt, v komédii Brooklynská noc, v muzikáli Neila Simona Pozor na Leona a v mnohých ďalších.

Foto: TASR/Pavel Neubauer
V roku 1974 ho režisér Karok Zachar obsadil do úlohy Jánošíka v slávnom muzikáli Ernesta Brylla a Katerzyny Gärtnerovej Na skle maľované. Od premiéry muzikálu v roku 1974 absolvoval nepretržite niekoľko sto predstavení.

V roku 1962 debutoval menšou úlohou vo filmovej veselohre Výlet po Dunaji. Slovenský a český film mu poskytol veľa významných hereckých príležitostí, najmä v postavách mladých atraktívnych a romantických mužov. Stvárňoval aj zložitejšie charakterové úlohy, napríklad Tvár v okne (1963), Medená veža (1970), Červené víno (1972), Hriech Kataríny Padychovej (1973), Skrytý prameň (1973), Horúčka (1975), Stratená dolina (1976), Adéla ještě nevečeřela (1977), Noční jazdci (1981), Tajomstvo hradu v Karpatoch (1981), Tisícročná včela (1983), Mŕtvi učia živých (1983), Cena odvahy (1986), Právo na minulosť (1989), Súkromné životy (1990).

Bohaté herecké príležitosti sa mu naskytli v televíznych filmoch Tri gaštanové kone (1966), Generácia (1969), Medený gombík (1970), Zypa Cupák (1976), Sváko Ragan (1976), Jedenáste prikázanie (1977), Štrnásť výstrelov (1981).

Z pesničiek, ktoré naspieval, si mnohí určite pamätajú úvodnú pieseň z večerníčkového seriálu pre deti Macko uško. Známe sú okrem iných aj piesne Mama, ľúbim Ťa, Smoliar, Za rána za rosy a Zbohom buď, lipová lyžka. Posledná je z legendárneho seriálu Na skle maľované.


Dostal príležitosť zahrať si na Malej scéne SND jednu z úloh v komornej hre Johna Murrella Posledné leto Sarah Bernhardtovej, ktorej premiéra bola v januári 2004. Od januára 2006 účinkoval v jednom z najznámejších titulov broadwayských muzikálov všetkých čias Hello, Dolly! Na doskách SND dostal úlohu ducha Hamletovho otca, ktorého smrť máta hlavnú postavu.

V januári 2004 získal Michal Dočolomanský najviac hlasov a udelili mu 1. cenu v kategórii herec v diváckej ankete OTO 2003.

Aktivity známeho herca však presahovali rámec divadla. V marci 2004 prevzal umelecké gestorstvo nad prvou Súkromnou strednou umeleckou školou filmovej, televíznej, rozhlasovej tvorby a techniky na Slovensku. Na obrazovke STV uvádzal reláciu Ranč, v TV Markíza účinkoval v relácii Inkognito a v roku 2004 moderoval súťaž Páli vám to? na JOJ-ke.

Objavoval sa na mnohých kultúrnych podujatiach. V decembri 2006 si napríklad zaspieval s kapelou Ivana Táslera IMT Smile na jej koncerte v bratislavskom SND.

Prezident SR udelil 1. septembra 2007 Michalovi Dočolomanskému Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne významné zásluhy o rozvoj kultúry a divadelného umenia a v tom istom roku mu udelili cenu Literárneho fondu za celoživotnú tvorbu.

Michal Dočolomanský zomrel 26. augusta 2008 v Bratislave vo veku 66 rokov. Popredný slovenský umelec bojoval v ostatnom čase svojho života s rakovinou.

V jeho rodnej poľskej Niedzici mu 10. júla 2010 slávnostne odhalili pamätnú tabuľu. Podujatie organizoval Spolok Slovákov v Poľsku (SSP) a zúčastnili sa na ňom aj predstavitelia organizácií zahraničných Slovákov, hostia Dní slovenskej kultúry v Malopoľsku organizovaných SSP, generálny konzul SR v Krakove Marek Lisánsky, zástupcovia miestnej štátnej správy a samosprávy, ako aj poľské a slovenské médiá.