Kultúra

Ruský bájkar Ivan Anrejevič Krylov sa narodil pred 250 rokmi

Krylov využíval malebnosť ruského jazyka a ľudovú múdrosť a do bájok dokázal vtlačiť maximum dobovej, národnej a sociálnej adresnosti.

Ed Sheeran predal v Prahe už vyše 100.000 vstupeniek

Najpredávanejší hudobný umelec planéty Ed Sheeran potvrdzuje aj v Prahe, že jeho živé koncerty patria medzi celosvetovo najžiadanejšie akcie.

Rada RTVS zvolila svojho predsedu, stal na ním opäť Igor Gallo

Zo strany členov Rady bol Gallo jediným navrhnutým kandidátom na funkciu predsedu, navrhla ho členka Rady Dóra Hushegyiová.,aktualizované 

Slovenské pohľady si pripomínajú sedemdesiatku básnika Milana Richtera

Zabudnutý spisovateľ – to je názov literárnovednej štúdie Júliusa Lomenčíka o málo známom slovenskom spisovateľovi z prvej polovice 20. storočia Samuelovi Činčurákovi.

Nový vínny festival v Štiavnici ponúkne možnosť piť vína zo sopiek

Počas dvoch dní ochutnajú návštevníci podujatia za účasti vinárov aj odborníkov víno až z troch vulkánov: Štiavnica, Tokaj a Somló.

TASR ponúkne spravodajstvo z cesty A. Danka v Rusku

Osobitná spravodajkyňa TASR Lucia Schmidtová bude z Ruska prinášať textové spravodajstvo a ďalšie multimediálne produkty.

Kultúrne centrum Cultus uvedie inscenáciu M. Sládka Dubčekova jar

Predstavenie je príbehom o sile jednotlivca, ktorý sa dokáže postaviť zlu, a to aj za cenu straty osobnej slobody alebo spoločenského opovrhnutia.

Rádio_FM zverejnilo nominácie na ocenenia Rádiohlavy 2018

Víťazov Radio_Head Awards za rok 2018 spozná hudobná verejnosť 15. marca v bratislavskej AXA aréne Národného tenisového centra.

Sima Martausová predstavila nový album Len tak sa stíšim

Speváčka a skladateľka ho v pondelok večer predstavila v sídle SĽUKu v Rusovciach.

RTVS odvysiela mimoriadne správy počas návštevy M. Pompea v Bratislave

Pompeo navštívi tento týždeň Maďarsko, Slovensko a Poľsko. Potom zavíta do Belgicka a Írska. Hlavnými témami jeho turné budú úloha Číny v strednej Európe a spolupráca v oblasti obrany.

Prehľad noviniek na slovenskom knižnom trhu

Prečítajte si, aké sú novinky na knižnom trhu.

Predstaviteľka Rachel z Priateľov oslavuje 50. narodeniny

Jennifer Anistonová bola v roku 2004 magazínom People vyhlásená za najkrajšiu ženu sveta. Po dvanástich rokoch (2016) si svoje prvenstvo opäť zopakovala.

Literárny vedec a politik Rudolf Chmel slávi 80. narodeniny

Literárny vedec Vladimír Petrík označil obdobie, v ktorom Chmel viedol Slovenské pohľady, za hviezdne roky tohto časopisu.

V bratislavskom ÚĽUV-e bude medzinárodná výstava pletených košíkov

Poľské združenie Serfenta smeruje svoje aktivity k ochrane tohto tradičného remesla, širokému publiku v atraktívnej forme prezentuje košikárstvo a podporuje jeho inovatívnu perspektívu.

Lukáš Adamec pripravuje koncerty Tancuj mi

Posledné obdobie, ktoré Lukáš Adamec strávil v nahrávacom štúdiu, prinesú čoskoro prvé ovocie. Nová štúdiovka z dielne mladého Košičana sa na pulty predajní dostane už tento rok.

Spišské divadlo uvedie rozprávku Perinbaba z pera Ľubomíra Feldeka

Feldek pôvodne napísal scenár na motívy rozprávky bratov Grimmovcov Frau Holle pre Slovenskú filmovú tvorbu a režiséra Juraja Jakubiska.

Zomrel český herec Petr Oliva, hlas prepožičal aj Pierrovi Richardovi

Správu o smrti uznávaného dabéra Olivu potvrdilo na svojom facebookovom profile Divadlo Radka Brzobohatého. ,aktualizované 

V Rubigalle v Banskej Štiavnici vzniká rezidentské sídlo pre umelcov

Už od marca by sem mali začať prichádzať umelci, ktorí tu budú tráviť približne mesačné rezidentské pobyty. V blízkom ateliéri budú tvoriť a stretávať sa s verejnosťou.

Jiří Mádl: Alois Švehlík sa pre rolu profesora Rypara narodil

Do kín prichádza 7. februára nový film Na streche.

V Berlíne sa začal prestížny filmový festival Berlinale

Filmový festival, ktorý počas 11 dní predstaví 400 filmov, sa hrdí tým, že je najpolitickejším spomedzi renomovaných filmových prehliadok.