Kultúra

Kniha Najkrajšie mestské prechádzky uvádza aj menej známe zaujímavosti

TASR, 19. augusta 2017 10:47

Putovanie každým z 39 miest začína autor na železničnej prípadne autobusovej stanici. Ich pozoruhodnosti dopĺňa najvýznamnejšími tradičnými slávnosťami, festivalmi a ďalšími podujatiami.

Na Facebooku sa našli viacerí milovníci tejto knižky. Foto: Facebook
Bratislava 19. augusta (TASR) – Nová kniha Najkrajšie mestské prechádzky poslúži nielen turistom, ale aj priaznivcom histórie a kultúry. Napísal ju známy cestovateľ po Slovensku Ján Lacika a vyšla v bratislavskom vydavateľstve Dajama.

"Knižka je o fenoméne, ktorý sa dá nazvať mestská turistika. Nemyslíme obvyklé presúvanie sa po uliciach a námestiach medzi obchodmi. Ide nám o ušľachtilé pešie poznávanie kultúrnych a historických hodnôt miest a ich zákutí. Knihu sme koncipovali tak, aby čitateľom poslúžila ako stručný návod v rámci jednej prechádzky prejsť najzaujímavejšími mestami na Slovensku a urobiť si o nich základný obraz," uviedla pre TASR Daniela Kollárová z Dajamy.

Putovanie každým z 39 miest začína autor na železničnej prípadne autobusovej stanici. Ich pozoruhodnosti dopĺňa najvýznamnejšími tradičnými slávnosťami, festivalmi a ďalšími podujatiami. Informačné texty sú doplnené fotografiami dominánt a ich označením na mapke. Nechýbajú zaujímavosti v blízkom okolí miest.

Čitateľ sa dozvie, prečo najmenšie z troch vinohradníckych malokarpatských miest, Svätý Jur, má ako jediné mestskú pamiatkovú rezerváciu. Kde v Trnave je najstaršia socha M. R. Štefánika a koľko veží je v meste. Aké architektonické staviteľské skvosty od historicizmu cez secesiu po modernu sú v centre Piešťan. Kedy a prečo bola Žilina dva mesiace hlavné mesto Slovenska. Kde v Liptovskom Mikuláši sa konalo v roku 1918 prvé prvomájové zhromaždenie. V Trenčianskych Tepliciach sú utorňajšie prehliadky kúpeľov Hamman postavených v roku 1888 podľa letného sídla egyptského miestokráľa Izmaila. Prečo sa Martin považuje za najslovenskejšie mesto a kultúrnu metropolu. Že zdola je prístupné horné mesto Ružomberok po šiestich schodiskách, ktoré majú 79 schodov. Trenčín má Múzeum kolies. Komu vďačia Popradčania za postavenie Podtatranského múzea v roku 1887.

V Holíči je jedna z najstarších manufaktúr u nás, jediný zachovaný veterný mlyn a atrakciou je člnkovanie vo vodnej priekope kaštieľa. Budova jezuitského kolégia v Skalici patrí medzi najstaršie stredné školy, ktoré stále slúžia pôvodnému účelu a mlyn bratov Pilárikovcov je technická pamiatka s dobre zachovaným zariadením. Mestské hradby zo 17. storočia v Modre patria k najzachovalejším, majú 2300 metrov, čo sú dve tretiny pôvodnej dĺžky. V budove bývalého Soľného a medného úradu (1828) v Liptovskom Hrádku bola prvá poľnohospodárska škola na Slovensku (1870) a má najvyššie položené arborétum v strednej Európe založené v roku 1888, ktoré je od roku 1982 chránená študijná plocha. Dominantou centra Levíc je bývalý Schoellerov mlyn z roku 1889 a na okraji mesta areál hradu z 13. storočia.

Zaujímavé sú aj informácie, že mesto Vysoké Tatry má rozlohu takmer ako Bratislava. V Tatranskej Lomnici vznikli prvé štátne kúpele v Tatrách (1892) a do tejto vysokopoloženej osady vedie železnica z dvoch strán. Dolná stanica visutej lanovky na Skalnaté pleso architekta Dušana Jurkoviča od roku 1999 pustne. Múzeum TANAP-u má v lete aj exteriérovú časť. V mestskej pamiatkovej rezervácii v Podolínci je 63 nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok, čo je viac ako v krajskej Žiline. Humenský zámok patrí medzi najväčšie na Slovensku a je jeden z mála panských sídiel, ktoré si zachovali pôvodné interiéry.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 21:05

Kristína predstavila nový videoklip: Vznikal v historickej Bratislave
Krásne kvety, či folklórne motívy majú podčiarknuť Kristíninu radosť zo života. video

sk
včera 19:21

Právo na šťastie odštartovalo 26. ročník festivalu Divadelná Nitra
Medzinárodný festival Divadelná Nitra ponúkne počas piatich dní 14 predstavení a 40 akcií v sprievodnom programe.

sk
včera 19:21

Veľký comeback The Killers: Predstavili nový album Wonderful Wonderful
Novinka bude podľa slov kapely ich zatiaľ najexperimentálnejším albumom, čo potvrdil aj pilotný singel The Man. video

sk

Najčítanejšie Kultúra

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac