< sekcia

Pred rokom pri požiari budovy Grenfell Tower zahynulo 72 ľudí

Vyhorená výšková obytná budova Grenfell Tower v západnej časti britskej metropoly Londýn, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Po vypuknutí požiaru sa budova ocitla celá v plameňoch v priebehu polhodiny, čo vyvolala mnohé otázky.

Londýn 14. júna (TASR) - Pred rokom 14. júna približne o 01.00 h nadránom vypukol požiar v 24-poschodovej obytnej výškovej budove Grenfell Tower vo štvrti Kensington v západnej časti britskej metropoly Londýn. Zápas s požiarom trval až do druhého dňa 15. júna. Požiar budovy si vyžiadal celkovo 72 obetí na životoch. Zranených bolo 74 ľudí, z toho 20 ťažko.

Výškovú obytnú budovu Grenfell Tower začali stavať v roku 1972 a oficiálne ju otvorili v roku 1974. Bola súčasťou plánu revitalizácie danej londýnskej oblasti. Obytná veža merala 67 metrov a z 24 poschodí sa nájomné sociálne byty nachádzali na 20 poschodiach. Navrhnutá bola v architektonickom štýle 20. storočia označovanom ako brutalizmus.

V rokoch 2015-16 prešla budova rekonštrukciou za desať miliónov libier. Obytný výškový dom dostal okrem iného nové vonkajšie izolačné obloženie, nové okná s dvojitými sklami a nový vykurovací systém. Rekonštrukcia bola súčasťou väčšej investície v tejto oblasti Londýna vo výške 67 miliónov libier.

Po vypuknutí požiaru sa budova ocitla celá v plameňoch v priebehu polhodiny, čo vyvolala mnohé otázky. Dôvodom rýchleho rozšírenia požiaru mohli byť nielen horľavé veci a odpadky odložené na chodbách, ale aj neuzavreté inštalačné otvory v bytových jadrách po rekonštrukcii budovy z rokov 2015-16.

Ďalšou príčinou tragickosti požiaru - 72 mŕtvych - mohli byť aj nedostatočné protipožiarne opatrenia, na ktoré zodpovedných oficiálnych predstaviteľov upozorňovali obyvatelia Grenfell Toweru už niekoľko mesiacov pred požiarom. Za vinu sa dávalo aj to, že na vonkajší obvod budovy sa použili aj horľavé materiály.

Londýnska polícia 23. júna 2017 oznámila, že príčinou požiaru bola s najväčšou pravdepodobnosťou pokazená chladnička, ktorá začala horieť v jednom z nájomných bytov.

Skelet vežiaka je v súčasnosti obohnaný lešením a pokrytý bielymi plachtami.

Výberová chronológia požiarov budov vo sveteRok 2018

1. februára 2018 - Mohutný požiar zachvátil 20-poschodovú kancelársku budovu v meste Čeng-čou, ktorá je metropolou provincie Che-nan v strednej Číne. Zranenia ani obete na životoch neboli hlásené. Požiar vypukol na 17. poschodí objektu, kde sa vznietili izolačné materiály.

Rok 2017

19. novembra 2017 - Najmenej 19 mŕtvych a osem zranených si vyžiadal požiar budovy na južnom predmestí Pekingu. Dvojpodlažná budova v pekinskom obvode Ta-sing slúžila na prenájom nízkonákladových apartmánov.

30. júna 2017 - Predseda mestskej rady v londýnskom obvode Kensington a Chelsea, ktorej patrila výšková obytná budova Grenfell Tower, kde pri požiari zo 14. júna zahynulo najmenej 80 ľudí, a šéf bytovej správy starajúcej sa o túto budovu, odstúpili. Konzervatívec Nick Paget-Brown, starosta mestskej časti Kensington a Chelsea, odstúpil po kritike svojej nedostatočnej reakcie na požiar v obytnej budove. V ten deň ho kritizovala aj vláda premiérky Theresy Mayovej.

23. júna 2017 - Tragédia v Grenfell Toweri sa začala požiarom v mrazničke, oznámila londýnska Metropolitná polícia vyšetrujúca okolnosti tohto požiaru a dodala, že vonkajšia izolácia a obloženie odobrané z budovy neprešli testom požiarnej bezpečnosti. Metropolitná polícia v tejto súvislosti začala zvažovať vznesenie obvinení z neúmyselného zabitia, uviedla vyšetrovateľka Fiona McCormacková.

17. júna 2017 - Londýnski hasiči pokračovali v pátraní vo výškovej obytnej budove Grenfell Tower po ničivom požiari zo 14. júna, v ktorom zahynulo najmenej 30 ľudí. Vo verejnosti silnel hnev nad touto katastrofou. Mnohí si kládli otázky, ako sa mohol požiar šíriť tak rýchlo, až celá výšková budova horela ako fakľa a zostala z nej len kostra.

Britská kráľovná Alžbeta II. pri príležitosti oficiálnych osláv svojich 91. narodenín vyhlásila, že Británia je stále "pevná, aj tvárou v tvár nepriazni", keď zažila strašný požiar a nedávne teroristické útoky v Londýne a Manchestri. Panovníčka uviedla, že je "ťažké vyhnúť sa chmúrnej nálade" v deň, ktorý inak býva dňom osláv.

Vláda premiérky Theresy Mayovej prisľúbila dôkladné a úplné vyšetrenie požiaru budovy Grenfell Tower v Londýne.

14. júna 2017 - Tridsať ľudí bolo prevezených do piatich nemocníc po rozsiahlom požiari, ktorý vypukol v 24-poschodovej obytnej výškovej budove Grenfell Tower vo štvrti Kensington v západnej časti britskej metropoly Londýn.

Rok 2016

8. augusta 2016 - Najmenej štyri tradičné drevené budovy vážne poškodil požiar v historickom centre hlavného mesta západogréckeho ostrova Lefkada, neboli však hlásené žiadne zranenia. Hovorca požiarneho zboru uviedol, že 35 hasičom s 15 požiarnymi vozidlami sa za pomoci vrtuľníka podarilo dostať oheň pod kontrolu.

Rok 2014

15. júla 2014 - V VI. budapeštianskom obvode vypukol požiar v obytnom dome na Andrássyho triede, v ktorom bolo prihlásených na pobyt 112 obyvateľov. Požiar vznikol pri prácach na asfaltovej izolácii strechy. Štyria policajti utrpeli ľahšie zranenia, obyvateľov domu evakuovali.

2. mája - Vyše 40 ľudí zahynulo pri nepokojoch prebiehajúcich medzi proruskými demonštrantmi a stúpencami ústrednej vlády v juhoukrajinskom meste Odesa. Väčšinu obetí si vyžiadal požiar budovy domu odborov v centre mesta, ktorý súvisel s potýčkami. Niektorí ľudia zahynuli na následky udusenia sa dymom, ďalší po skoku z okien horiacej budovy. Zranenia utrpelo 50 ľudí vrátane desiatich príslušníkov bezpečnostných síl.

Rok 2013

29. decembra 2013 - Najmenej päť ľudí zahynulo pri požiari budovy v severnej časti ruského hlavného mesta Moskva. Požiar sa hasičom podarilo v krátkom čase uhasiť. Následne boli objavené telá piatich obetí.

9. mája 2013 - Najmenej osem ľudí prišlo o život po požiari textilného závodu v bangladéšskom hlavnom meste Dháka. Pri požiari, ktorý vypukol na prízemí 11-poschodovej budovy v štvrti Mirpur, utrpelo zranenia ďalších najmenej šesť ľudí.

26. januára 2013 - Desať zahraničných robotníkov prišlo o život pri požiari novopostavenej budovy v juhozápadnej časti Moskvy. Ďalších 13 osôb utrpelo zranenia. Požiar vypukol v podzemnom parkovisku budovy, kde sa vznietil stavebný odpad.

Rok 2012

18. novembra 2012 - Obyvateľov 34-poschodového mrakodrapu v Dubaji evakuovali v dôsledku požiaru, ktorý vypukol na niektorom z horných poschodí. Oheň poškodil vonkajší plášť budovy.

Rok 2010

22. novembra 2010 - Požiar obytnej budovy v meste Tampere na juhu Fínska si vyžiadal tri obete a štyroch zranených. Miestne úrady informovali, že požiar vypukol v jednej z reštaurácií, ktoré sa nachádzajú na dolných poschodiach budovy. Podľa svedkov bolo pred vypuknutím požiaru počuť mohutnú explóziu.

17. februára 2010 - Vo východonemeckom mestečku Apolda v Durínsku horela časť historického centra. Požiar poškodil šesť obytných a obchodných domov pochádzajúcich z 18. storočia. Okrem jedného muža, ktorý sa nadýchal splodín, nikto neutrpel zranenia.

Rok 2009

13. septembra 2009 - Najmenej päť robotníkov prišlo o život v Hongkongu na stavbe 118-poschodového mrakodrapu, keď sa s nimi zrútila pracovná plošina. Plošina sa prepadla z 30. poschodia na desiate.

Rok 2000

28. augusta 2000 - Moskovská televízna veža Ostankino sa ocitla v plameňoch. Pri nešťastí prišli o život traja ľudia, pričom sa prerušilo televízne vysielanie v celom Rusku.

Rok 1997

8. decembra 1997 - Najmenej 14 ľudí zahynulo pri požiari, ktorý zachvátil najvyššie poschodia novej výškovej budovy v komplexe centrálnej banky v indonézskej Jakarte.

23. februára 1997 - Požiar 36-poschodového mrakodrapu President Tower v Bangkoku, v ktorom sa nachádza hotel, nákupné centrum a úrady, si vyžiadal tri obete na životoch, pričom zničil štyri poschodia.

Rok 1996

21. novembra 1996 - Na turistami vyhľadávanej hongkonskej ulici Nathan Road a budove Garley Building vypukol požiar, pri ktorom zahynulo 40 ľudí a 81 utrpelo zranenia. Išlo o najväčšie nešťastie tohto druhu vo vtedajšej britskej kolónii.

17. januára 1996 - Londýnsku 43-poschodovú výškovú budovu NatWest Tower, najvyšší administratívny mrakodrap v londýnskom obchodnom centre, zachvátil požiar, zaobišiel sa však bez zranení.

Rok 1995

23. novembra 1995 - Vypukol požiar v suteréne newyorského mrakodrapu Empire State Building, ktorý zachvátil celú budovu. Po evakuácii všetkých osôb bojovalo s ohňom 40 požiarnych jednotiek.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.