< sekcia Kultúra

Speváčka Diana Ross oslávi 75. narodeniny

Na archívnej snímke z 12. februára 2012 v Los Angeles peváčka Diana Rossová pózuje s cenou za celoživotné dielo počas 54. ročníka udeľovania amerických hudobných cien Grammy. Foto: TASR/AP

Diana spievala od mala, jej prvým zameraním však bol módny dizajn. Na strednej škole sa stala členkou dievčenského vokálneho kvarteta zvaného Primettes.

Bratislava 26. marca (TASR) – Slávna speváčka Diana Ross oslávi v týchto dňoch 75. narodeniny. Diane Ernestine Ross, druhá zo šiestich detí v baptistickej rodine Freda a Ernestiny Rossových, sa narodila 26. marca 1944 v americkom Detroite, známom výrobou automobilov a hlavne skvelej černošskej hudby.

Diana spievala od mala, jej prvým zameraním však bol módny dizajn. Na strednej škole sa stala členkou dievčenského vokálneho kvarteta zvaného Primettes. Vystupovali v kostoloch, na študentských večierkoch aj amatérskych súťažiach. Po skončení školy sa zredukovali na trio a zmenili si názov na Supremes. Po podpise zmluvy s detroitskou nahrávacou spoločnosťou Tamla Motown dostali prvé príležitosti ako sprievodné vokalistky pri nahrávkach takých hviezd, ako už v tej dobe boli Marvin Gaye či Mary Wellsová.

V januári 1961 vydali prvý singel I Want A Guy, do hitparády sa však nedostal. Tým prvým v hitparáde bol When The Lovelight Starts Shining Through His Eyes, ktorý sa v decembri 1963 dostal na 23. miesto. Prvýkrát viedli americký rebríček v auguste 1964 so skladbou Where Did Our Love Go. V septembri 1964 už bola Tamla Motown známou spoločnosťou a na koncerte v New Yorku sa predstavili všetky jej hviezdy vrátane Supremes. Tie neušli pozornosti kritiky, ktorá o nich napísala, že to sú "tri kakaové, štíhle, rovnako malé, zubaté a 'vycepované' černošky, ktoré svojimi krásnymi nožičkami vyklepávajú rytmus na koncertoch všetkých svetových pódií". Ich štýlu spevu sa vtedy hovorilo Detroit sound. Do konca roku 1964 boli Supremes trikrát prvé v americkej hitparáde.Ďalší rok sa firma Motown rozhodla prezentovať svoje hviezdy aj v Európe a tak 20. marca 1965 zorganizovala galakoncert hviezd v Londýne, na ktorom Supremes nemohli chýbať. Diana Ross už bola v popredí trojice, od roku 1967 sa aj oficiálne upravuje názov skupiny na Diana Ross & The Supremes.

V apríli 1967 odišla zo skupiny vokalistka Florence Ballard a pozícia Diany Ross sa ešte zvýraznila. Supremes boli úspešné, vystupovali na koncertoch, nahrávali platne aj hudbu k filmom. V decembri 1969 viedli americkú hitparádu so skladbou Someday We'll Be Together. Bola to dvanásta hitparádová jednotka a zároveň dvanásta zlatá platňa tejto trojice.

Na začiatku roku 1970, 14. januára, vystupujú Supremes posledný raz v Las Vegas. Ďalší deň Diana Ross odchádza zo skupiny na sólovú dráhu a 8. marca 1970 má už svoj prvý samostatný koncert.

Firma Motown investovala do začiatku jej sólovej dráhy viac ako 100.000 dolárov, na tú dobu to bola vysoká suma, investícia sa jej však mnohonásobne vrátila. Už v septembri 1970 viedla prvýkrát Diana hitparádu so skladbou Ain't No Mountain High Enough. Medzi jej najväčšie hity patria piesne Touch Me In The Morning, Theme from Mahagony, Love Hangover, Upside Down, Endless Love, duet s Lionelom Richiem či Chain Reaction.

V roku 1972 dostáva Diana Ross pozvanie do filmu, hrá hlavnú úlohu vo filme Lady Sings Blues, životopisnom filme o americkej speváčke Billy Holiday. Za tento výkon bola nominovaná na Oscara, cenu však nakoniec získala Liza Minelli za film Kabaret.

Sólová dráha Diany Ross bola rovnako úspešná ako obdobie so Supremes, v singlovej hitparáde mala 26 piesní. Celkom 18 skladieb s Dianou Ross sa dostalo na prvé miesto hitparády, 12 so Supremes a šesť zo sólovej dráhy. To pred ňou dokázal iba kráľ rokenrolu Elvis Presley.

Na svojom konte má štyri desiatky albumov a kompilácií. V januári 1971 sa vydala prvýkrát, za manažéra Roberta Silbersteina, vo februári 1986 druhýkrát, za obchodníka Arne Naessa. Z týchto manželstiev má päť detí. Krásna perla, ako zvykli Dianu Ross média nazývať, má dve hviezdy na hollywoodskom Chodníku slávy. V roku 1988 ju so skupinou Supremes uviedli do Rokenrolovej siene slávy.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.