< sekcia Magazín

Georges Simenon vdýchol život slávnemu komisárovi Maigretovi

Na archívnej snímke Georges Simenon. Foto: TASR/AP

Veľká kariéra románopisca sa začala v 30. rokoch 20. storočia, kedy napísal prvú knihu pod svojim pravým menom v hlavnej úlohe s detektívom Maigretom.

Liege/Bratislava 13. februára (TASR) - Belgický spisovateľ píšuci po francúzsky Georges Simenon patril k najplodnejším autorom 20. storočia. V utorok uplynie 115 rokov od jeho narodenia.

Úspešný rozprávač písal detektívne a psychologické romány, v mnohých z nich bol hlavnou postavou vychýrený detektív Maigret. Jeho príbehy priniesli Simenonovi celosvetovú popularitu a zároveň ho zaradili medzi najprekladanejších autorov na svete.

Georges Joseph Christian Simenon sa narodil 13. februára 1903 v belgickom meste Liege. Kvôli otcovej vážnej chorobe nedokončil stredoškolské štúdia a bol nútený živiť sa ako cukrársky učeň či pomocník v kníhkupectve. Ako šestnásťročný sa zamestnal v lokálnych novinách. Onedlho na to napísal svoju prvú poviedku. V roku 1922 sa presťahoval do francúzskeho Paríža, kde viac ako desať rokov tvoril pod rôznymi pseudonymami zošitové romány. Popritom žil bohatým umeleckým a spoločenským životom.

Veľká kariéra románopisca sa začala v 30. rokoch 20. storočia, kedy napísal prvú knihu pod svojim pravým menom v hlavnej úlohe s detektívom Maigretom. Literárna postava sa stala takou slávnou, že takmer zatienila meno jej tvorcu. Komisár Maigret napadol Simenonovi koncom leta 1929. Postupne ho dotváral do podoby pokojného, asi 50-ročného Parížana, s neodmysliteľnou fajkou v ústach, v klobúku a nepremokavom plášti, ktorý svoje prípady rieši dôsledným psychologickým prístupom znalosti prostredia zločinov.

Maigretov nezameniteľný životný štýl, jeho schopnosť vcítiť sa do myslenia zločinca a v neposlednom rade jeho intuícia, ktorá ho často - i keď nie vždy - doviedla k odhaleniu zločinu, stali sa aj klasikou kriminálneho žánru na filmovom plátne. Rolu legendárneho detektíva zverovali len najlepším hercom, pre niekoľko generácií bola spojená najmä s tvárou Jeana Gabina.

Plodný spisovateľ Georges Simenon napísal približne 450 románov a poviedok, ale svetoznámym sa stal hlavne vďaka 75 knihám o Maigretovi. Predalo sa ich údajne niečo medzi 500 miliónmi až jednou miliardou výtlačkov. V polovici päťdesiatych rokov minulého storočia bol Simenon najviac prekladaným po francúzsky píšucim autorom na svete.

Popri detektívnych románoch Prípad Komisára Maigreta, Komisár Maigret zasahuje, Komisár Maigret zúri, Komisár Maigret sa zabáva, S úctou Maigret a mnohých ďalších bol Simenon autorom diel so psychologickými zápletkami a sociálnymi problémami. Medzi inými napísal knihy Žltý pes, Mária z prístavu, Neznámi v dome, Sneh bol špinavý či Mesačný svit. Maigretovskú sériu ukončil nečakane v roku 1972 knihou Maigret a pán Charles. Objemný román Pedigree je jeho autobiografiou.

Niekoľkokrát ženatý a rozvedený literát po druhej svetovej vojne opustil Francúzsko a žil v Spojených štátoch amerických, v Kanade a v roku 1957 sa natrvalo usadil vo Švajčiarsku. V roku 1966 sa stal laureátom ocenenia Grand Master Award za celoživotné dielo a konzistentnú kvalitu. Toto ocenenie mu udelila organizácia Mystery Writers of America združujúca spisovateľov literatúry faktu a detektívok, vydavateľov, redaktorov, scenáristov, literárnych agentov a iných odborníkov z danej oblasti.

Georges Simenon bol veľkým prínosom pre moderný francúzsky román. Zomrel 4. septembra 1989 vo švajčiarskom Lausanne vo veku 86 rokov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.