Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia

Slovenskí poľnohospodári skončili žatevné práce

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Roman Hanc

Situácia s množstvom dopestovaného obilia je v niektorých európskych krajinách dramatická.

Bratislava 20. septembra (TASR) - Slovenskí poľnohospodári skončili žatevné práce. Ak aj ešte ostalo obilie na poliach, tak napríklad pre poškodenie lesnou zverou. Práce na poli sa tak automaticky presúvajú do ďalšej fázy, počas ktorej budú pestovatelia zbierať jesenné plodiny, teda napríklad zemiaky, cukrovú repu, kukuricu či slnečnicu. Uviedla to pre TASR hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

"Po zhodnotení dodnes zverejnených odhadov Štatistického úradu (ŠÚ) SR úrod zistených prostredníctvom našich regionálnych komôr, podielu pozberaných plôch jednotlivých plodín vyplýva 12. septembra, že pri pšenici a raži môžeme predpokladať priemernú úrodu približne na úrovni päťročného priemeru, pri ovse a tritikale mierne nadpriemernú úrodu, pri repke priemernú úrodu mierne nad úrovňou päťročného priemeru," spresnila.

Dôsledky počasia tento rok ovplyvnili podľa Holéciovej najmä kvalitu napríklad jačmeňov pestovaných na sladovnícke účely, kde sa evidovala vysoká úroveň dusíkatých látok spôsobujúcich nevyhovujúcu kvalitu pre sladovne. "Rovnako je v niektorých regiónoch nedostatok krmovín pre zvieratá," poznamenala.

Podčiarkla, že situácia s množstvom dopestovaného obilia je v niektorých európskych krajinách "dramatická". "Vo Francúzsku obilie z polí totiž odplavili prívalové dažde. Dvaja najväčší pestovatelia obilia v EÚ (Francúzsko a Nemecko) sú ohrození nedostatočnou úrodou obilia. Veľké straty na úrode obilnín vplyvom sucha hlási aj Dánsko a Švédsko. Nižšie úrody sú aj v Rakúsku, ČR, Poľsku. V pobaltských krajinách Litve a Lotyšsku označili pred časom stav za prírodnú katastrofu. Európskej únii hrozí najslabšia úroda obilia za šesť rokov," dodala Holéciová.