< sekcia Magazín

V Lesothe našli vysoko kvalitný diamant, údajne 5. najväčší na svete

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Drahokam objavili v bani Letseng, patriacej banskej spoločnosti Gem Diamonds.

Johannesburg 15. januára (TASR) - Údajne piaty najväčší diamant na svete s hmotnosťou 910 karátov našli na severovýchode malého juhoafrického štátu Lesotho. Drahokam objavili v bani Letseng, patriacej banskej spoločnosti Gem Diamonds. S odvolaním sa na vyhlásenie firmy o tom v pondelok informovala agentúra DPA.

Diamant farby D a typu IIa, teda číry, priezračný a veľmi ojedinelý, je podľa spoločnosti vôbec najväčším, aký v bani Letseng kedy našli. Je mimoriadne kvalitný a považovaný za piaty najväčší nájdený drahokam na svete.

Malé hornaté kráľovstvo Lesotho je chudobnou krajinou na juhu Afriky, ktorá je zo všetkých strán obklopená Juhoafrickou republikou.

Najväčším diamantom, aký kedy vykopali v bani, bol 3106-karátový diamant Cullinan, ktorý objavili v Južnej Afrike v roku 1905. Drahokam potom rozrezali na menšie kusy, ktoré sú súčasťou britských korunovačných klenotov.

Druhý najväčší diamant na svete našli v roku 2015 bani Karowe v strednej časti africkej Botswany. Drahokam vlani v septembri predali za 43,15 milióna eur.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.