< sekcia

V ovzduší na celom území Slovenska dominoval peľ ihličnanov

Ilustračné foto. Foto: TASR/Milan Kapusta

Informovala o tom Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

Banská Bystrica 26. mája (TASR) – V uplynulom týždni dominoval v ovzduší na celom území Slovenska peľ ihličnanov. Denné koncentrácie významného alergénu - peľu brezy - klesli a len ojedinele dosahovali alergologicky významné koncentrácie. Informovala o tom Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby v SR.

„Pre alergikov na peľ (polynotikov) je nepríjemnou správou zvýšenie množstva peľu silného alergénu - tráv z čeľade lipnicovitých, a to na celom území Slovenska. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium, ktorých denné koncentrácie po dažďoch a oteplení postupne narastajú do vyšších hladín,“ uviedla Lafférsová.

Dodala, že v nasledujúcom období významne narastú denné koncentrácie peľu ihličnanov z čeľade borovicovitých a tiež sa zvýši denná koncentrácia peľu tráv z čeľade lipnicovitých. „Počas slnečných či veterných dní bez zrážok môžeme očakávať vyššie koncentrácie peľu tejto flóry,“ uzavrela Lafférsová.