< sekcia MS v hokeji 2017

MS 2017: Panarin naďalej líder produktivity, ako skončili Slováci?

Ruský hráč Artemij Panarin (vľavo), archívna snímka. Foto: TASR/AP

Ruský útočník nazbieral v šiestich zápasoch dokopy trinásť kanadských bodov za tri góly a desať asistencií.

Kolín/Paríž 17. mája (TASR) - Líder kanadského bodovania hokejových MS je aj po dvanástom hracom dni Artemij Panarin. Ruský útočník nazbieral v šiestich zápasoch dokopy trinásť kanadských bodov za tri góly a desať asistencií. V prvej dvadsiatke najproduktívnejších hráčov sa nenachádza žiadny slovenský hokejista.

Druhý v poradí produktivity je Nathan MacKinnon z Kanady, ktorý v siedmich dueloch dosiahol päť gólov a sedem asistencií. Dvanásťbodový je aj Vadim Šipačov (2+10). Medzi strelcami je na čele Francúz Stephane da Costa, ktorý dal šesť gólov v rovnakom počte duelov. Za ním nasledujú šesťgóloví Američan Johnny Gaudreau a ďalší Francúz Antoine Roussel, obaja na túto métu potrebovali o zápas viac.

V popredí štatistických ukazovateľov sa zo Slovákov nachádza iba Tomáš Matoušek, ktorý je s 25 trestnými minútami tretí v tejto štatistike.

Štatistiky MS po 12. hracom dni:

Individuálne štatistiky:

Produktivita: 1. Artemij Panarin (Rus.) 13 bodov (3+10), 2. Nathan MacKinnon (Kan.) 12 (5+7), 3. Vadim Šipačov (Rus.) 12 (2+10), 4. Johnny Gaudreau (USA) 11 (6+5), 5. Nikita Kučerov (Rus.) 11 (5+6), 6. Stephane da Costa (Fr.) 10 (6+4), ... 44. Michel MIKLÍK (SR) 5 (3+2)

Strelci: 1. S. da Costa 6 gólov (6 zápasov), 2. Gaudreau a Antoine Roussel (Fr.) obaja 6 (7), 4. Clayton Keller (USA), Kučerov, Anders Lee (USA), Elias Lindholm (Švéd.), MacKinnon, Nylander po 5, ... 20. MIKLÍK 3

Produktivita obrancov: 1. Dennis Seidenberg (Nem.) 8 (1+7), 2. Tyson Barrie (Kan.) 7 bodov (2+5, 3 zápasy), 3. Yohann Auvitu (Fr.) 7 (2+5, 7), 4. Colton Parayko (Kan.) 5 (3+2), 5. John Klingberg (Švéd.), Romain Loeffel (Švaj.) a Mike Matheson (Kan.) všetci 5 (1+4), ... 21. Peter ČEREŠŇÁK (SR) 3 (1+2)

Úspešnosť na vhadzovaniach: 1. Joel Lundqvist (Švéd.) 70,73%, 2. Ryan O'Reilly (Kan.) 67,89, 3. Nylander 64,52, 4. Felix Schutz (Nem.) 63,64, 5. William Karlsson (Švéd.) 63,24, ... 19. Mário BLIŽŇÁK (SR) 55,88

+/-: 1. Gabriel Landeskog (Švéd.), Nylander, Vladislav Gavrikov (Rus.), Bogdan Kiselevič (Rus.) všetci +8, ... 136. Juraj MIKUŠ (SR) +1, ... 351. Oleg Jevenko (Biel.) -9

Najviac trestných minút: 1. Patrick Hager (Nem.) 27 tr. minút, 2. Jeff Skinner (Kan.) 27, 3. Tomáš MATOUŠEK (SR) 25, 4. Nikolaj Ehlers (Dán.) a Antoine Roussel (Fr.) 18, ... 13. MIKUŠ 10

Úspešnosť zásahov brankárov: 1. Leonardo Genoni (Švaj.) 94,21%, 2. Elvis Merzlikins (Lot.) 93,68, 3. Andrej Vasilevskij (Rus.) 93,57, 4. Danny Aus den Birken (Nem.) 93,42, 5. Calvin Pickard (Kan.) 93,18, ... 21. Július HUDÁČEK (SR) 84,42

Tímové štatistiky:

Úspešnosť streľby: 1. Rusko 15,35%, 2. USA 12,86, 3. Francúzsko 12,85, 4. Bielorusko 11,72, 5. Kanada 11,43, ... 15. 6,70

Využitie presiloviek: 1. Rusko 54,17%, 2. Kanada 48,00, 3. Česko a Nemecko 31,82, 5. Francúzsko, Lotyšsko a USA po 28,00, ... 14. SLOVENSKO 11,54

Úspešnosť v oslabení: 1. Švédsko 91,67%, 2. Česko 88,24, 3. Kanada 86,96, 4. Rusko 85,00, 5. USA 80,00, ... 14. SLOVENSKO 69,57

Trestné minúty: 1. Fínsko 94, 2. Kanada 83, 3. SLOVENSKO 79, 4. Francúzsko 76, 5. Švajčiarsko 74

Miklík najproduktívnejší i najlepší strelec SR, nahrávač Dravecký

Najproduktívnejším slovenským hokejistom na 81. majstrovstvách sveta v Kolíne nad Rýnom a Paríži bol Michel Miklík. Tridsaťštyriročný krídelník nazbieral v siedmich zápasoch dokopy päť bodov za tri góly a dve asistencie.

Na druhom mieste skončil kapitán Vladimír Dravecký, ktorý bol so štyrmi bodmi za štyri asistencie aj najlepší nahrávač tímu. Nasledovala trojbodová trojica. Útočník Libor Hudáček zaznamenal na turnaji dva góly a asistenciu, obranca Peter Čerešňák mal opačnú bilanciu 1+2 a krídelník Marcel Haščák tri gólové prihrávky.

Miklík bol s tromi gólmi zároveň najlepším strelcom výberu trénera Zdena Cígera. Po dva dali L. Hudáček a nováčikovia na šampionáte Tomáš Matoušek s Martinom Gernátom. Okrem toho vsietili Slováci na turnaji už len tri góly, o ktoré sa postarali Peter Čerešňák, Mário Bližňák a Andrej Kudrna.

Slovensko zaznamenalo na turnaji iba jediné víťazstvo a aj to v predĺžení, nazbieralo len chudobné štyri body a obsadilo konečné 14. miesto, čo je jeho najhoršie umiestnenie v elitnej kategórii. Veľmi negatívna bola aj strelecká bilancia 12:28. Aj preto mal iba jeden hráč z tímu kladné hodnotenie plus/mínus. Bol ním Juraj Mikuš, ktorý zaznamenal jednu "plusku", na nule bola dvojica Matoušek, Jakub Suja a ostatní boli v negatívnych číslach. Najviac mínusových bodov si pripísali kapitán Dravecký a obranca Michal Čajkovský (-6).

Najtrestanejším hráčom bol Matoušek s 25 trestnými minútami, Mikuš ich nazbieral desať a Peter Trška osem. Marcel Haščák vyslal na súperove bránky dokopy 20 striel, ale ani raz nebol úspešný. Druhý v poradí bol Kudrna, ktorý z 19 pokusov vyťažil jeden gól, Miklík dal z 18 tri. Najefektívnejší bol Matoušek, keď zo štyroch striel premenil dve na góly. Gernát potreboval na dva zásahy šesť pokusov.

Brankárskou jednotkou bol Július Hudáček, ktorý mal pri šiestich štartoch priemer až 4,26 gólu na zápas a iba 84,42-percentnú úspešnosť zákrokov. Ján Laco odchytal jeden duel s priemerom 3,17 gólu a 86,36-percentnou úspešnosťou. Stopercentný a bez inkasovaného gólu bol jedine Jaroslav Janus, no ten odohral iba záverečných 33 minút v zápase so Švédskom.