< sekcia Kultúra

FOTO: Ples v opere sa niesol v znamení Rapsódie šťastia

Na snímke historická budova Slovenského národného divadla, v ktorej sa konal 19. ročník dobročinného Plesu v opere 12. januára 2019 v Bratislave. Foto: FOTO TASR – Jakub Kotian

História Plesu v opere sa začala písať v roku 2001. Na začiatku bol zámer nadviazať na plesovú tradíciu, ktorá sa pestovala v mestách po celom Slovensku.

Bratislava 13. januára (TASR) - Povestným úderom na gong oficiálne otvorila 19. ročník Plesu v opere výnimočná žena, špeciálna pedagogička a zakladateľka občianskeho združenia pre ľudí so spinabifida a/alebo hydrocefalus Terézia Drdulová. Sama je matkou syna s ťažkým ochorením, z ktorého je dnes úspešný mladý muž, ktorý dostal ocenenie aj od prezidenta Slovenskej republiky.

Prepojením dobročinného zámeru a programu je samotná téma plesu, ktorou je Rapsódia šťastia. Jedným z cieľov inkluzívneho vzdelávania je vytváranie dobrej atmosféry v bežných triedach, kde by sa deti cítili šťastné a akceptované. Dôležitosť radosti pripomenul hosťom v priestoroch historickej budovy Slovenského národného divadla úvodný ceremoniál postavený na zvukoch tela, vokáloch a rytmike v podaní piatich sólistov.

Doplnený bol o prvky ako step či body drumming v podaní zoskupenia Project Wings pod vedením Britky Carly Jeffersonovej. O hudobnú dramaturgiu sa postaral Oskar Rózsa. Úvod Plesu v opere netradične patril iba vokálom a zvukom vytvoreným netradičnou formou. Nezaznel jediný tón z nástrojov a pritom to bola ozajstná oslava hudby v podaní beatboxera, skladateľa a speváka En.Dru, Svetlany Rymarenkovej, Ondrěja Rumla, Jaroslava Dolníka a Davida Uličníka.

Prvé tanečné kolo tradične patrilo valčíkom. Big Band Gustáva Broma sprevádzal slovenské operné hviezdy Miroslava Dvorského a Evu Hornyákovú. Spoločne ponúkli dueto Lippen Schweigen z operety Veselá vdova a skladbu Andreu Bocceliho Time to Say Goodbye.Prvé tanečné kolo novej plesovej sezóny osviežila Eva Hornyáková aj sólovým vystúpením s  hitom I Feel Pretty z muzikálu West Side Story a piesňou z  operety Čardášová princezná. V ďalšom programe sa predstavili spevák a skladateľ Ondřej Gregor Brzobohatý a speváčka Marta Jandová. Brzobohatý ponúkol skladby Identity, Dohoda, Je toho moc či I feel Good od Jamesa Browna alebo Kiss od Princea, s Martou Jandovou pridali niekoľko duet. Skupina Vidiek s frontmanom Jánom Kuricom sa netradične predstavila s dvoma speváčkami - Katarínou Knechtovou a Emmou Drobnou.

Plesajúcich hostí v netradičnom hudobnom súboji na dvoch pódiách zabávali v tandeme dve košické formácie - slovenský Freddie Mercury Peter Pačut so skupinou Queenmania a "slovenskí bítlsáci" The Backwards.

Každá na opačnom konci tanečného parketu striedali skladby skupín The Beatles a Queen. Známe hity A Hard Day's Night, Can't Buy Me Love, Help, I Should Have Known Better či Hey Jude striedali hity Crazy Little Things Called Love, Don't Stop Me Now či Bohemian Rhapsody.

"Ak dokážeme vyzbierať na Plese v opere za jeden večer približne štvrť milióna eur, tak to sú obrovské peniaze, za ktoré musíme byť účastníkom veľmi vďační. Ten hlavný účel je pritiahnuť celospoločenskú pozornosť, pretože tých tristo párov na plese nevie vyriešiť všetky problémy Slovenska. A tých je veľmi veľa. Oni vedia upozorniť a tak trocha nabudiť tých ďalších aj kompetentných, aby sa s vecami začalo robiť," povedal pre TASR zástupca hostiteľa Plesu v opere Pavol Lančarič, generálny riaditeľ Orange Slovensko.

História Plesu v opere sa začala písať v roku 2001. Na začiatku bol zámer nadviazať na plesovú tradíciu, ktorá sa pestovala v mestách po celom Slovensku. Dnes predstavuje toto podujatie nielen prepojenie vysokého kultúrneho zážitku a spoločenskej elegancie, ale neodmysliteľne k nemu patrí aj jeho dobročinné poslanie.

Na vlaňajšom 18. ročníku dobročinného Plesu v opere hostia plesu venovali historicky najvyššiu sumu - 254.620 eur. Od roku 2010 tak dobročinný Ples v opere rozdelil úctyhodných 1,8 milióna eur.

Ples v opere zaznamenal úspech u účastníkov


„Vedeli sme, že prvýkrát udrie na gong osoba, ktorú verejnosť bežne nepozná a myslíme si, že by ju poznať mala. Mala by poznať jej odkaz o tom, čo Terézia Drdulová robí dlhé roky. Bolo pre nás cťou, že prijala našu ponuku, a že udrie na gong za všetky deti so zdravotným znevýhodnením a ich rodiny. Tento rok ako minulý podporíme program inkluzívneho vzdelávania detí so zdravotným znevýhodnením, my sme ten program na základe výťažku z minulého roka už veľmi úspešne rozbehli, videli sme nielen záujem o to a veľkú potrebu, ale že sa riešia aj veci, ktoré je potrebné riešiť. Nedokázali sme uspokojiť potreby a záujmy všetkých škôl, takže myslím, že naozaj to má veľký zmysel pokračovať aj ďalej,“ povedala pre TASR riaditeľka plesu Andrea Cocherová.

„Zabávame sa s manželkou veľmi dobre, dvakrát som na tomto plese už účinkoval v programe, dnes som ako oficiálny hosť. Máme radi takéto spoločenské udalosti, kde stretávame priateľov. Od mladosti sa snažím pomáhať, tak som bol vychovaný. Pomáham nielen finančne, ale aj pracovne, brigády či benefičné akcie pre našu cirkevnú spoločnosť, minulý rok som adoptoval v Afrike dieťa, aj takú formu podpory som zvolil,“ uviedol sólista opery SND Pavol Remenár.

„Cítim sa tu výborne, som tu už štvrtý rok, mám úžasné garde, aké len môže byť, môjho ocina, ktorý je tu so mnou už tretí rok po sebe. Teším sa, že každý rok začíname tým, že ideme na toto krásne podujatie, ktoré má charitatívny cieľ. Tento večer ma inšpiruje tým, ako je pripravený program, aká je scéna. Celkovo milujem inšpiratívne veci, viem porovnávať aj predchádzajúce ročníky a čo z tohto by som mohla použiť v rámci nášho projektu,“ doplnila Karolína Chomisteková, riaditeľka súťaže krásy Miss Slovensko.

„Som druhýkrát na tomto plese, mám z neho veľmi dobrý pocit, nielen z toho, že stretnem veľmi veľa priateľov, v prvom rade ma však zaujíma charitatívny rozmer celého plesu. Akákoľvek charitatívna akcia, podporujúca zdravotne znevýhodnených či hendikepovaných, sociálne slabších, detí i dospelých má zmysel. Zdravotne znevýhodnené deti majú rovnaké právo na vzdelanie ako ktorékoľvek iné. Pritom mnohé z nich v niektorých oblastiach prevyšujú svojimi schopnosťami deti, ktoré sa nemusia pasovať so žiadnymi problémami,“ dodala pre TASR generálna riaditeľka Divadla Nová scéna Ingrid Fašiangová.

„Je to krásne podujatie, cítime sa tu veľmi dobre, či už ako účinkujúci alebo iba plesoví hostia. Sme radi, že aj my môžeme prispieť k pomoci pre zdravotne znevýhodnené deti. Na tomto plese sme hrali už viackrát, a dnes sme si prizvali aj dve krásne slovenské speváčky, Katku Knechtovú a Emmu Drobnú,“ pochválil sa líder kapely Vidiek Janko Kuric.

„Veľmi sa mi tu páči, je vždy ušľachtilé pomáhať tým, ktorí našu pomoc potrebujú. Rada som prijala pozvanie na tento ples, a ešte k tomu na vystúpenie s Ondrom Brzobohatým, s ním sme už spolu vystupovali viackrát a sme už zohratí,“ pridala svoj názor speváčka Marta Jandová.

„Je to nádherné, keď sa pomáha akýmkoľvek spôsobom, a akýmkoľvek ľuďom, ktorí tú finančnú pomoc potrebujú, či už je to sociálna inklúzia, detská onkológia alebo akákoľvek inštitúcia, ktorá je závislá od pomoci štedrých ľudí,“ hovorí herec Matej Landl.

„Nie sme tu prvýkrát, aj sme tu už hrali, cítime sa výborne, máme tu veľa známych, je to pekná akcia, možno to vyzerá, že by som mal chodiť iba v koženej bunde a rifliach, ale viem si obliecť aj smoking. Veľmi dobrý je pohľad na pódium z parketu, keď nemusím hrať, iba sa zabávať. Aj keď ma to občas napadne vyskočiť na to pódium a ukázať aj niečo svoje. Tohtoročná téma plesu ma veľmi oslovila, je skvelé, ak jednotlivci a súkromné spoločnosti dokážu prispieť k zlepšeniu inklúzie detí do bežnej spoločnosti,“ dodáva gitarista a textár skupiny Hex Martin Fefe Žúži.