Na archívnej snímke Marián Gáborík. Foto: TASR/AP

Dvomi presnými zásahmi v tretej tretine prispel k víťazstvu Los Angeles Kings nad Minnesotou Wild 5:2.

Los Angeles 6. decembra (TASR) - Slovenský hokejista Marián Gáborík dosiahol v noci na stredu v zámorskej NHL dve významné méty - jubilejný 400. gól a 800. kanadský bod. Dvomi presnými zásahmi v tretej tretine prispel k víťazstvu Los Angeles Kings nad Minnesotou Wild 5:2. Gáborík, ktorý sa koncom novembra vrátil na ľad po dlhej rekonvalescencii, dosiahol oba míľniky v zápase proti svojmu bývalému klubu.

Skúsený slovenský útočník sa v 45. minúte za stavu 1:2 dostal so spoluhráčom Anžem Kopitarom do prečíslenia 2 na 1, kapitán LA ho našiel voľného a Gáborík pohodlne vyrovnal do odkrytej bránky. Druhá jeho chvíľa prišla v 54. minúte, keď po vyhratom Kopitarovom buly spoza klbka hráčov parádne trafil do ľavého horného rohu a zvýšil na 4:2. Gáboríkova strela zápästím sa ešte obtrela o hokejku súperovho obrancu Matta Dumbu a od ľavej žrde sa odrazila do siete. Triumf Kings spečatil v záverečnej minúte gólom do prázdnej bránky Kopitar, ktorý zakončil duel s bilanciou 1+2 a rovnako ako Gáborík oslávil jeden významný míľnik - zaznamenal 500. asistenciu v NHL. Gáboríka vyhlásili za prvú hviezdu zápasu. "Sú to skvelé pocity, zvlášť keď sa mi to podarilo v zápase proti môjmu bývalému tímu," citoval slovenského krídelníka oficiálny web Kings. "Ďakujem všetkým, ktorí mi pomohli dosiahnuť tento míľnik. Najmä sa musím poďakovať mojim spoluhráčom, lekárom, trénerom a fanúšikom Kings, Rangers, Blue Jackets a Wild a, samozrejme, mojej rodine," uviedol Gáborík prostredníctvom svojho twitterového konta.

"Králi" sa aj vďaka svojim oporám vezú na víťaznej vlne, vybojovali už šiestu výhru v rade a vedú Pacifickú divíziu. Skvelú formu má aj Gáborík, ktorý po návrate na ľad po operácii kolena nazbieral šesť bodov (4+2) v siedmich zápasoch. Na dosiahnutie 800-bodovej méty (400+400) potreboval 996 stretnutí základnej časti, iba štyri duely mu tak chýbajú k dosiahnutiu magickej 1000-zápasovej hranice v NHL. Stal sa 94. hráčom v histórii súťaže, ktorý nastrieľal 400 gólov. Z aktívnych hráčov dokázali pokoriť tento míľnik okrem neho iba piati - Jaromír Jágr, Alexander Ovečkin, Marián Hossa, Patrick Marleau a Rick Nash. Keďže pri Gáboríkovom jubilejnom presnom zásahu dosiahol okrúhlu métu aj Kopitar, bolo dilemou, kto si z nich dvoch ponechá puk na pamiatku. "Bavili sme sa o tom," smial sa Gáborík. "'Kopi' povedal, že by si ho rád ponechal, no potom prišiel tréner John Stevens a vyhlásil, že puk zostane v organizácii."

Gáborík pôvodne začal zápas v treťom útoku, no v druhej tretine kouč LA premiešal formácie a slovenského kanoniera poslal do prvej lajny. Spolupráca Gáboríka s Kopitarom, ktorá bola motorom Kings na ceste k zisku Stanleyho pohára v roku 2014, opäť priniesla svoje ovocie. "Som rád za nich oboch. Kopitar nás ťahal od začiatku sezóny ako kôň a Gáborík tvrdo pracoval, aby sa vrátil späť do zostavy. Chce čo najviac hrať a byť produktívny hokejista. Bolo zrejmé, že obaja majú šancu dosiahnuť takéto míľniky, ak budú hrať vedľa seba," povedal na adresu produktívneho dua tréner Stevens a ku Gáboríkovej méte dodal: "Štyristo gólov - to je impozantné číslo. Pri Gáboríkovom veku a zraneniach, ktoré má za sebou, je pre mňa príjemné vidieť, že je stále taký výborný hráč." Kopitar dobre vie o gólových inštinktoch "Gabbyho" a preto ho hľadá vždy, keď je to možné. "Ak mu dáte puk do priestorov, z ktorých dokáže skórovať, tak sa to väčšinou končí gólom v súperovej sieti. To od neho budeme potrebovať aj v ďalších zápasoch," uviedol slovinský center pre zámorské médiá.

Kings dokázali za stavu 1:2 otočiť skóre a zaknihovali si 18. triumf v sezóne. "Tretia tretina nám vyšla parádne. Išli sme cieľavedomo za víťazstvom. Snažili sme sa nájsť v sebe ešte viac energie a tlačiť sa viac do súperovho obranného pásma," povedal po svojom pamätnom zápase Gáborík, ktorý odohral 17 a pol minúty a pripísal aj dva plusové body. Po dlhej rekonvalescencii sa začína dostávať do správneho tempa. "Každým zápasom sa cítim stále viac a viac komfortnejšie. Samozrejme, formácie sa menia, no sezóna je ešte dlhá. Beriem všetko, čo nám pomôže k víťazstvám. Dnes to všetko do seba skvele zapadlo," dodal.

Tomáš Tatar prispel asistenciou k triumfu Detroitu nad Winnipegom 5:1. Slovenský útočník v 15. minúte vypálil z priestoru kruhu na vhadzovanie a jeho strelu dorazil do siete Švéd Gustav Nyquist. Ten pridal ešte jeden gól a aj vďaka nemu Red Wings ukončili sériu prehier, ktorá sa zastavila na čísle sedem. "Je vtipné, ako sa môže situácia zmeniť v priebehu jedného či dvoch týždňov. Pred dvoma týždňami sme boli v tabuľke na skvelom mieste, o dva týždne neskôr sme prudko padli dolu. Bol by som rád, keby sme to v priebehu dvoch týždňov opäť zvrátili a posunuli sa nahor," vyslovil sa tréner "červených krídel" Jeff Blashill.

New York Islanders v bránke bez Jaroslava Haláka prehrali na ľade Tampy Bay Lightning 2:6, za ktorú nechytal Peter Budaj. Prednosť dostali medzi žŕdkami Andrej Vasilevskij a Thomas Greiss. Hráči Lightning dosiahli hranicu 40 bodov v základnej časti, čo sa im podarilo najrýchlejšie v ich v doterajšej histórii – stačilo im na to 27 duelov.

Brayden Schenn sa podieľal hetrikom na víťazstve St. Louis v Montreale 4:3. Pre kanadského centra to bol tretí trojgólový zápas v profiligovej kariére. Canadiens po piatich víťazstvách v rade vyšli tentoraz bodovo naprázdno, nepomohli im ani dva presné zásahy obrancu Sheu Webera. Svojím prvým gólom v zápase dosiahol okrúhly 500. bod v NHL.

Vancouver zdolal Carolinu 3:0, na čom mal hlavný podiel švédsky brankár Jacob Markström. Ten zneškodnil všetkých 30 striel súpera a vychytal premiérový shutout v profilige. Nuly sa dočkal až vo svojom 129. štarte v NHL. Vo všetkých troch góloch Canucks mal prsty obranca Pouliot, ktorý strelil v úvode druhej tretiny víťazný zásah a neskôr prihral na zvyšné dva. Hurricanes sa na ľade "kosatiek" nedarí, od januára 2002 tam prehrali už desiaty zápas v sérii.

NHL - sumáre:

COLUMBUS BLUE JACKETS - NEW JERSEY DEVILS 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)
14. Foligno (Bjorkstrand, Jones) – 5. Zajac (Noesen, Johansson), 25. Hall (Hischier, Bratt), 40. Noesen (Wood, Hischier), 52. Bratt (Hall). Brankári: Bobrovskij - Schneider, strely na bránku: 42:36, 14.282 divákov.

DETROIT RED WINGS - WINNIPEG JETS 5:1 (2:0, 0:1, 3:0)
11. Abdelkader (Nyquist, Zetterberg), 15. Nyquist (TATAR, Kronwall), 45. Nyquist (Ericsson, Jensen), 48. Helm, 51. Booth (Athanasiou, Frk) – 27. Laine (Wheeler, Byfuglien). Brankári: Howard - Hellebuyck, strely na bránku: 32:26, 19.515 divákov.

MONTREAL CANADIENS - ST. LOUIS BLUES 3:4 (1:1, 1:2, 1:1)
16. Jordie Benn (Plekanec, Carr), 38. Weber (Shaw), 47. Weber (Shaw) – 5. Schenn (Schwartz), 23. Upshall (Jaškin), 23. Schenn (Pietrangelo), 53. Schenn (Schwartz, Parayko). Brankári: Price - Allen (31. Hutton), strely na bránku: 25:30, 21.302 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - NEW YORK RANGERS 3:4 (1:1, 1:2, 1:1)
16. Sheary (Hörnqvist, Letang), 28. Kessel (Guentzel, Määttä), 44. Hörnqvist (Malkin, Cole) – 17. Nieves (Zuccarello, Shattenkirk), 33. Fast (Skjei, Carey), 38. Zuccarello (Miller, B. Smith), 52. Bučnevič (Desharnais, Kreider). Brankári: Jarry - Pavelec, strely na bránku: 44:29, 18.414 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - NEW YORK ISLANDERS 6:2 (2:0, 3:2, 1:0)
1. Point (Palát, Kučerov), 18. Šustr (Kunitz, Callahan), 37. Gourde (Sergačov, Johnson), 38. Gourde (Koekkoek, Conacher), 39. Namestnikov (Kučerov, Stamkos), 46. Kunitz – 28. Barzal (Tavares, Leddy), 29. Eberle (Barzal, Pelech). Brankári: Vasilevskij - Greiss, strely na bránku: 34:31, 19.092 divákov.

DALLAS STARS - NASHVILLE PREDATORS 2:5 (0:1, 0:4, 2:0)
42. Johns (Oleksiak, Jamie Benn), 60. Oleksiak – 16. Fiala (Turris, Ekholm), 23. McLeod (Jemelin, Gaudreau), 25. Aberg (Järnkrok), 28. Turris (Ekholm, Josi), 36. Järnkrok (Watson). Brankári: Bishop (25. Lehtonen) - Saros, strely na bránku: 45:32, 18.023 divákov.

COLORADO AVALANCHE - BUFFALO SABRES 2:4 (0:0, 1:2, 1:2)
33. MacKinnon (Kerfoot, Rantanen), 50. MacKinnon (Barrie, Kerfoot) – 26. B. Pouliot (O'Reilly), 39. McCabe (B. Pouliot, Larsson), 52. Kane (Eichel, McCabe), 60. Eichel (O'Reilly). Brankári: Varlamov - Lehner, strely na bránku: 37:35, 13.258 divákov.

LOS ANGELES KINGS - MINNESOTA WILD 5:2 (0:0, 1:2, 4:0)
35. Muzzin (Doughty, Shore), 45. GÁBORÍK (Kopitar, Brown), 53. Kempe (Folin, Doughty), 54. GÁBORÍK (Kopitar), 60. Kopitar (Martinez) – 31. Coyle (Stewart, Winnik), 36. Ennis (Mitchell, Cullen). Brankári: Quick - Dubnyk, strely na bránku: 28:21, 18.230 divákov.

VANCOUVER CANUCKS - CAROLINA HURRICANES 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
23. D. Pouliot (H. Sedin), 34. Vanek (Gagner, D. Pouliot), 47. Goldobin (Horvat, D. Pouliot). Brankári: Markström - Darling, strely na bránku: 22:30, 17.860 divákov.

VEGAS GOLDEN KNIGHTS - ANAHEIM DUCKS 4:3 pp a sn (2:0, 0:3, 1:0 – 0:0, 1:0)
19. Neal (Haula, Sbisa), 19. Lindberg (Engelland), 56. Haula (Neal, Tuch), rozhodujúci nájazd Tuch – 22. Beauchemin (Montour, Kaše), 26. Vermette (Bieksa, Beauchemin), 37. Perry (Henrique). Brankári: Subban - Gibson, strely na bránku: 43:29, 17.608 divákov.

Marián Gáborík (Los Angeles) 17:24 2 0 2 +2 2 0
Tomáš Tatar (Detroit) 16:08 0 1 1 +1 1 0
________________________________________
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/