Kultúra

Slovenské národné divadlo vstupuje do jubilejnej 100. sezóny

V jubilejnom roku bude prvým významným podujatím k storočnici divadla Galakoncert pri príležitosti 100. výročia vzniku SND 1. marca 2020 v novej budove SND.

Boban Markovič Orkestar vystúpi na koncerte v Slovenskom rozhlase

Boban Markovič a jeho orchester sídliaci v dedine Vladican Han na juhu Srbska odrážajú spletitý príbeh rómskeho etnika na Balkáne.

O realizáciu výstavy na benátskom bienále sa uchádza 33 kandidátov

Benátske bienále je už viac ako 120 rokov jednou z najprestížnejších kultúrnych inštitúcií na svete.

Na festivale Cinematik uspeli dokumenty Dobrá smrť a Skutok sa stal

Film Skutok sa stal, ktorý podáva správu o stave Slovenska cez životný príbeh a vzťah troch kamarátov - Oskara Fegyveresa, Róberta Remiáša a Petra Tótha, pokračuje ďalej aj za hranice Slovenska.

Alice Cooper po desiatich rokoch opäť nadchol Bratislavu

Legendárny Američan zavítal v nedeľu večer (15. 9.) do Bratislavy s novou koncertnou šou Ol' Black Eyes is Back Tour 2019.

Na festivale amerického filmu triumfoval film o Trumpovej Amerike

Film rozpráva príbeh 14-ročného dievčaťa vyrastajúceho v Amerike v ére prezidenta Donalda Trumpa.

Opera SND uvádza otvárací Galakoncert 100. sezóny

Po vzniku Československej republiky poverili v roku 1919 Družstvo SND založením Slovenského národného divadla.

RTVS uvedie na Cinematiku premiéru filmu Nero a Seneca

Téma drámy je podľa programového riaditeľa televíznej časti RTVS Mareka Ťapáka aktuálna. Divákov má upozorniť na to, že moc môže byť v ktorejkoľvek dobe pre človeka nebezpečná.

Filmový kabinet otvára možnosť preniknúť do dejín kinematografie

Prvý semester dostal názov Od zrodu po Kristove roky, oproti predchádzajúcim ročníkom prináša dve novinky. Filmový kabinet je otvorený všetkým záujemcom, prihlasovať sa môžu do 23. septembra.

Pred 90 rokmi sa narodil literárny vedec a spisovateľ Ján Števček

V literárnovedných štúdiách sa venoval komparatívnym otázkam a dejinám estetických názorov, ťažiskom jeho výskumu sa stala medzivojnová próza a v nej moderná epika, hlavne lyrizovaná próza.

Legenda dokumentárnych filmov Pavol Barabáš má 60 rokov

Režisér má za sebou množstvo objavných expedícií, nájdenie civilizáciou nedotknutých ľudí doby kamennej v pralesoch v Novej Guinei, či objavenie megajaskyne na venezuelskej stolovej hore Chimantá.

Igor Timko sa stal jednou z osobností 2019 podľa hudobného fondu

Cenu Ladislava Martoníka získal džezový hudobník Erik Rothenstein za originálny kompozičný a aranžérsky prínos do domácej džezovej scény.

Slovenský film bude bojovať o Oscara

Snímku, ktorá bude na základe hlasovania akademikov reprezentovať Slovensko v oscarovskom boji, nakrútil scenárista a režisér Marko Škop.

TIETO rádiá sú najpočúvanejšie na Slovensku

Vyplýva to z výsledkov prieskumu počúvanosti Radioprojekt v parametri „rozhlasové stanice - počúval posledný týždeň“.

Slovenská filharmónia uvádza mimoriadny koncert k Roku M. R. Štefánika

Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Jozef Chabroň) a sólisti vystúpia pod taktovkou slovenského dirigenta Olivera Dohnányiho.

V Bratislave začína 14. ročník multižánrového festivalu [fjúžn]

V Bratislave budú počas festivalového týždňa na rôznych miestach prebiehať koncerty, výstavy, diskusie, komunitné podujatia či aktivity pre deti. Koncerty a klubové noci ponúknu rôznorodosť žánrov.

Konvergencie oslavujú 20 rokov retrospektívou i pohľadom vpred

Festival otvorí súbor Brodsky Quartet 16. septembra vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu koncertom z diel Šostakoviča, Brittena, Barbera, Coplanda a Elgara.

J. Korn oslávi životné výročie koncertom a špeciálnym hitovým albumom

Znamenitou vokálnou ozdobou narodeninového albumu Jiří Korn – To nejlepší 1971 – 2019 sú dve nahrávky s vokálnou formáciou 4TET, ďalšie z Kornových štýlových prekvapení.

The Plastic People of the Universe otvorili 20. ročník Konvergencií

The Plastic People of the Universe hrali v bratislavskej Starej tržnici spolu s inými kapelami pri príležitosti desiateho výročia novembra '89.

Prvý kasting šou Zem spieva bude 15. septembra v martinskom skanzene

Kastingy do tretieho pokračovania šou Zem spieva sa uskutočnia 15. septembra v martinskom Múzeu slovenskej dediny a 22. septembra v Ľubovnianskom skanzene. P