< sekcia

Sever Peru zasiahlo silné zemetrasenie

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

K otrasom došlo o 2.41 h miestneho času v strednej hĺbke asi 110 kilometrov, epicentrum ležalo 76 kilometrov juhovýchodne od dediny Lagunas a 92 kilometrov východne od väčšieho mesta Yurimaguas.

Lima 26. mája (TASR) - Život najmenej jednej osoby si vyžiadalo silné zemetrasenie s magnitúdou 8,0, ktoré zasiahlo v nedeľu severnú časť Peru. Informovali o tom agentúry AP a Reuters.

K otrasom došlo o 2.41 h miestneho času v strednej hĺbke asi 110 kilometrov, epicentrum ležalo 76 kilometrov juhovýchodne od dediny Lagunas a 92 kilometrov východne od väčšieho mesta Yurimaguas, vyplýva z údajov americkej geologickej služby USGS. Otrasy bolo cítiť aj v susednom Ekvádore a Kolumbii.

Podľa zdravotníkov najmenej jeden človek prišiel o život v regióne Cajamarca po tom, ako jeho dom zasiahol balvan.

Národné krízové stredisko v Peru uviedlo, že najmenej 11 ľudí utrpelo zranenia a bolo poškodených vyše 50 domov. K poškodeným budovám patria aj školy, nemocnice a kostoly.

Podľa miestnych médií v mestách Iquitos a Tarapoto nastal výpadok elektriny.

Peruánsky prezident Martín Vizcarra vo vysielaní štátnej televízie predtým uviedol, že sa objavujú "správy o zraneniach, zničených domoch, poškodených diaľniciach a spadnutom moste, ktorý spája Tarapoto s Yurimaguasom". Vizcarra všetkých obyvateľov vyzval na zachovanie pokoja a dodal, že šlo o najsilnejšie zemetrasenie v Peru za posledných 12 rokov.